Inkább a nőkre jellemző a migrénes fejfájás, minden négy migrénesből három nő, ezt mutatják a statisztikák. Egészen súlyos esetekben hang- és fényérzékenység is jelentkezik, leginkább egy csendes, sötét szobában tud pihenni a fejfájós. A migrén jellemzően féloldali fejfájás, kifejezetten az egyik oldalon jelentkezik. Az okát még mindig nem sikerült tisztáznia az orvostudománynak, viszont azt, hogy valaki migrénben szenved, szakorvos mondja ki.
Nem elég, ha öndiagnózissal mi magunk állapítjuk meg, hogy mi a bajunk. A migrén a nőknél sok esetben összefügg a havi ciklussal, közvetlenül a menstruáció előtt vagy az első napján jelentkezik. A terhesség meg is szüntetheti, de ki is hozhatja, és a menopauza idején felerősödhet, majd elmúltával csillapodhat.
Mi válthatja ki?
Nőknél elsősorban hormonális változások, a menzesz előtti ösztrogénszint-csökkenés vagy a menopauza. A fogamzásgátló szedése is ronthatja a helyzetet, ezt mindig meg kell beszélni az orvossal. Újabb kutatások összefüggésbe hozzák a D-vitamin hiányával is, ezt vérvizsgálattal lehet kideríteni. Kiválthatja stressz, inaktív, mozgás- és szexhiányos élet. Emellett az alkohol fogyasztása is előhozhatja a migrént, de szakértők szerint a hosszan érlelt sajtok, a csokoládé, az aszpartám édesítő, a túlzott koffeinfogyasztás, a nátrium-glutamát nevű ízfokozó is okolható a panaszokért. Vannak olyan esetek is, amikor a gerinccsigolya blokkja váltja ki a görcsös fejfájást, ezt masszőr segítségével jól lehet oldani, kimozgatni. Tehát sok oldalról kell vizsgálniuk a hátteret a neurológusoknak.
Mi segíthet?
A gyógyszeripar egyre hatékonyabb gyógyszereket fejlesztett ki az utóbbi években, amelyek megkönnyítik átvészelni ezeket a napokat. A gyógyszereknek két típusa van, az egyik a megelőzést szolgálja, a másik a rohamot csillapítja. Ezekkel persze csak a tüneteket szüntethetjük meg, az okok attól még ugyanúgy megmaradnak, ha nem változtatunk semmin. Amit tehetünk, leginkább az, ha megtaláljuk a békét és a harmóniát az életünkben. Ha tudjuk kezelni a stresszt, ha rendezzük a párkapcsolatunkat. Az egészséges életmód, a mozgás mind rengeteg pozitív hozadékkal jár, a hangulatunkat is javítja.
A migrént megelőző étrendben érdemes kerülni a füstölt húsárukat és felvágottakat, a penészes sajtokat, a savanyúságokat, citrusféléket, csokoládékat, vörösborokat, a pezsgőt és a kávét. Az étrend alapját a különféle zöldségek képezzék, fehér húsokkal, valamint alma, banán, gabonatermékek, joghurtok, túró és friss sajtok. Az étrend megreformálásakor érdemes a bélflórát is helyreállítani a patikában kapható támogató szerekkel, valamint A-, E- és B-vitaminnal. Az aromaterápiás illóolajok, leginkább a borsmenta és a levendulaolaj segíthet, érdemes ezekkel is kísérletezni.