„Gyökércsakrára rezonáló torokrezonancia, mágikus, gyógyhatással bíró jelek a testre rajzolva, lézeres agystimulátor” – Nem is kell olyan sokat keresgélni, mélyre ásni az internet bugyraiban, hogy egyre gyakrabban találkozzunk ilyesféle „varázslatos” kifejezésekkel

Gyógyítani kell a lelket is

Az áltudományokon alapuló orvoslás és a kuruzslás virágkorát éli, ám mielőtt máglyára vetnénk minden gyanús szert és annak készítőjét, árusítóját, érdemes a gyógyítás e formája mögé nézni. Nemrég a magyar tudományos akadémia tudósai foglaltak állást az „áltudományok és a bizonyítékon alapuló orvoslás” kérdésében.

Áltudomány vagy bizonyítékon alapuló orvoslás?

Hihetetlen gyógyulások, káprázatos fogyasztószerek: bizonyára mindannyian találkoztunk már csodát ígérő szerekkel. És hogy miért terjedhetnek ilyen gyorsan, hogy lehetnek ilyen népszerűek? Többek között azért, mert a tudomány sok esetben nem ad az emberek kérdéseire kielégítő választ. Ezt az akadémia tagjai is felismerték: az áltudományok ellen például, a tudomány népszerűsítésével is lehet tenni. Az orvosi újításokat széles körben, laikusok számára is érthetően elmagyarázni, és megtanítani, megértetni, hogyan lehet az áltudományokat, a kuruzslást megkülönböztetni a bizonyítékon alapuló orvoslástól, a tudománytól. Fontos kérdés tisztázni például, mit jelent a komplementer medicina (kiegészítő gyógymódok) és az alternatív gyógyászat a bizonyítékon alapuló orvoslással szemben vagy éppen mellette. Hiszen a több ezer éves orvostudomány sem mindig csak a bizonyítékok alapján gyógyított…

A tudományos orvoslás szerint egy eljárás akkor hatásos, ha hatásosabb, mint a placebo. A placebo nem hatásos szert jelent (pl. gyógyszernek látszó cukorka), melyet azonban a beteg hatásosnak érezhet a hit, a szuggesztió ereje révén. „Ha elfogadjuk azt a radikális állítást, miszerint a komplementer és alternatív orvoslásnak csak placebo hatása van, akkor igenis hatásos lehet, hiszen a laikus ezt tapasztalja – magyarázza Dr. Kovács József bioetikus, pszichoterapeuta, az MTA doktora. – Sőt, minél súlyosabbak a beteg tünetei, annál fontosabbnak tűnik még a kis javulás is.” Az egyik fontos dilemma, vajon mennyire etikus tiltani valamit, aminek hatása nem bizonyított? Például a homeopátiás szereket, amelyek hatása nem bizonyított, de – és ez nagyon fontos – legalább nem ártanak.

E kényes kérdés megvitatására az MTA kutatói és tudósai nemzetközi és hazai összefogást kezdeményeznek. Figyelembe kell mindemellett venni az egyik nagy különbséget a tudományos orvoslás és a komplementer és alternatív medicina között: utóbbi elfogadja a betegségek kiváltójaként a spirituális okokat is, míg előbbi ezzel nem foglalkozik.

Gyógyítás anyagi haszonért

Nagyon fontos leszögeznünk, hogy a kuruzslást és a sarlatánságot határozottan el kell különíteni a komplementer és alternatív medicinától. Félreértés ne essék, nem a fősodortól eltérő, alternatív gyógymódot kereső gyógyítókról van szó, akik meg­ felelő képzettséggel próbálnak segíteni. A csalók jelentik a komolyabb gondot: a képzettség nélküli emberek, akik a „gyógyítást” kifejezetten anyagi haszonért cserébe végzik, miközben tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy „gyógymódjuknak” semmilyen pozitív hatása nincs.

Emlékezzünk csak a nemrég nagy port kavart „orrba dugott lézeres agystimulátor” esetére. A csaló 50 ezer forintért árulta a kínai piacon 250 forintért vásárolt zseblámpás kulcstartót. Kovács József szerint ez nem etikai, hanem hatósági, rendőri kérdés, hiszen a bankrablást sem etikai kérdésként elemezzük. „Ennél sokkal lényegesebb a bizonyítékon alapuló orvoslás és a komplementer gyógyítás közötti határt vizsgálni.” Ez a határ, például, koronként változik. És van, amiről idővel kiderül, hogy hatásos (akupunktúra) és van, amiről nem (homeopátia – de legalább nem árt).

Ezek is érdekelhetnek

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.

Ajánlataink