Egyre gyakrabban lehet hallani az autoimmun betegségekről. Akkor alakulnak ki, ha a szervezet nem ismeri fel a saját rendszerét, és immunválaszt indít el a saját sejtjei és szövetei ellen, gyulladást okozva ezzel. Utánajártunk, mit is takar valójában ez a mindennapokat megkeserítő állapot.

Az autoimmun betegségcsoportokról röviden

Az autoimmun betegségcsoport neve mögött mintegy 80 féle ismert és kevésbé ismert betegség található. Úgymint az 1-es típusú cukorbetegség, a sclerosis multiplex, a pajzsmirigy működését befolyásoló Hashimoto, a Basedow-Graves betegség, a Crohn-betegség. De ide tartozik a reumás ízületi gyulladás, a sokízületi gyulladás, a lupus, a Bechterew-kór és számos más betegség. Az a közös ezekben, hogy a szervezet ismeretlen okból idegenként kezeli a saját sejtjeit és megtámadja őket. Pedig csak akkor lenne szabad megtámadnia, ha már maguktól is elpusztulnak. Megkülönböztetünk sejt-, szövet- vagy szervspecifikus, illetve rendszerszintű autoimmun megbetegedéseket. A leggyakoribb „célszervek” a bőr, az ízületek, a mellhártya, a szívburok, a vese és a központi idegrendszer.

A nőket érinti jobban

A statisztikák azt mutatják, hogy a nők életében nagyobb valószínűséggel jelenik meg egy-egy szervet vagy az egész szervezetet érintő autoimmun folyamat. Az okokat a tudomány még nem azonosította, de a környezeti hatások, a genetikai okok mellett a lelki okok is felkerültek a kiváltó okok listájára. A betegségre a gyulladás a jellemző, jelentkezhet ez a pajzsmirigy működésében, a vérképző rendszerben, a vesékben, de megjelenhet bőrbetegség formájában is. (Erre példa a vitiligó, a kifehéredett foltokkal járó bőrbetegség.)

Miért veszélyesek?

Ezeknek a betegségeknek több fázisa van, a lappangó, csendes időszakot aktív szakasz követi. Az autoimmun betegségeknek az a nagy veszélyük, hogy az aktív fázisaikban jelentkező, elhúzódó gyulladás súlyos és maradandó károkat is okozhat. Emiatt romolhat egyes szerveknek a működése, de akár tönkre is mehetnek. A tünetek azonosítása után az orvos a vérvétel eredményét elemezve keresi a gyulladásra utaló jeleket, úgynevezett markereket. Ezeket a markereket a már ismert autoimmun betegeknél is vizsgálni kell, még akkor is, ha éppen nincs panaszuk: ugyanis jelezhetik a betegség előrehaladását, irányát, és a felismerés segít felkészülni a várható újabb tünetekre.

Hogyan kezelik?

Ha csak egy szervet érint, akkor a szakorvos írja elő a megfelelő terápiát. Ha rendszerszintű a betegség, akkor immunológus szakorvoshoz kerül a beteg. Immunológusok főként a rendszerbetegségeket kezelik, eldöntik, hogy az adott szervet kell-e megmenteni, helyreállítani, vagy az immunrendszert kell gátolni. Ez utóbbit főként a szteroidos gyógyszerek felírása jelenti, illetve a különböző bázisterápiák, amikor a különböző hatóanyagokkal az immunológiailag aktív sejtek szaporodását vagy működését gátolják. Extrém esetben besugárzásra is szükség lehet. Az úgynevezett biológiai terápia során a sejtek egymás közti kommunikációjába avatkoznak be. Elképesztően bonyolult folyamatokról van szó, de az autoimmun betegségek zöme gyógyszeres kezeléssel jól kordában tartható. Ahogy a szakemberek mondják, meg kell tanulni vele együtt élni, meg kell tanulni azokat az életmódbeli szabályokat, amelyek nem rontják az állapotot.

EZ IS KIDERÜLT: EZÉRT FÁZNAK JOBBAN A NŐK, MINT A FÉRFIAK

A TSH NEM ELÉG? MIT NÉZESSÜNK MÉG MEG PAJZSMIRIGYZAVAR ESETÉN?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink