Az emésztőrendszer zavartalan működése kulcsfontosságú az egészséges élethez. Olyan kellemetlen panaszok, mint a puffadás vagy a gyomorégés nemcsak az étvágyat befolyásolják kedvezőtlenül, hanem az élet más területein is gondot okoznak. Negyvenéves kor felett még gyakoribbak a gyomor- és bélrendszeri panaszok. Ha figyel a kiváltó okokra, könnyen megőrizheti emésztőrendszere egészségét.

Emésztőgondok

A testmozgás hiánya

Mozgásszegény életmódot folytatóknál gyakori panasz a puffadás és a székrekedés. Ha a család és a munka mellett úgy érzi, hogy nincs ideje sportolni, megnöveli az emésztőrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is. A mozgás ugyanis nemcsak az immunrendszert erősíti, de élénkíti az emésztőrendszert, serkenti, gyorsabb működésre ösztönzi a bélműködést. Heti háromszor egy óra mozgással megőrizheti az emésztőrendszer normális működését, megakadályozhatja a székrekedés kialakulását. ne becsülje le a kisebb igénybevételt jelentő mozgásformák – lépcsőzés, séta, kertészkedés – jelentőségét sem. A jógának az emésztésre gyakorolt jótékony hatása régóta ismert. Megdolgoztatja a hasüregi szerveket, stimulálja az endokrinrendszer működését, javítva a hasüregi szervek állapotát. A rendszeres mozgás segít az optimális testsúly megőrzésében. Az egészséges testsúly rendkívül fontos, mert az elhízás jelentősen megnöveli a bélrendszeri betegségek – köztük a vastagbélrák – kialakulásának kockázatát.

Hormonális változások

A menopauza idején megszűnik a menstruációs ciklus, a petefészekben nem következik be peteérés és kilökődés. A szervezetben zajló hormonális változások sokféle enzimre és biológiai folyamatra hatnak, és a gyakori panaszok – hőhullám, izzadás, álmatlanság – mellett sok más kellemetlen tünetet – egyebek között emésztési zavart, puffadást – okoznak. A menopauza tüneteit enyhíthetik a speciális masszázsok és az akupunktúra.

Megváltozott emésztés

Pár évvel ezelőtt azt ehetett, amit csak megkívánt, ma pedig alaposan meg kell gondolnia, mit tesz a tányérjára? Az idő haladtával a szervezet tápanyagigénye megváltozik, és bizony az is előfordulhat, hogy egyes élelmiszereket egyáltalán nem vagy csak nehezebben tud megemészteni. Ahhoz, hogy elkerülje a kellemetlen tüneteket, tudnia kell, milyen ételek elfogyasztása után jelentkeznek a panaszok. Ezt a legegyszerűbben úgy tudja kideríteni, ha étkezési naplót vezet. Írja fel, hogy milyen ételeket fogyasztott, mit ivott, és azt is, hogy milyen tüneteket észlelt magán. Ezzel a módszerrel pár hét alatt kiderülhet, melyik étel a „bűnös”.

Gyógyszerek mellékhatásai

Ahogy múlnak az évek, előfordulhat, hogy egyre több gyógyszert kell szednie, amelyek mellékhatásai hastáji panaszokat is okozhatnak. A nem szteroid gyulladásgátlók károsíthatják a gyomor és a belek nyálkahártyáját; az antibiotikumok a jótékony bélbaktériumokat is elpusztítják, csökkentve a bélflóra védekezőképességét. Gyakran okoznak panaszt a kemoterápiában alkalmazott szerek, a köszvényre adott gyógyszerek, illetve a savkötők is. A vas pótlására szolgáló készítmények az esetek döntő többségében székrekedést okoznak. Ilyenkor nehéz lehet annak felismerése, hogy a panaszokat a gyógyszer okozza-e, ezért mindig beszélje meg kezelőorvosával, hogy mi a teendő.

 Túlzott és folyamatos stressz

A negyvenes korosztály túlterhelt: a karrier, a gyereknevelés, az idős, beteg szülők ellátásának gondja mind az ő vállukat nyomja. Ebben a korban gyakori, hogy pszichés ok áll az emésztőrendszeri panaszok mögött. A stressz a szervezet normális védekező mechanizmusa, és addig nincs is gond, amíg csak egy-egy esetben – például vizsga vagy állásinterjú előtt – jelentkezik a stressz hatására hasfájás vagy esetleg hasmenés. Probléma akkor van, ha a stressz állandósul, és a kínzó panaszok huzamosabb ideig fennállnak. Tanuljon meg néhány stresszcsökkentő technikát: a tudatos légzés vagy a meditáció segít, hogy oldódjon a feszültség, a szorongás.

Ezek is érdekelhetnek

Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!

Ajánlataink