Védelmet nyújthat bizonyos rákfajtákkal szemben
Egyes rákfajták kialakulásának esélyét csökkenti a rendszeres kávéfogyasztás, ami a kávéban található polifenoloknak köszönhető. A Fred Hutchinson Rákkutató Központban végzett kutatás azt találta, hogy napi négy vagy több csésze kávé ivása 59 százalékkal csökkentette a prosztatarák megismétlődésének kockázatát. Kínai tudósok véleménye szerint a magasabb kávéfogyasztás akár 50 százalékkal csökkentheti a májrák kockázatát, illetve vizsgálatok szerint a rendszeres kávézás a vastagbélrák elleni harcban is hatékony.
Segíti a máj tisztítását
A kávét általában nem tekintik méregtelenítő italnak, de kutatások szerint rendszeres fogyasztásával nemcsak az abnormális májenzimeket csökkenti, hanem a májcirrózis kockázatát is. A krónikus májgyulladás súlyos következménye a májzsugorodás, a cirrózis, amely a májsejtek folyamatos pusztulásával, a máj működésének romlásával, gyakran a máj rosszindulatú daganatával jár együtt. A cirrózis leggyakoribb oka az alkoholizmus, a hepatitis B, illetve hepatitis C vírus. Kutatások szerint a rendszeres kávéivás csökkenti a cirrózis és a vele összefüggő halálozás kockázatát. Különösen hatékony a kávézás alkoholos eredetű májkárosodás esetén.
Gyorsíthatja a fogyást
Pusztán a kávéivástól várni a fogyást nem érdemes. A kávé, pontosabban a benne található koffein hatékonyan stimulálja a lipáz nevű enzim termelődését, amely az emésztés során a zsírok lebontásáért felel. A kávéban még nagy mennyiségben található klorogénsav is, amely szintén ilyen hatást gyakorol a szervezetre – ez a két anyag kombinációja pedig különösen hatékony. A koffein javítja a vérkeringést, gyorsítva az alapanyagcserét. Erős vízhajtó, így a segítségével könnyebb megszabadulni a salakanyagoktól és a visszatartott víztől. Ezeknek az együttes hatásoknak köszönhetően segíti a fogyást.
Csökkentheti a Parkinson-kór kialakulásának esélyét
Férfi aknál már napi egy csésze kávé elfogyasztása is a rá következő tíz év során 40-60 százalékkal csökkenti a Parkinson-kór kialakulásának veszélyét. A nőknél viszont ellentmondó tapasztalatokat hoztak a hosszú távú megfigyelések: azoknál a nőknél, akik a menopauza után hormonpótló kezelésben részesültek, a koffein nem nyújtott védelmet a Parkinson-kór kialakulása ellen, ami arra utal, hogy az ösztrogén hormon – nem ismert módon – megváltoztathatja a koffein hatását.
Javítja a hangulatot, éberebbé tesz
A kávéban található koffein tulajdonképpen egy stimuláns: elsődleges mechanizmusként blokkolja az agyban az adenozin nevű neurotranszmitter gátló hatását. Ezzel növeli az agy működését és más neurotranszmitterek kibocsátását, például a dopaminét és a noradrenalinét. Ez megmagyarázhatja azt a tapasztalatot, hogy a kávé nemcsak energikussá, de jókedvűvé is tesz.
Csökkentheti a krónikus fejfájás kockázatát
A napi rendszerességgel fogyasztott két-három csésze kávé – azaz nagyjából 240–400 milligramm koffein – csökkentheti a krónikus fejfájás kialakulásának kockázatát. Norvég kutatók szerint azok, akik kevesebb mint 240 mg kávét fogyasztanak naponta, gyakrabban küzdenek fejfájással, átlagosan havonta 14 napon.