Egyre gyakrabban lehet hallani az autoimmun betegségekről. Akkor alakulnak ki, ha a szervezet nem ismeri fel a saját rendszerét, és immunválaszt indít el a saját sejtjei és szövetei ellen, gyulladást okozva ezzel. Utánajártunk, mit is takar valójában ez a mindennapokat megkeserítő állapot.

Az autoimmun betegségcsoportokról röviden

Az autoimmun betegségcsoport neve mögött mintegy 80 féle ismert és kevésbé ismert betegség található. Úgymint az 1-es típusú cukorbetegség, a sclerosis multiplex, a pajzsmirigy működését befolyásoló Hashimoto, a Basedow-Graves betegség, a Crohn-betegség. De ide tartozik a reumás ízületi gyulladás, a sokízületi gyulladás, a lupus, a Bechterew-kór és számos más betegség. Az a közös ezekben, hogy a szervezet ismeretlen okból idegenként kezeli a saját sejtjeit és megtámadja őket. Pedig csak akkor lenne szabad megtámadnia, ha már maguktól is elpusztulnak. Megkülönböztetünk sejt-, szövet- vagy szervspecifikus, illetve rendszerszintű autoimmun megbetegedéseket. A leggyakoribb „célszervek” a bőr, az ízületek, a mellhártya, a szívburok, a vese és a központi idegrendszer.

A nőket érinti jobban

A statisztikák azt mutatják, hogy a nők életében nagyobb valószínűséggel jelenik meg egy-egy szervet vagy az egész szervezetet érintő autoimmun folyamat. Az okokat a tudomány még nem azonosította, de a környezeti hatások, a genetikai okok mellett a lelki okok is felkerültek a kiváltó okok listájára. A betegségre a gyulladás a jellemző, jelentkezhet ez a pajzsmirigy működésében, a vérképző rendszerben, a vesékben, de megjelenhet bőrbetegség formájában is. (Erre példa a vitiligó, a kifehéredett foltokkal járó bőrbetegség.)

Miért veszélyesek?

Ezeknek a betegségeknek több fázisa van, a lappangó, csendes időszakot aktív szakasz követi. Az autoimmun betegségeknek az a nagy veszélyük, hogy az aktív fázisaikban jelentkező, elhúzódó gyulladás súlyos és maradandó károkat is okozhat. Emiatt romolhat egyes szerveknek a működése, de akár tönkre is mehetnek. A tünetek azonosítása után az orvos a vérvétel eredményét elemezve keresi a gyulladásra utaló jeleket, úgynevezett markereket. Ezeket a markereket a már ismert autoimmun betegeknél is vizsgálni kell, még akkor is, ha éppen nincs panaszuk: ugyanis jelezhetik a betegség előrehaladását, irányát, és a felismerés segít felkészülni a várható újabb tünetekre.

Hogyan kezelik?

Ha csak egy szervet érint, akkor a szakorvos írja elő a megfelelő terápiát. Ha rendszerszintű a betegség, akkor immunológus szakorvoshoz kerül a beteg. Immunológusok főként a rendszerbetegségeket kezelik, eldöntik, hogy az adott szervet kell-e megmenteni, helyreállítani, vagy az immunrendszert kell gátolni. Ez utóbbit főként a szteroidos gyógyszerek felírása jelenti, illetve a különböző bázisterápiák, amikor a különböző hatóanyagokkal az immunológiailag aktív sejtek szaporodását vagy működését gátolják. Extrém esetben besugárzásra is szükség lehet. Az úgynevezett biológiai terápia során a sejtek egymás közti kommunikációjába avatkoznak be. Elképesztően bonyolult folyamatokról van szó, de az autoimmun betegségek zöme gyógyszeres kezeléssel jól kordában tartható. Ahogy a szakemberek mondják, meg kell tanulni vele együtt élni, meg kell tanulni azokat az életmódbeli szabályokat, amelyek nem rontják az állapotot.

EZ IS KIDERÜLT: EZÉRT FÁZNAK JOBBAN A NŐK, MINT A FÉRFIAK

A TSH NEM ELÉG? MIT NÉZESSÜNK MÉG MEG PAJZSMIRIGYZAVAR ESETÉN?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink