Október 15.: a Kézmosás Világnapja. Ez a tevékenység amúgy is nagyon fontos a mindennapokban, de az elmúlt nyolc hónapban még kiemeltebb szerepet kapott. A szakértő elmondja, miért hatékony „fegyver” a kezünkben szappan!

Hogyan győzi le a szappan és a kézfertőtlenítő a kórokozókat?

Csupa-csupa tudomány következik: Daniel Campbell, a Lush terméktudósa, termékfeltalálója elmagyarázza, hogyan működik a szappan, és – főleg a kézfertőtlenítőkkel kombinálva – miért nyújthatnak hatásos segítséget a kórokozók elleni védelemben.

 

Szakít és pusztít

A szappan olyan olajkeverék, ami a nátrium-hidroxiddal reagálva sztearátot (nátriumsót, tehát szappant) egy lúgos kémhatású anyagot alkot.

A szappan roncsolja a baktériumok és amőbák sejtmembránját és a gombasejtek falának sértetlenségét. Ezeket olyan apró zselés lemezekként képzeld el, amelyeknek ez az olajból felépülő fal a külső rétege. Amikor ezek a falak szappannal érintkeznek, a szappannak az az összetevője, ami szereti az olajat, rákapcsolódik a falban lévő olajra és lebontja, emulziót alkotva a vízzel, amivel kezet mosol. Ennek köszönhetően szétszakítja és elpusztítja a baktériumokat, amőbákat és gombákat.

 

Tömbszappan vagy kézfertőtlenítő?

Különböző módon mindkettő hatékony lehet, a hatásukhoz azonban fontos megérteni a különbséget az egysejtű baktérium és a vírus között.

A vírus egy sejten belüli, DNS-sel vagy RNS-sel rendelkező, fehérjeburokkal körülvett parazita, és éppen ezért robosztusabb, mint a baktérium.

  • A kézfertőtlenítők denaturált etilalkohol vagy izopropil-alkohol bázisúak, amely szétszakítja a baktériumok sejtmembránját és gátolja a szaporodásukat. A vírusok (mint például a koronavírus) esetében kicsit más történik: a denaturált etilalkohol segít szétroncsolni a vírus fehérjeburkát. Ez azt jelenti, hogy a benne lévő DNS/RNS nagyobb eséllyel bomlik le, ezzel csökkentve a vírus patogén erejét.
  • A szappanok fizikaiak és szilárd halmazállapotúak (a kézfertőtlenítők nem azok), és nem csupán erősen lúgosak, ami roncsolja a baktériumok sejtmembránját és a gombák sejtfalait, de ráadásul barátságtalan biokémiai környezetet is teremtenek a mikroorganizmusok számára. A vírusok esetében a szappan fizikai természete, valamint az, hogy a használatának köszönhetően a vírus nem tud megtapadni a kezeden (a szappan távol tartja a vírust), csökkenti az érintésen keresztüli átvitel kockázatát. A kézfertőtlenítőknek nincs meg ez az előnye.

Azaz: a tömbszappan és a kézfertőtlenítő együtt igazán ütős csapatot alkot!

 

Az antibakteriális szappan

Fontos megérteni, hogy mi a különbség az antibakteriális (megöli a baktériumokat), az antivirális (megöli a vírusokat) és az antimikrobiális (megöli a vírusokat, baktériumokat és gombákat) között.

Apró zselés lemezeket képzelj el, amiknek a külső rétege egy olajból készült fal, ez a baktériumok és amőbák sejtmembránja és a gombasejtek fala! Amikor ezek szappannal érintkeznek, a szappannak az az összetevője, ami szereti az olajat, rákapcsolódik a falban lévő olajra és lebontja, majd eloszlatja a vízben, amivel kezet mosol. Ennek köszönhetően szétszakítja és elpusztítja a baktériumokat, amőbákat és gombákat.

A hagyományos szappan a vírusokat azonban nem öli meg, mert a vírus nem sejtmembránnal rendelkező sejt, hanem egy sejten belüli parazita, ami gazdasejtet vagy -sejteket fertőz meg. A vírusnak tehát szüksége van rá, hogy bejusson valamibe. A vírusok fehérjeburokba zárt DNS vagy RNS-t tartalmaznak és némelyik száraz felületen is képes hetekig vagy akár még tovább életben maradni. Amiben a szappan mégis segít, az az, hogy szétroncsolja a fertőző részecskéket, és lemossa a kézről a vírusokat!

A szappan valóban lehet antibakteriális hatású, de a COVID-19 vírus, nem pedig baktérium. Mégis nagyon fontos lemosni a bőrről a különböző baktériumokat, gombákat és élesztőgombákat!

Forrás: Lush

 

 

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink