A megfelelő szájhigiénia nem csak a fogak egészsége és esztétikai szempontok miatt fontos. Sok esetben a rossz fogak felelősek súlyos betegségek – szív- és érrendszeri problémák, légúti fertőzések – kialakulásáért. A gondos fogápolás és a rendszeres fogászati ellenőrzés védelmet nyújt számos egészségügyi probléma ellen.

Egészséges fogak, egészséges test

Fogból kiinduló gócbetegségek

Gyakran előfordul, hogy valamilyen betegség kiváltó okaként gyulladást, „gócot” okolnak az orvosok. A fogeredetű gócok aránya a legmagasabb a szervezetben. A szájüregi gyulladást okozó baktériumok, vírusok, gombák – a szájüregben mintegy 700 féle kórokozó található – a vér- és nyirokrendszer útján a szervezet különböző részeibe jutnak el. Az egész szervezetre kiterjedő fertőzés alakulhat ki egy krónikus ínygyulladás, gyökérhártya-gyulladás, csonthártyagyulladás következményeként, vagy akár egy rossz gyökértömés miatt is. Az egyik leggyakoribb góc a fogágytasak, amelyből rágáskor, fogmosáskor is szóródnak a baktériumok.

Szívbetegségek és stroke

Az infarktus mindkét nem körében vezető halálok. szerencsére egyre többen vannak tisztában azzal, hogy a szívbetegségek elkerülése mennyire fontos: ügyelnek a koleszterinszintjükre, kezeltetik a magas vérnyomásukat, rendszeresen mozognak. Ám arról már kevesen tudnak, hogy az infarktus elkerüléséhez fontos a fogak tisztán tartása is. A szájüregből a véráramba kerülő kórokozók találkoznak a véralvadásért felelős trombocitákkal, és összetapadásra kényszerítik azokat. Vérrögök keletkeznek, amelyek részlegesen elzárják az ereket, növelve a szívroham és a stroke kialakulásának esélyét.

2-es típusú diabétesz

Bár a pontos oka nem ismert, kutatások azt bizonyítják, hogy azok között, akik rendszeresen szenvednek valamilyen szájüregi fertőzéstől, gyakoribb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása. Az ártalmas baktériumok a véráramba kerülve beindíthatnak gyulladásos folyamatokat, egyebek között pusztíthatják a hasnyálmirigy bétasejtjeit, amelyek az inzulintermelésért felelősek. De a helyzet nem ilyen egyszerű, hiszen a hatás oda-vissza mutatkozik: a diabéteszesek hajlamosabbak a fogínybetegségekre, aminek legvalószínűbb oka, hogy a cukorbetegek fogékonyabbak a fertőzésekkel szemben. rá adásul a fogínybetegségek miatt nehezebb kontrollálni a vércukorszintet, ami aztán felerősítheti a diabétesz tüneteit.

Légúti fertőzések

A különböző légzőszervi betegségeket – tüdőgyulladást, akut bronchitist, felső légúti fertőzést, krónikus orrmelléküreg-gyulladást – gyakran valamilyen fogászati megbetegedés, rossz fog vagy a foggyökér gyulladása okozza. A szájban élő baktériumok ugyanis a légcsőbe és a tüdőbe lélegezve komoly gyulladásokat okozhatnak.

Demencia

Kutatások szerint azok, akiknek komoly fogínyproblémáik vannak, rosszabb eredményt érnek el a memória- és számolási teszteken. Valószínűleg a szájban élő baktériumok eljutnak az agyi idegekbe is, súlyos károsodást okozva. Az agyi tevékenység gyengülése demenciához is vezethet. A különféle mikroorganizmusok a véráramba jutva vérrögök létrejöttét okozzák, amelyek elősegítik az Alzheimer-kór kialakulását.

Reumás ízületi gyulladás

Ez a gyulladással és ízületi fájdalommal járó autoimmun betegség szintén összefüggésbe hozható a fogínyproblémákkal, már csak a krónikus gyulladás miatt is. Bár azt még nem bizonyították egyértelműen, hogy egyik betegség okozná a másikat, úgy találták, hogy azok a reumás ízületi gyulladásban szenvedő betegek, akiknek kezelték a fog-, illetve szájüregi problémáit, enyhébb ízületi fájdalmakat éltek át.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink