Egy-egy koktél, alkalmi cigaretta, nagy ritkán altatóval alvás segíthet a mindennapi stressz csökkentésében. Mint ahogy a rendszeres edzések, a nagy bevásárlások, a szoláriumozás is lehetőséget nyújt a kikapcsolódásra, lazításra. Ezekkel a tevékenységekkel kapcsolatban senki nem gondol függőségre, legalábbis addig, amíg a lelki, érzelmi vagy fizikai szükség át nem veszi az irányítást az élete fölött. A szenvedélybetegségek nagy része észrevétlenül alakul ki, gyógyításuk orvosi segítséget igényel, de természetesen ön is sokat tehet, hogy élete újra függőségmentes legyen.

Függőségek nyomában

A függőség: Alkoholizmus

Az alkoholfüggőség kialakulása két okra vezethető vissza. A fizikai függőség az emberi szervezet reakciója miatt alakul ki: az alkoholistáknál a GABA receptorok száma csökken, a glutamát receptoroké nő, a szervezet pedig próbálja visszaállítani a normális állapotot. A receptorok változása miatt egy idő után már a normális működéshez is alkoholra van szükség, hiányában elvonási tünetek jelentkeznek. A rászokás másik oka a jutalomrendszer. Az alkoholista számára az ital a pozitív élmények egyetlen forrása, és egy idő után – csakúgy, mint a fizikai rászokás során – a rosszkedv, depresszió, szorongás elkerüléséhez, tehát a normális állapot fenntartásához is szükség van az alkoholra. Fordul a kocka: az a szer, amit kezdetben a rosszkedv ellen kezdtek el használni, már maga gerjeszti ezeket az érzelmeket.

Mit tehet?

Figyeljen az étkezésére. Kerülje a vércukorszint ingadozását, fogyasszon összetett szénhidrátokat a főétkezésekre. Az alkoholtól szabadulók gyakran számolnak be cukor utáni sóvárgásról. Ezt legkönnyebben úgy tudja megfékezni, hogy pár óránként kevés fehérjét fogyaszt.

A függőség: Dohányzás

Egyes elméletek szerint a dohányzás nem olyan függés, mint a kábítószerek esetében, sokkal inkább egyénenként változó szükségletek kielégítése. És függőség mégis, hiszen az egyén nem tudja más módon az adott szükségletet (például a szorongás csökkentését, stresszhelyzetek kezelését) kielégíteni, és ez eredményezi a dohányzás mint szokás fennmaradását. Más vélemények szerint az erős dohányosok agyában a cigarettákban található adalékanyagoknak köszönhetően ugyanazok a területek aktiválódnak, mint a kokainfüggők központi idegrendszerében.

Mit tehet?

A legtöbb dohányos úgy érzi, hogy a dohányzás megnyugtatja. Elsősorban tehát relaxációs funkció, amelynek hiánya fokozza a kellemetlen érzéseket. Tanuljon meg lélegezni: lélegezzen mélyen az orrán át, majd tartsa a levegőt bent néhány másodpercig, aztán lélegezzen ki a száján keresztül lassan, teljes tüdővel. Tízszer ismételje ezt a légzőgyakorlatot, valahányszor a leszokás során vágyni kezd egy cigarettára.

A függőség: Gyógyszerek szedése

A gyógyszereket fájdalom csillapítására, esetleg szorongás oldására írják fel az orvosok. A nyugtatók, antidepresszánsok, altatók kémiai összetevői könnyen függőséget okoznak az agyra gyakorolt hatásuk miatt. Később ezeknek a szereknek a hiánya okoz ilyenfajta érzéseket. Abban az esetben is kialakulhat függőség, ha valaki azt hiszi, hogy minden bajra gyógyszert kell bevennie. Ilyenkor a gyógyszerbe vetett hit teszi az illetőt függővé.

Mit tehet?

A leszokás során az alvás hiánya okozhat problémákat. Szedjen nyugtató hatású gyógynövényeket, amelyek biztosítják a pihentető alvást. Ilyen gyógynövények a macskagyökér, a golgotavirág, a som és a komló. Fárassza ki magát, sportoljon rendszeresen. Nemcsak a megerőltető mozgásfor ma segíthet – bár kétségtelenül támogat a leszokás során –, hanem a szelídebb sportok is, mint például a jóga.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink