Bőrkeményedés, tyúkszem
A láb túlterhelt, erősen igénybe vett részein a bőr megvastagszik. Ez tulajdonképpen nem más, mint a szervezet védekezése: az elhalt hámsejtekből összeállt „páncél” védekezik az ismétlődő nyomás, dörzsölés ellen. Ilyen megvastagodott bőrréteg nemcsak a felszínen fordul elő, hanem a bőr alatt is. Az elhalt bőrréteg kúp alakban összetömörül a tyúkszem közepén, és nyomja a bőr alatti idegvégződéseket – fájdalmat okozva.
A talpon megjelenő bőrkeményedések egyébként nem fájnak, csak ha a vastag bőrréteg kiszárad és bereped. a tyúkszemnek két típusa ismert: a kemény, amely elsősorban a talpon vagy a begörbülő lábujjak felett keletkezik, illetve a lábujjak közötti lágy tyúkszem. Az előbbit a láb statikai problémái okozzák és a nem megfelelő lábbelik, az utóbbit egyértelműen a nem megfelelő cipők viselése.
Megelőzés: Mindennap kenje be a talp durva bőrterületeit hidratáló krémmel, így megakadályozható a bőrkeményedés kialakulása. amikor csak teheti, viseljen papucsot vagy legyen mezítláb. Figyeljen, hogy a cipője mindig kényelmes legyen. lehet, hogy divatos a magas sarok, de jobb az ilyen lábbeliket csak ritka alkalmakkor viselni. Nagyon fontos, hogy minden mozgásformához megfelelő lábbelit válasszon.
Kezelés: Ha nem súlyos a helyzet, tapasszal, krémekkel kezelheti a tyúkszemet. Ha azonban fájdalmas és érzékeny az érintett terület, célszerű pedikűröshöz fordulni. A bőrkeményedést megpróbálhatja habkővel eltávolítani, de ehhez türelmesnek kell lennie, hiszen alkalmanként csak kevés elhalt hámsejtet szabad eltüntetni.
Kalapácsujj
A kalapácsujj gyakori elváltozás. általában a második lábujjon alakul ki. a harántboltozat süllyedése miatt az ujjak összezsugorodnak, V alakú csúcs képződik, amelyen aztán gyakori a tyúkszem vagy bőrkeményedés. A rossz méretű, szoros lábbelik, a klasszikus körömcipők is okozhatnak kalapácsujjat, illetve gyakori olyanoknál, akiknek túl hosszú a lábujjuk.
Megelőzés: A legfontosabb a megfelelő méretű cipő viselése, illetve a kalapácsujj kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető talpbetét alkalmazásával.
Kezelés: Ha már kialakult a kalapácsujj, csak a műtét segíthet.
Bütyök
A bütyök egy duzzanat a lábfej belső részén, a nagyujj ízületénél. gyakran piros és érzékeny a bőr a kialakult gyulladástól, és szintén gyakori panasz a zsibbadás, amit a nagylábujj idegére nehezedő nyomás okoz. Előidézheti lúdtalp vagy a feszes, hegyes orrú, magas sarkú cipő, ízületi gyulladás.
Megelőzés: A bütyök az esetek döntő többségében megelőzhető lenne. Fontos, hogy olyan cipőt viseljen, amely szabad mozgást enged a lábujjnak és támasztja a lábívet. A jól megválasztott mozgásforma is segíthet meggátolni a bütyök kialakulását: futás helyett ússzon vagy gyalogoljon, hogy a lábfej elülső részét tehermentesítse.
Kezelés: Korai stádiumban a langyos vizes áztatás enyhíti a panaszokat, de idővel elkerülhetetlen a műtét.