Csalánkiütéssel szinte mindenki találkozik az élete során. Aki szerencsés, legfeljebb egyszer-kétszer tapasztalja meg a kellemetlen, égő hólyagok megjelenését, de akadnak olyanok, akiknél a panaszok újra és újra visszatérnek. A kiváltó okoknak és kezelési lehetőségeknek jártunk utána.

Fájdalmas pöttyök – csalánkiütés

Mi a csalánkiütés?

A leggyakoribb bőrgyógyászati kórképek egyike. Orvosi nevén urticaria, a bőr felsőbb rétegeinek duzzanatával járó tünetegyüttes, melynek oka a hisztamin nevű anyag felszabadulása a bőrben. Testszerte megfigyelhetők különböző nagyságú, néha összefolyó, máskor éles szélű, a bőr szintjéből kissé kiemelkedő foltok. Gyorsan, néhány perc alatt alakulnak ki, és pár óra alatt el is múlnak, de a betegség bizonyos típusában néhány napig is megfigyelhetők maradnak. Gyakran arc-, szemhéj-, ajak-, súlyos esetben nyelvduzzanat, nehézlégzés is társulhat hozzá.

Előfordulása

Gyakori, a lakosság közel egynegyedénél élete során legalább egyszer jelentkezik. Nőknél gyakoribb. Gyerekeknél, fiataloknál jellemző a heveny (akut) forma. Ilyenkor gyorsan jelennek meg a foltok, és nagyon hamar el is tűnnek anélkül, hogy később ismét megjelennének. Krónikus urticariában a csalánkiütéses tünetek azonban több mint hat héten keresztül vissza-visszatérnek. Ez a betegség az emberek 1-3 százalékát érinti.

A legjellemzőbb tüneteik

A csalánfoltok gyorsan, néhány perc alatt alakulnak ki. Kínzóan viszketnek, különösen a hajlatokban. Jellemző, hogy éjszaka a panaszok fokozódnak, emiatt a betegek kialvatlanok, ingerültek. Néha apró, pontszerű bevérzések is megjelennek. Ha valamilyen elfogyasztott anyag váltotta ki, gyakran kíséri hányás, hasmenés. Az allergiás eredetű urticaria mellett megjelenhetnek egyéb allergiás tünetek: szénanátha, kötőhártya-gyulladás, szemviszketés is.

Elhúzódó panaszok

A csalánkiütés diagnózisát nehezíti, hogy sokszor, mire a beteg orvoshoz kerül, a panaszai már megszűntek. Egyéntől és a kiváltó okok függvényében a tünetek órákon, napokon vagy heteken át is jelentkezhetnek. Van, aki életében csak egyszer-kétszer tapasztalja a csalánkiütéssel járó kellemetlenségeket, másoknál viszont visszatérő panaszokat jelentenek a test egyes pontjain megjelenő, viszkető duzzanatok. A tartósan, 6 hétnél tovább fennálló csalánkiütés esetében nem elégedhetünk meg a tünetek kezelésével, az okokat is vizsgálni kell.

A csalánkiütés okai

GYÓGYSZEREK, GYÓGYNÖVÉNYEK

A hirtelen jelentkező csalánkiütés egyik leggyakoribb oka az új gyógyszerek bevezetése vagy a régóta szedett gyógyszerek leváltása. Utóbbi esetben az azonos hatóanyag mellett megjelenő különböző adalék- vagy vivőanyagok okozhatnak problémát. Alkalmanként szedett fájdalom-, lázcsillapító, altató, nyugtató is okozhat kiütéseket. Megfázás kapcsán használt torokfertőtlenítő, szopogatótabletta, orrspray is csalánkiütést provokálhat. Természetgyógyászati készítmények, biokapszulák, gyógyteák, gyógyfüvek nagyon gyakran okoznak csalánkiütést.

ÉTELEK, ADALÉKANYAGOK

A másik leggyakoribb ok az úgynevezett étel-intolerancia (nem valódi allergia). Ebben az esetben főleg a mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek, aromák okozzák a csalánkiütéseket. Ilyenkor olyan ételek is gondot jelentenek, amiket korábban panasz nélkül fogyasztott (pl. fűszerkeverékekben vagy készételekben jelen lévő ízfokozók, tartósítószerek, üdítőitalok, édességek, csokoládé, cukorka, fagylalt). Ilyen esetekben tartósítószer- és színezékmentes diéta tartása javasolt. Friss gyümölcsök, például eper, málna, déligyümölcsök, kivi, ananász is állhat a háttérben, főleg kisgyermekeken vagy pollenallergiás felnőtteken okoznak tüneteket.

GYULLADÁSOK, BETEGSÉGEK, TESTMOZGÁS

Autoimmun betegségekhez (pl. pajzsmirigybetegségek) is társulhat csalánkiütés megjelenése. Ilyen esetben a panaszok megszűnéséhez az autoimmun betegséget kell kezelni. Gyulladásos gócok (gyulladt mandula, rossz fog, nőgyógyászati, urológiai fertőzések) is állhatnak a háttérben. Ezek kivizsgálása és kezelése a tüneteket megszünteti.

Candida – jelez az immunrendszer

8 ébresztő higiéniai baki

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.
A legjobb trükkök, amivel megerősítheted a gyerek immunrendszerét
Nagyon fontos, hogy a hűvösebb hónapokra alaposan és tudatosan állítsuk össze a gyerekeink étrendjét, hogy megerősítsük az immunrendszerüket.
Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.
Hihetetlen, milyen egészséges! Nagyanyáink titkos alapanyaga: Jászvaj
Folyékony arany, amelynek nem csak az íze mennyei, de az egészségünkre is fantasztikus hatással van.
3 remek őszi recept, ami felgyorsítja a fogyást
Itt az ősz, és vele együtt a gombás, padlizsános, almás, fahéjas finomságok szezonja. Válogatásunkban olyan diétás fogásokat gyűjtöttünk össze, amik nem csak segítik a fogyást, de igazi őszi ínyencségekkel készültek. Érdemes őket kipróbálni!
Palvin Barbi 31 évesen is bombaformában, kiderült a titka
Október 8-án ünnepli születésnapját hazánk népszerű modellje, Palvin Barbara, akiből már többen próbálták kiszedni a szépségtrükkjeit, és bomba alakjának titkát.
Fitness lady lett a nagymama, Gabi 50 évesen kezdett versenyezni
Sokan alig akarják elhinni, hogy Koltai Gabriella túl van a hatodik X-en. Az pedig még meglepőbb, hogy csak 40 éves kora után kezdett el edzőterembe.

Ajánlataink