Csalánkiütéssel szinte mindenki találkozik az élete során. Aki szerencsés, legfeljebb egyszer-kétszer tapasztalja meg a kellemetlen, égő hólyagok megjelenését, de akadnak olyanok, akiknél a panaszok újra és újra visszatérnek. A kiváltó okoknak és kezelési lehetőségeknek jártunk utána.

Fájdalmas pöttyök – csalánkiütés

Mi a csalánkiütés?

A leggyakoribb bőrgyógyászati kórképek egyike. Orvosi nevén urticaria, a bőr felsőbb rétegeinek duzzanatával járó tünetegyüttes, melynek oka a hisztamin nevű anyag felszabadulása a bőrben. Testszerte megfigyelhetők különböző nagyságú, néha összefolyó, máskor éles szélű, a bőr szintjéből kissé kiemelkedő foltok. Gyorsan, néhány perc alatt alakulnak ki, és pár óra alatt el is múlnak, de a betegség bizonyos típusában néhány napig is megfigyelhetők maradnak. Gyakran arc-, szemhéj-, ajak-, súlyos esetben nyelvduzzanat, nehézlégzés is társulhat hozzá.

Előfordulása

Gyakori, a lakosság közel egynegyedénél élete során legalább egyszer jelentkezik. Nőknél gyakoribb. Gyerekeknél, fiataloknál jellemző a heveny (akut) forma. Ilyenkor gyorsan jelennek meg a foltok, és nagyon hamar el is tűnnek anélkül, hogy később ismét megjelennének. Krónikus urticariában a csalánkiütéses tünetek azonban több mint hat héten keresztül vissza-visszatérnek. Ez a betegség az emberek 1-3 százalékát érinti.

A legjellemzőbb tüneteik

A csalánfoltok gyorsan, néhány perc alatt alakulnak ki. Kínzóan viszketnek, különösen a hajlatokban. Jellemző, hogy éjszaka a panaszok fokozódnak, emiatt a betegek kialvatlanok, ingerültek. Néha apró, pontszerű bevérzések is megjelennek. Ha valamilyen elfogyasztott anyag váltotta ki, gyakran kíséri hányás, hasmenés. Az allergiás eredetű urticaria mellett megjelenhetnek egyéb allergiás tünetek: szénanátha, kötőhártya-gyulladás, szemviszketés is.

Elhúzódó panaszok

A csalánkiütés diagnózisát nehezíti, hogy sokszor, mire a beteg orvoshoz kerül, a panaszai már megszűntek. Egyéntől és a kiváltó okok függvényében a tünetek órákon, napokon vagy heteken át is jelentkezhetnek. Van, aki életében csak egyszer-kétszer tapasztalja a csalánkiütéssel járó kellemetlenségeket, másoknál viszont visszatérő panaszokat jelentenek a test egyes pontjain megjelenő, viszkető duzzanatok. A tartósan, 6 hétnél tovább fennálló csalánkiütés esetében nem elégedhetünk meg a tünetek kezelésével, az okokat is vizsgálni kell.

A csalánkiütés okai

GYÓGYSZEREK, GYÓGYNÖVÉNYEK

A hirtelen jelentkező csalánkiütés egyik leggyakoribb oka az új gyógyszerek bevezetése vagy a régóta szedett gyógyszerek leváltása. Utóbbi esetben az azonos hatóanyag mellett megjelenő különböző adalék- vagy vivőanyagok okozhatnak problémát. Alkalmanként szedett fájdalom-, lázcsillapító, altató, nyugtató is okozhat kiütéseket. Megfázás kapcsán használt torokfertőtlenítő, szopogatótabletta, orrspray is csalánkiütést provokálhat. Természetgyógyászati készítmények, biokapszulák, gyógyteák, gyógyfüvek nagyon gyakran okoznak csalánkiütést.

ÉTELEK, ADALÉKANYAGOK

A másik leggyakoribb ok az úgynevezett étel-intolerancia (nem valódi allergia). Ebben az esetben főleg a mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek, aromák okozzák a csalánkiütéseket. Ilyenkor olyan ételek is gondot jelentenek, amiket korábban panasz nélkül fogyasztott (pl. fűszerkeverékekben vagy készételekben jelen lévő ízfokozók, tartósítószerek, üdítőitalok, édességek, csokoládé, cukorka, fagylalt). Ilyen esetekben tartósítószer- és színezékmentes diéta tartása javasolt. Friss gyümölcsök, például eper, málna, déligyümölcsök, kivi, ananász is állhat a háttérben, főleg kisgyermekeken vagy pollenallergiás felnőtteken okoznak tüneteket.

GYULLADÁSOK, BETEGSÉGEK, TESTMOZGÁS

Autoimmun betegségekhez (pl. pajzsmirigybetegségek) is társulhat csalánkiütés megjelenése. Ilyen esetben a panaszok megszűnéséhez az autoimmun betegséget kell kezelni. Gyulladásos gócok (gyulladt mandula, rossz fog, nőgyógyászati, urológiai fertőzések) is állhatnak a háttérben. Ezek kivizsgálása és kezelése a tüneteket megszünteti.

Candida – jelez az immunrendszer

8 ébresztő higiéniai baki

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink