Egy-egy koktél, alkalmi cigaretta, nagy ritkán altatóval alvás segíthet a mindennapi stressz csökkentésében. Mint ahogy a rendszeres edzések, a nagy bevásárlások, a szoláriumozás is lehetőséget nyújt a kikapcsolódásra, lazításra. Ezekkel a tevékenységekkel kapcsolatban senki nem gondol függőségre, legalábbis addig, amíg a lelki, érzelmi vagy fizikai szükség át nem veszi az irányítást az élete fölött. A szenvedélybetegségek nagy része észrevétlenül alakul ki, gyógyításuk orvosi segítséget igényel, de természetesen ön is sokat tehet, hogy élete újra függőségmentes legyen.

Függőségek nyomában

A függőség: Alkoholizmus

Az alkoholfüggőség kialakulása két okra vezethető vissza. A fizikai függőség az emberi szervezet reakciója miatt alakul ki: az alkoholistáknál a GABA receptorok száma csökken, a glutamát receptoroké nő, a szervezet pedig próbálja visszaállítani a normális állapotot. A receptorok változása miatt egy idő után már a normális működéshez is alkoholra van szükség, hiányában elvonási tünetek jelentkeznek. A rászokás másik oka a jutalomrendszer. Az alkoholista számára az ital a pozitív élmények egyetlen forrása, és egy idő után – csakúgy, mint a fizikai rászokás során – a rosszkedv, depresszió, szorongás elkerüléséhez, tehát a normális állapot fenntartásához is szükség van az alkoholra. Fordul a kocka: az a szer, amit kezdetben a rosszkedv ellen kezdtek el használni, már maga gerjeszti ezeket az érzelmeket.

Mit tehet?

Figyeljen az étkezésére. Kerülje a vércukorszint ingadozását, fogyasszon összetett szénhidrátokat a főétkezésekre. Az alkoholtól szabadulók gyakran számolnak be cukor utáni sóvárgásról. Ezt legkönnyebben úgy tudja megfékezni, hogy pár óránként kevés fehérjét fogyaszt.

A függőség: Dohányzás

Egyes elméletek szerint a dohányzás nem olyan függés, mint a kábítószerek esetében, sokkal inkább egyénenként változó szükségletek kielégítése. És függőség mégis, hiszen az egyén nem tudja más módon az adott szükségletet (például a szorongás csökkentését, stresszhelyzetek kezelését) kielégíteni, és ez eredményezi a dohányzás mint szokás fennmaradását. Más vélemények szerint az erős dohányosok agyában a cigarettákban található adalékanyagoknak köszönhetően ugyanazok a területek aktiválódnak, mint a kokainfüggők központi idegrendszerében.

Mit tehet?

A legtöbb dohányos úgy érzi, hogy a dohányzás megnyugtatja. Elsősorban tehát relaxációs funkció, amelynek hiánya fokozza a kellemetlen érzéseket. Tanuljon meg lélegezni: lélegezzen mélyen az orrán át, majd tartsa a levegőt bent néhány másodpercig, aztán lélegezzen ki a száján keresztül lassan, teljes tüdővel. Tízszer ismételje ezt a légzőgyakorlatot, valahányszor a leszokás során vágyni kezd egy cigarettára.

A függőség: Gyógyszerek szedése

A gyógyszereket fájdalom csillapítására, esetleg szorongás oldására írják fel az orvosok. A nyugtatók, antidepresszánsok, altatók kémiai összetevői könnyen függőséget okoznak az agyra gyakorolt hatásuk miatt. Később ezeknek a szereknek a hiánya okoz ilyenfajta érzéseket. Abban az esetben is kialakulhat függőség, ha valaki azt hiszi, hogy minden bajra gyógyszert kell bevennie. Ilyenkor a gyógyszerbe vetett hit teszi az illetőt függővé.

Mit tehet?

A leszokás során az alvás hiánya okozhat problémákat. Szedjen nyugtató hatású gyógynövényeket, amelyek biztosítják a pihentető alvást. Ilyen gyógynövények a macskagyökér, a golgotavirág, a som és a komló. Fárassza ki magát, sportoljon rendszeresen. Nemcsak a megerőltető mozgásfor ma segíthet – bár kétségtelenül támogat a leszokás során –, hanem a szelídebb sportok is, mint például a jóga.

Ezek is érdekelhetnek

Fitness lady lett a nagymama, Gabi 50 évesen kezdett versenyezni
Sokan alig akarják elhinni, hogy Koltai Gabriella túl van a hatodik X-en. Az pedig még meglepőbb, hogy csak 40 éves kora után kezdett el edzőterembe.
Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!

Ajánlataink