„Gyökércsakrára rezonáló torokrezonancia, mágikus, gyógyhatással bíró jelek a testre rajzolva, lézeres agystimulátor” – Nem is kell olyan sokat keresgélni, mélyre ásni az internet bugyraiban, hogy egyre gyakrabban találkozzunk ilyesféle „varázslatos” kifejezésekkel

Gyógyítani kell a lelket is

Az áltudományokon alapuló orvoslás és a kuruzslás virágkorát éli, ám mielőtt máglyára vetnénk minden gyanús szert és annak készítőjét, árusítóját, érdemes a gyógyítás e formája mögé nézni. Nemrég a magyar tudományos akadémia tudósai foglaltak állást az „áltudományok és a bizonyítékon alapuló orvoslás” kérdésében.

Áltudomány vagy bizonyítékon alapuló orvoslás?

Hihetetlen gyógyulások, káprázatos fogyasztószerek: bizonyára mindannyian találkoztunk már csodát ígérő szerekkel. És hogy miért terjedhetnek ilyen gyorsan, hogy lehetnek ilyen népszerűek? Többek között azért, mert a tudomány sok esetben nem ad az emberek kérdéseire kielégítő választ. Ezt az akadémia tagjai is felismerték: az áltudományok ellen például, a tudomány népszerűsítésével is lehet tenni. Az orvosi újításokat széles körben, laikusok számára is érthetően elmagyarázni, és megtanítani, megértetni, hogyan lehet az áltudományokat, a kuruzslást megkülönböztetni a bizonyítékon alapuló orvoslástól, a tudománytól. Fontos kérdés tisztázni például, mit jelent a komplementer medicina (kiegészítő gyógymódok) és az alternatív gyógyászat a bizonyítékon alapuló orvoslással szemben vagy éppen mellette. Hiszen a több ezer éves orvostudomány sem mindig csak a bizonyítékok alapján gyógyított…

A tudományos orvoslás szerint egy eljárás akkor hatásos, ha hatásosabb, mint a placebo. A placebo nem hatásos szert jelent (pl. gyógyszernek látszó cukorka), melyet azonban a beteg hatásosnak érezhet a hit, a szuggesztió ereje révén. „Ha elfogadjuk azt a radikális állítást, miszerint a komplementer és alternatív orvoslásnak csak placebo hatása van, akkor igenis hatásos lehet, hiszen a laikus ezt tapasztalja – magyarázza Dr. Kovács József bioetikus, pszichoterapeuta, az MTA doktora. – Sőt, minél súlyosabbak a beteg tünetei, annál fontosabbnak tűnik még a kis javulás is.” Az egyik fontos dilemma, vajon mennyire etikus tiltani valamit, aminek hatása nem bizonyított? Például a homeopátiás szereket, amelyek hatása nem bizonyított, de – és ez nagyon fontos – legalább nem ártanak.

E kényes kérdés megvitatására az MTA kutatói és tudósai nemzetközi és hazai összefogást kezdeményeznek. Figyelembe kell mindemellett venni az egyik nagy különbséget a tudományos orvoslás és a komplementer és alternatív medicina között: utóbbi elfogadja a betegségek kiváltójaként a spirituális okokat is, míg előbbi ezzel nem foglalkozik.

Gyógyítás anyagi haszonért

Nagyon fontos leszögeznünk, hogy a kuruzslást és a sarlatánságot határozottan el kell különíteni a komplementer és alternatív medicinától. Félreértés ne essék, nem a fősodortól eltérő, alternatív gyógymódot kereső gyógyítókról van szó, akik meg­ felelő képzettséggel próbálnak segíteni. A csalók jelentik a komolyabb gondot: a képzettség nélküli emberek, akik a „gyógyítást” kifejezetten anyagi haszonért cserébe végzik, miközben tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy „gyógymódjuknak” semmilyen pozitív hatása nincs.

Emlékezzünk csak a nemrég nagy port kavart „orrba dugott lézeres agystimulátor” esetére. A csaló 50 ezer forintért árulta a kínai piacon 250 forintért vásárolt zseblámpás kulcstartót. Kovács József szerint ez nem etikai, hanem hatósági, rendőri kérdés, hiszen a bankrablást sem etikai kérdésként elemezzük. „Ennél sokkal lényegesebb a bizonyítékon alapuló orvoslás és a komplementer gyógyítás közötti határt vizsgálni.” Ez a határ, például, koronként változik. És van, amiről idővel kiderül, hogy hatásos (akupunktúra) és van, amiről nem (homeopátia – de legalább nem árt).

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink