Egyre gyakrabban lehet hallani az autoimmun betegségekről. Akkor alakulnak ki, ha a szervezet nem ismeri fel a saját rendszerét, és immunválaszt indít el a saját sejtjei és szövetei ellen, gyulladást okozva ezzel. Utánajártunk, mit is takar valójában ez a mindennapokat megkeserítő állapot.

Az autoimmun betegségcsoportokról röviden

Az autoimmun betegségcsoport neve mögött mintegy 80 féle ismert és kevésbé ismert betegség található. Úgymint az 1-es típusú cukorbetegség, a sclerosis multiplex, a pajzsmirigy működését befolyásoló Hashimoto, a Basedow-Graves betegség, a Crohn-betegség. De ide tartozik a reumás ízületi gyulladás, a sokízületi gyulladás, a lupus, a Bechterew-kór és számos más betegség. Az a közös ezekben, hogy a szervezet ismeretlen okból idegenként kezeli a saját sejtjeit és megtámadja őket. Pedig csak akkor lenne szabad megtámadnia, ha már maguktól is elpusztulnak. Megkülönböztetünk sejt-, szövet- vagy szervspecifikus, illetve rendszerszintű autoimmun megbetegedéseket. A leggyakoribb „célszervek” a bőr, az ízületek, a mellhártya, a szívburok, a vese és a központi idegrendszer.

A nőket érinti jobban

A statisztikák azt mutatják, hogy a nők életében nagyobb valószínűséggel jelenik meg egy-egy szervet vagy az egész szervezetet érintő autoimmun folyamat. Az okokat a tudomány még nem azonosította, de a környezeti hatások, a genetikai okok mellett a lelki okok is felkerültek a kiváltó okok listájára. A betegségre a gyulladás a jellemző, jelentkezhet ez a pajzsmirigy működésében, a vérképző rendszerben, a vesékben, de megjelenhet bőrbetegség formájában is. (Erre példa a vitiligó, a kifehéredett foltokkal járó bőrbetegség.)

Miért veszélyesek?

Ezeknek a betegségeknek több fázisa van, a lappangó, csendes időszakot aktív szakasz követi. Az autoimmun betegségeknek az a nagy veszélyük, hogy az aktív fázisaikban jelentkező, elhúzódó gyulladás súlyos és maradandó károkat is okozhat. Emiatt romolhat egyes szerveknek a működése, de akár tönkre is mehetnek. A tünetek azonosítása után az orvos a vérvétel eredményét elemezve keresi a gyulladásra utaló jeleket, úgynevezett markereket. Ezeket a markereket a már ismert autoimmun betegeknél is vizsgálni kell, még akkor is, ha éppen nincs panaszuk: ugyanis jelezhetik a betegség előrehaladását, irányát, és a felismerés segít felkészülni a várható újabb tünetekre.

Hogyan kezelik?

Ha csak egy szervet érint, akkor a szakorvos írja elő a megfelelő terápiát. Ha rendszerszintű a betegség, akkor immunológus szakorvoshoz kerül a beteg. Immunológusok főként a rendszerbetegségeket kezelik, eldöntik, hogy az adott szervet kell-e megmenteni, helyreállítani, vagy az immunrendszert kell gátolni. Ez utóbbit főként a szteroidos gyógyszerek felírása jelenti, illetve a különböző bázisterápiák, amikor a különböző hatóanyagokkal az immunológiailag aktív sejtek szaporodását vagy működését gátolják. Extrém esetben besugárzásra is szükség lehet. Az úgynevezett biológiai terápia során a sejtek egymás közti kommunikációjába avatkoznak be. Elképesztően bonyolult folyamatokról van szó, de az autoimmun betegségek zöme gyógyszeres kezeléssel jól kordában tartható. Ahogy a szakemberek mondják, meg kell tanulni vele együtt élni, meg kell tanulni azokat az életmódbeli szabályokat, amelyek nem rontják az állapotot.

EZ IS KIDERÜLT: EZÉRT FÁZNAK JOBBAN A NŐK, MINT A FÉRFIAK

A TSH NEM ELÉG? MIT NÉZESSÜNK MÉG MEG PAJZSMIRIGYZAVAR ESETÉN?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.

Ajánlataink