Csalánkiütéssel szinte mindenki találkozik az élete során. Aki szerencsés, legfeljebb egyszer-kétszer tapasztalja meg a kellemetlen, égő hólyagok megjelenését, de akadnak olyanok, akiknél a panaszok újra és újra visszatérnek. A kiváltó okoknak és kezelési lehetőségeknek jártunk utána.

Fájdalmas pöttyök – csalánkiütés

Mi a csalánkiütés?

A leggyakoribb bőrgyógyászati kórképek egyike. Orvosi nevén urticaria, a bőr felsőbb rétegeinek duzzanatával járó tünetegyüttes, melynek oka a hisztamin nevű anyag felszabadulása a bőrben. Testszerte megfigyelhetők különböző nagyságú, néha összefolyó, máskor éles szélű, a bőr szintjéből kissé kiemelkedő foltok. Gyorsan, néhány perc alatt alakulnak ki, és pár óra alatt el is múlnak, de a betegség bizonyos típusában néhány napig is megfigyelhetők maradnak. Gyakran arc-, szemhéj-, ajak-, súlyos esetben nyelvduzzanat, nehézlégzés is társulhat hozzá.

Előfordulása

Gyakori, a lakosság közel egynegyedénél élete során legalább egyszer jelentkezik. Nőknél gyakoribb. Gyerekeknél, fiataloknál jellemző a heveny (akut) forma. Ilyenkor gyorsan jelennek meg a foltok, és nagyon hamar el is tűnnek anélkül, hogy később ismét megjelennének. Krónikus urticariában a csalánkiütéses tünetek azonban több mint hat héten keresztül vissza-visszatérnek. Ez a betegség az emberek 1-3 százalékát érinti.

A legjellemzőbb tüneteik

A csalánfoltok gyorsan, néhány perc alatt alakulnak ki. Kínzóan viszketnek, különösen a hajlatokban. Jellemző, hogy éjszaka a panaszok fokozódnak, emiatt a betegek kialvatlanok, ingerültek. Néha apró, pontszerű bevérzések is megjelennek. Ha valamilyen elfogyasztott anyag váltotta ki, gyakran kíséri hányás, hasmenés. Az allergiás eredetű urticaria mellett megjelenhetnek egyéb allergiás tünetek: szénanátha, kötőhártya-gyulladás, szemviszketés is.

Elhúzódó panaszok

A csalánkiütés diagnózisát nehezíti, hogy sokszor, mire a beteg orvoshoz kerül, a panaszai már megszűntek. Egyéntől és a kiváltó okok függvényében a tünetek órákon, napokon vagy heteken át is jelentkezhetnek. Van, aki életében csak egyszer-kétszer tapasztalja a csalánkiütéssel járó kellemetlenségeket, másoknál viszont visszatérő panaszokat jelentenek a test egyes pontjain megjelenő, viszkető duzzanatok. A tartósan, 6 hétnél tovább fennálló csalánkiütés esetében nem elégedhetünk meg a tünetek kezelésével, az okokat is vizsgálni kell.

A csalánkiütés okai

GYÓGYSZEREK, GYÓGYNÖVÉNYEK

A hirtelen jelentkező csalánkiütés egyik leggyakoribb oka az új gyógyszerek bevezetése vagy a régóta szedett gyógyszerek leváltása. Utóbbi esetben az azonos hatóanyag mellett megjelenő különböző adalék- vagy vivőanyagok okozhatnak problémát. Alkalmanként szedett fájdalom-, lázcsillapító, altató, nyugtató is okozhat kiütéseket. Megfázás kapcsán használt torokfertőtlenítő, szopogatótabletta, orrspray is csalánkiütést provokálhat. Természetgyógyászati készítmények, biokapszulák, gyógyteák, gyógyfüvek nagyon gyakran okoznak csalánkiütést.

ÉTELEK, ADALÉKANYAGOK

A másik leggyakoribb ok az úgynevezett étel-intolerancia (nem valódi allergia). Ebben az esetben főleg a mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek, aromák okozzák a csalánkiütéseket. Ilyenkor olyan ételek is gondot jelentenek, amiket korábban panasz nélkül fogyasztott (pl. fűszerkeverékekben vagy készételekben jelen lévő ízfokozók, tartósítószerek, üdítőitalok, édességek, csokoládé, cukorka, fagylalt). Ilyen esetekben tartósítószer- és színezékmentes diéta tartása javasolt. Friss gyümölcsök, például eper, málna, déligyümölcsök, kivi, ananász is állhat a háttérben, főleg kisgyermekeken vagy pollenallergiás felnőtteken okoznak tüneteket.

GYULLADÁSOK, BETEGSÉGEK, TESTMOZGÁS

Autoimmun betegségekhez (pl. pajzsmirigybetegségek) is társulhat csalánkiütés megjelenése. Ilyen esetben a panaszok megszűnéséhez az autoimmun betegséget kell kezelni. Gyulladásos gócok (gyulladt mandula, rossz fog, nőgyógyászati, urológiai fertőzések) is állhatnak a háttérben. Ezek kivizsgálása és kezelése a tüneteket megszünteti.

Candida – jelez az immunrendszer

8 ébresztő higiéniai baki

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.

Ajánlataink