Az emésztőrendszer zavartalan működése kulcsfontosságú az egészséges élethez. Olyan kellemetlen panaszok, mint a puffadás vagy a gyomorégés nemcsak az étvágyat befolyásolják kedvezőtlenül, hanem az élet más területein is gondot okoznak. Negyvenéves kor felett még gyakoribbak a gyomor- és bélrendszeri panaszok. Ha figyel a kiváltó okokra, könnyen megőrizheti emésztőrendszere egészségét.

Emésztőgondok

A testmozgás hiánya

Mozgásszegény életmódot folytatóknál gyakori panasz a puffadás és a székrekedés. Ha a család és a munka mellett úgy érzi, hogy nincs ideje sportolni, megnöveli az emésztőrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is. A mozgás ugyanis nemcsak az immunrendszert erősíti, de élénkíti az emésztőrendszert, serkenti, gyorsabb működésre ösztönzi a bélműködést. Heti háromszor egy óra mozgással megőrizheti az emésztőrendszer normális működését, megakadályozhatja a székrekedés kialakulását. ne becsülje le a kisebb igénybevételt jelentő mozgásformák – lépcsőzés, séta, kertészkedés – jelentőségét sem. A jógának az emésztésre gyakorolt jótékony hatása régóta ismert. Megdolgoztatja a hasüregi szerveket, stimulálja az endokrinrendszer működését, javítva a hasüregi szervek állapotát. A rendszeres mozgás segít az optimális testsúly megőrzésében. Az egészséges testsúly rendkívül fontos, mert az elhízás jelentősen megnöveli a bélrendszeri betegségek – köztük a vastagbélrák – kialakulásának kockázatát.

Hormonális változások

A menopauza idején megszűnik a menstruációs ciklus, a petefészekben nem következik be peteérés és kilökődés. A szervezetben zajló hormonális változások sokféle enzimre és biológiai folyamatra hatnak, és a gyakori panaszok – hőhullám, izzadás, álmatlanság – mellett sok más kellemetlen tünetet – egyebek között emésztési zavart, puffadást – okoznak. A menopauza tüneteit enyhíthetik a speciális masszázsok és az akupunktúra.

Megváltozott emésztés

Pár évvel ezelőtt azt ehetett, amit csak megkívánt, ma pedig alaposan meg kell gondolnia, mit tesz a tányérjára? Az idő haladtával a szervezet tápanyagigénye megváltozik, és bizony az is előfordulhat, hogy egyes élelmiszereket egyáltalán nem vagy csak nehezebben tud megemészteni. Ahhoz, hogy elkerülje a kellemetlen tüneteket, tudnia kell, milyen ételek elfogyasztása után jelentkeznek a panaszok. Ezt a legegyszerűbben úgy tudja kideríteni, ha étkezési naplót vezet. Írja fel, hogy milyen ételeket fogyasztott, mit ivott, és azt is, hogy milyen tüneteket észlelt magán. Ezzel a módszerrel pár hét alatt kiderülhet, melyik étel a „bűnös”.

Gyógyszerek mellékhatásai

Ahogy múlnak az évek, előfordulhat, hogy egyre több gyógyszert kell szednie, amelyek mellékhatásai hastáji panaszokat is okozhatnak. A nem szteroid gyulladásgátlók károsíthatják a gyomor és a belek nyálkahártyáját; az antibiotikumok a jótékony bélbaktériumokat is elpusztítják, csökkentve a bélflóra védekezőképességét. Gyakran okoznak panaszt a kemoterápiában alkalmazott szerek, a köszvényre adott gyógyszerek, illetve a savkötők is. A vas pótlására szolgáló készítmények az esetek döntő többségében székrekedést okoznak. Ilyenkor nehéz lehet annak felismerése, hogy a panaszokat a gyógyszer okozza-e, ezért mindig beszélje meg kezelőorvosával, hogy mi a teendő.

 Túlzott és folyamatos stressz

A negyvenes korosztály túlterhelt: a karrier, a gyereknevelés, az idős, beteg szülők ellátásának gondja mind az ő vállukat nyomja. Ebben a korban gyakori, hogy pszichés ok áll az emésztőrendszeri panaszok mögött. A stressz a szervezet normális védekező mechanizmusa, és addig nincs is gond, amíg csak egy-egy esetben – például vizsga vagy állásinterjú előtt – jelentkezik a stressz hatására hasfájás vagy esetleg hasmenés. Probléma akkor van, ha a stressz állandósul, és a kínzó panaszok huzamosabb ideig fennállnak. Tanuljon meg néhány stresszcsökkentő technikát: a tudatos légzés vagy a meditáció segít, hogy oldódjon a feszültség, a szorongás.

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink