Itt az ősz. Újra a rohanásé a főszerep, és egyre nagyobb a stressz. A betegségek könnyen megtalálják az embert, és nem is gondolunk arra, hogy ennek milyen erős lelki háttere van. Az őszi járványokat csak az idő lehűlésére és a fertőző ágensek terjedésének számlájára írjuk, arra nem gondolunk, hogy nem mindenki kapja el a fertőző betegségeket – ahhoz, hogy megbetegedjünk, kell egy fogékony szervezet is. Ekkor szokott felvetődni a kérdés: hogyan erősítsük az immunrendszerünket?

Immunerősítés

Védelem mindenek felett?

Az immunrendszer erősítése kétélű fegyver. Az immunrendszer ugyanis számos funkcióért felel, és ha a működése kisiklik, könnyen önmagunk ellen fordulhat. Ekkor beszélünk autoimmunitásról. Az autoimmun folyamatokban az immunrendszer elveszíti a képességét arra, hogy különbséget tegyen saját és idegen között, és a saját sejtjeinket, szöveteinket támadó fehérvérsejteket, illetve ellenanyagokat gyárt. Ilyen állapot például az allergia, az asztma, az ekcéma vagy a szklerózis multiplex stb.

Az immunrendszer meggyengülése

Az immunrendszer erősítése kapcsán nem lehet figyelmen kívül hagyni a „gyengítő” tényezők számbavételét. Az immunműködések meggyengülésekor a rendszerben zajló folyamatok nem működnek megfelelően vagy kellő intenzitással. Ezt nevezik meggyengülésnek, de inkább az egyensúly megbomlása a helyes kifejezés. Ekkor kicsit összezavarodnak az immunrendszer kölcsönös egymásra hatásban működő folyamatai, és nemcsak a védelem csökkenése, hanem a fent említett autoimmun folyamatok beindulása is problémaként jelentkezhet. Ennek oka lehet környezeti: szennyezőanyagok a levegőben és a vízben, növényvédőszer-maradványok, színezőanyagok a táplálékban, gyógyszerhatások, visszatérő vagy megbúvó baktériumok, gombák, vírusok miatti krónikus gyulladások. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül az életmódi hatásokat sem.

Az anyagcserehatások, a finomított szénhidrátok miatt ugráló vércukorszint, a felszabaduló és nem megfelelően semlegesített szabad gyökök károsító hatása, a rossz tápláltság. De gyengíti az immunrendszert az is, ha nem jut hozzá a számára szükséges mennyiségben nyomelemekhez, mikrotápanyagokhoz, ásványokhoz és vitaminokhoz. Végül, de nem utolsósorban a fizikai és lelki stresszt is meg kell említeni. Intenzív edzés sajnos átmenetileg gyengítheti az immunműködést, ezzel jó, ha tisztában vagyunk. A lelki tényezők, a fel nem dolgozott feszültségek még károsabbak, és hatásuk sokkal hosszabb távú. Vizsgaidőszakban, például csökken az egyetemisták fehérvérsejtszáma és a természetes ölősejtek aktivitása.

Mit tegyünk?

A fenti tényezők közül nem mindent tudunk kontrollálni. Lehet törekedni a „tiszta” táplálkozásra, a környezeti ártalmak elkerülésére, de a mai világban ez nem valósítható meg teljesen. A stressz feldolgozása, a mozgás optimalizálása és a megfelelő, tápláló étrend, illetve az étrend kiegészítése viszont segíthet. Sokan a sportban találják meg a stressz csökkentésének eszközét. Ez jó, de a testedzést sem szabad túlzásba vinni, mert akkor a fizikai stressz immunrendszert gyengítő hatása erősödik fel. Fontos tehát az edzésben is megtalálni a helyes mértéket és be kell iktatni a megfelelő pihenőket. A köztes időben bármely más relaxációs technika alkalmazható.

A táplálkozás is sok szinten javíthatja az immunfolyamatok normális működését. Először is a bélrendszerben kell rendet tenni. A beleinkben lévő probiotikumok, a „jó” baktériumok önmagukban is védenek az oda bekerülő kórokozók ellen a kiszorításukkal, és kölcsönös egymásra hatásban vannak a bélrendszer környéki immunsejtekkel. Az ő támogatásuk a magas rosttartalmú étkezéssel, komplex szénhidrátokkal lehetséges, és természetesen kerülni kell a cukrokat, amelyek a „rossz” baktériumoknak kedveznek. Étrend-kiegészítőkkel, kúraszerűen pótolhatók. Érdemes minimum 4 hétig szedni ezeket.

Az őszi és tavaszi járványok előtt mindenképp jó bevetni a probiotikum-készítményeket. Ha kialakul egy fertőzés, akkor pedig kerülni kell a cukor- és vasbevitelt, mert az a baktériumok működését támogatja.

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink