Télen nemcsak a náthás, influenzás megbetegedések szezonja van, megnő a felfázásos megbetegedések száma is. A tünetek egyértelműek: gyakori vizelési inger, égő fájdalom a hólyag ürítésekor, láz. Nőket és férfiakat egyaránt érinthet a betegség, ám az anatómiai sajátosságoknak köszönhetően nőknél gyakoribb.

Égő, csípő fájdalom

Mi okozza?

A húgyúti fertőzések hátterében vírusok, gombák állnak, de a legtöbb fertőzést az E. coli baktérium okozza. Kialakulási mechanizmusukat tekintve szokás leszálló, illetve felszálló fertőzések csoportjára osztani a húgyúti fertőzéseket. Leszálló fertőzésen azt értjük, amikor a kórokozó a vér útján más szervekből jut el a kiválasztórendszerhez és betegíti meg. A felszálló fertőzések (melyek hétköznapi néven felfázásként ismeretesek) akkor alakulnak ki, amikor a kórokozók a húgycsőnyíláson keresztül terjednek felfelé a húgyhólyagba, illetve onnan felfelé a vesemedencéhez.

Mivel anatómiai felépítésük miatt a nők fogékonyabbak a fertőződésre – a nők húgycsöve viszonylag rövidebb, így a baktériumok könnyebben feljutnak a húgyhólyagba, valamint a húgycső közel van a végbélhez és a hüvelyhez –, a fiatal nők körében mintegy ötvenszer gyakrabban fordul elő hólyaghurut, mint a férfiak között. A széklettel távozó baktériumok nem jelenthetnek veszélyt, ha az immunrendszer erős, és működik a szervezet természetes védelmi rendszere. Ám a téli hónapokban gyakori, hogy az immunrendszer legyengül, így a helytelen végbéltörlés vagy a szexuális aktus során könnyen kialakulhat fertőzés. A baktériumok ilyenkor megtelepednek a húgycsőben, majd feljutnak a hólyagba. Ritkán, de előfordulhat, hogy a vérereken keresztül jutnak baktériumok a vesébe, melyek ott megtelepedve szintén okozhatnak gyulladást.

Kellemetlen, néha fájdalmas tünetek

A hólyaghurut tünetei gyakran enyhék, ezért sokan nem fordulnak orvoshoz. Ezzel az a gond, hogy a nem kezelt hólyaghurut vesegyulladáshoz vezethet, melynek tünetei (erős derékfájdalom, láz) már sokkal kellemetlenebbek és a kezelés is időigényesebb. A kezeletlen hólyaghurut krónikussá válhat.

TÜNETEK:

  • Gyakori vizelési inger
  • Vizeléskor nagyon kevés vizelet távozik
  • A vizelés előtt, közben és utána szúró, égő érzés
  • Alhasi fájdalom
  • Érzékenység a szeméremcsont fölött
  • Vér a vizeletben
  • Láz
  • Hirtelen jelentkező, visszatarthatatlan vizelési inger

Hogyan előzhető meg?

A kórokozók és az irritáló anyagok mielőbbi kiürítése céljából igyon annyi vizet, hogy a vizelet színe a nap legnagyobb részében világos legyen. Ez minimum napi másfél liter fogyasztását jelenti. Csökkentse a koffein- és alkoholfogyasztást, mivel ezek az italok irritálhatják a húgyutakat. Az intim testrészeit csak vízzel mossa, kerülje a szappanok, tusfürdők használatát. Ne tartsa vissza a vizeletét huzamosabb ideig! Minél tovább marad a vizelet a hólyagban, annál nagyobb valószínűséggel szaporodnak el benne a baktériumok. Szexuális együttlét után mindig mossa meg a nemi szervét. Ne viseljen szűk alsóneműt. Egyen olyan ételeket, amelyekben sok C-vitamin és flavonoid van.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink