A mai harmincas-negyvenes korosztály emlékeiben erősen él az a kép, amikor a nagyszülők hosszas előkészületek után bevágták magukat és az SZTK-beutalót is rejtő bőröndjeiket az 1600-as Ladájukba, s leutaztak Harkányba.
Ezt akkoriban nem wellnessnek, még csak nem is nyaralásnak hívták. Az emberek egyszerűen üdülni jártak Harkányba. Az egyszerűséget persze érdemes fenntartással kezelni, hiszen egy üdülés – az e műfaj fénykorának számító ’70-es és ’80-as években – akár több hétig is eltarthatott.
A hosszú hétvégék világában ez ma már elképzelhetetlen! A család többi tagja, az akkor otthon maradottak sokáig – tévesen – úgy gondoltak a Baranya megyei településre, mint a fájós lábú nénikék és csúz gyötörte bácsikák avítt fürdővárosára.
Az egész évben nyitva tartó híres gyógyfürdő és az azóta köré épült gyógyturizmus szerencsére nem rekedt meg a ’80-as évek színvonalán, Harkány azóta korszerű wellnessközponttá változott, ahová nemcsak akkor érdemes elutazni, amikor már valamilyen betegséggel küzdünk.
A Dráva Hotel Thermal Resort és a Magyar Turizmus Zrt. Dél-dunántúli Regionális Marketing Igazgatósága jóvoltából alaposabban is megismerkedhettünk Harkánnyal és környékével.
Wellnesskomplexum a gyógykórház közelében
Harkány mindössze 20 percnyi autóút Pécstől (25 km), ám a Budapesttől sem legyőzhetetlen távolságnak számító 220 km csupán két és fél órányi autózást jelent. Azoknak, akiknek egyaránt fontos a fürdő közelsége és az érintetlen természet, ideális választás az ősfás környezetben, héthektáros területen fekvő négycsillagos Dráva Hotel Thermal Resort.
A wellnesskomplexum – amely mellett, a hatalmas területen, az önellátásra és kényelemre vágyók télen is fűthető, 50 és 70 m2 közötti apartmanházak közül választhatnak, de megtalálhatják sátras vagy épp a lakókocsisoknak szóló szálláshelyeket is – tökéletes hely a romantikus elvonulásra vágyó pároknak és a nagycsaládosoknak egyaránt. A hotelhez tartozó belső, nagyméretű medence a napallergiások kedvelt tartózkodási helye nyáron, emellett a szívbetegeknek és gyerekeknek is pihentető élményt nyújt, mivel a harkányi gyógyfürdő vize nekik sajnos ellenjavallt.
A tágas, világos térben nemcsak aquafitneszre, de úszásra is alkalmas méretű medencét helyeztek el, a szabadság érzetét sugalló környezetben minden adott a rekreációhoz. A többféle szauna és gőzkabin mellett igazi különlegességnek számít a sószoba, melyet nepáli sótéglákkal „köveztek ki”, a földszintre pedig holt-tengeri és nepáli sót terítettek.
A 88 – köztük 2 db, mozgáskorlátozottak számára is kialakított – szobával rendelkező hotel egyágyas, kétágyas és pótágyazható szobákat kínál, „classic”, „classic prémium”, „superior” és „lakosztály” kategóriában. A szobák extra méretűek, a legkisebb, normálnak számító szoba is 25 és 50 m2 közötti.
A kényelmes elvonulásra vágyók télen is fűthető apartmanházakban szállhatnak meg. Az egyhálós apartmanok 50, a kéthálósak 68-70 m2-esek. A hotel a wellnessen kívül változatos programokkal gondoskodik vendégei tartalmas időtöltéséről. Rendszeresen hívnak meg neves előadókat. Pál Feri katolikus paptól Mosolykáig sok mindenkivel találkozhattak már a konferenciák rendezésére is alkalmas előadótermekben az itt tartózkodók. Négycsillagos hotelről lévén szó, nagy hangsúlyt fektetnek a gasztronómiára.
A hagyományos és alternatív étrendről egyaránt Lancz Alexandra séf és csapata gondoskodik. Akinek mindez kevés lenne, a konyhafőnöknő által tartott főzőtanfolyamon és izgalmas gasztrorendezvényeken szerezhet nem csak haspókoknak szóló élményeket.
A Hotel Dráva vendégeinek gyakran tart csokoládébemutatót a pécsi Csoko-Láda Manufaktúra, a villányi borokkal a Vineas Tenkes Pincészet borkóstolóin ismerkedhetünk, Németh Tamás drávapalkonyai aszalványai pedig a szükséges vitaminokról és ásványi anyagokról gondoskodnak.
Vízben az egészség
A Hotel Dráva egyik legnagyobb előnye, hogy alig 5 perc sétára található a Zsigmondy Vilmos Harkányi Gyógyfürdőkórháztól, ahol közismerten magas színvonalon végeznek gyógyító és rehabilitációs tevékenységet kardiológiai, mozgásszervi és az ősi, természetes módszereken alapuló balneo-fizioterápiás eljárást alkalmazó bőrgyógyászati területeken egyaránt.
A gyógyfürdőkórház új, szállodai színvonalú épületében, a Harkányi Psoriasis Centrumban a női fittség és az intim egészség jegyében is zajlanak a gyógykezelések. A harkányi gyógyvíz kevésbé közismert tulajdonságai közé tartozik ugyanis, hogy jótékony hatással bír a gyermekáldás elősegítésére. Programozott nőgyógyászati ellátás, kiemelt meddőségkezelési program a gyógyító harkányi víz és a fürdőkúrát professzionális szinten alkalmazó orvosok, valamint pszichológusok segítségével.
Mint minden korszerű gyógyszállóban, ma már a gyógykórházon belül is lehetőség van arra, hogy a gyógyulni vágyók szállodai színvonalon, helyben lakjanak: az egy- és kétágyas szobák saját fürdőszobával, tévével, telefonnal, interneteléréssel, légkondicionálóval és hűtővel várják a vendégeket.
Ottjártunkkor a psoriasiscentrum számos gyógyító és frissítő szolgáltatása közül testünket relaxáló masszázs, lelkünket pedig a hahotajóga vidította, valamint részt vettünk a csontritkulás megállapítására használt legmodernebb műszeres mérésen, a Dexa-vizsgálaton.
A harkányiak büszkélkedhetnek a Dél-Dunántúl legkorszerűbb, s Közép-Európa egyik leghíresebb gyógy- és strandfürdőjével, mely 14 hektáros ősparkjában – Magyarország legnagyobb – 8000 m2 vízfelületével és 5000 m2 fedett pihenőterülettel várja a strandolás szerelmeseit. A gyógyfürdő bel- és kültéri gyógymedencéit, gyógyszolgáltatásait, személyre szabott szakorvosi kezeléseit orvosi beutalóval akár 80 százalék kedvezménnyel vehetik igénybe a gyógyulni vágyók.
A 2003-ban felújított fürdő természeti adottságai kitűnőek: kedvező éghajlata, a gyógyfürdő mikroklímája és az évi 2100- 2200 napsütéses óra kiváló kiegészítője egy gondosan megtervezett fürdőkúrának.
Kirándulások a környéken
Ha a pihentető vizes élményeken túl az ide látogatót a kíváncsiság is hajtja, mindenképp látogasson el a Harkánytól alig 6 km-re található Túronyba. A lankás dombok közt megbúvó 260 fős kis falu Árpád-kori temploma a településen található több régi és csak részben felújított ház mellett a megye egyik legfontosabb építészeti látnivalója. A 13. századi puritán épület öt évig tartó felújítását 2006 nyarán fejezték be. A műemlékvédők szigorú felügyelete mellett zajló építkezés eredménye a ma látható, sok száz éves freskómaradványokat megőrző puritán épület.
A falutól délre turistaút vezet a nyáron komfortos, vizesblokkal is felszerelt, igényesen kialakított táborhely mellett elhaladó Csodabogyó tanösvényhez, melyen egészen a máriagyűdi templomhoz sétálhatunk el. Az 1805-ben V. Piusz pápa által kegytemplomnak nyilvánított bazilika felújítása idén fejeződött be. Nem csak a templom, a környezet is teljes szépségében várja a megnyugvásra, békére, gyógyulásra váró zarándokokat.