Itt az ősz. Újra a rohanásé a főszerep, és egyre nagyobb a stressz. A betegségek könnyen megtalálják az embert, és nem is gondolunk arra, hogy ennek milyen erős lelki háttere van. Az őszi járványokat csak az idő lehűlésére és a fertőző ágensek terjedésének számlájára írjuk, arra nem gondolunk, hogy nem mindenki kapja el a fertőző betegségeket – ahhoz, hogy megbetegedjünk, kell egy fogékony szervezet is. Ekkor szokott felvetődni a kérdés: hogyan erősítsük az immunrendszerünket?

Immunerősítés

Védelem mindenek felett?

Az immunrendszer erősítése kétélű fegyver. Az immunrendszer ugyanis számos funkcióért felel, és ha a működése kisiklik, könnyen önmagunk ellen fordulhat. Ekkor beszélünk autoimmunitásról. Az autoimmun folyamatokban az immunrendszer elveszíti a képességét arra, hogy különbséget tegyen saját és idegen között, és a saját sejtjeinket, szöveteinket támadó fehérvérsejteket, illetve ellenanyagokat gyárt. Ilyen állapot például az allergia, az asztma, az ekcéma vagy a szklerózis multiplex stb.

Az immunrendszer meggyengülése

Az immunrendszer erősítése kapcsán nem lehet figyelmen kívül hagyni a „gyengítő” tényezők számbavételét. Az immunműködések meggyengülésekor a rendszerben zajló folyamatok nem működnek megfelelően vagy kellő intenzitással. Ezt nevezik meggyengülésnek, de inkább az egyensúly megbomlása a helyes kifejezés. Ekkor kicsit összezavarodnak az immunrendszer kölcsönös egymásra hatásban működő folyamatai, és nemcsak a védelem csökkenése, hanem a fent említett autoimmun folyamatok beindulása is problémaként jelentkezhet. Ennek oka lehet környezeti: szennyezőanyagok a levegőben és a vízben, növényvédőszer-maradványok, színezőanyagok a táplálékban, gyógyszerhatások, visszatérő vagy megbúvó baktériumok, gombák, vírusok miatti krónikus gyulladások. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül az életmódi hatásokat sem.

Az anyagcserehatások, a finomított szénhidrátok miatt ugráló vércukorszint, a felszabaduló és nem megfelelően semlegesített szabad gyökök károsító hatása, a rossz tápláltság. De gyengíti az immunrendszert az is, ha nem jut hozzá a számára szükséges mennyiségben nyomelemekhez, mikrotápanyagokhoz, ásványokhoz és vitaminokhoz. Végül, de nem utolsósorban a fizikai és lelki stresszt is meg kell említeni. Intenzív edzés sajnos átmenetileg gyengítheti az immunműködést, ezzel jó, ha tisztában vagyunk. A lelki tényezők, a fel nem dolgozott feszültségek még károsabbak, és hatásuk sokkal hosszabb távú. Vizsgaidőszakban, például csökken az egyetemisták fehérvérsejtszáma és a természetes ölősejtek aktivitása.

Mit tegyünk?

A fenti tényezők közül nem mindent tudunk kontrollálni. Lehet törekedni a „tiszta” táplálkozásra, a környezeti ártalmak elkerülésére, de a mai világban ez nem valósítható meg teljesen. A stressz feldolgozása, a mozgás optimalizálása és a megfelelő, tápláló étrend, illetve az étrend kiegészítése viszont segíthet. Sokan a sportban találják meg a stressz csökkentésének eszközét. Ez jó, de a testedzést sem szabad túlzásba vinni, mert akkor a fizikai stressz immunrendszert gyengítő hatása erősödik fel. Fontos tehát az edzésben is megtalálni a helyes mértéket és be kell iktatni a megfelelő pihenőket. A köztes időben bármely más relaxációs technika alkalmazható.

A táplálkozás is sok szinten javíthatja az immunfolyamatok normális működését. Először is a bélrendszerben kell rendet tenni. A beleinkben lévő probiotikumok, a „jó” baktériumok önmagukban is védenek az oda bekerülő kórokozók ellen a kiszorításukkal, és kölcsönös egymásra hatásban vannak a bélrendszer környéki immunsejtekkel. Az ő támogatásuk a magas rosttartalmú étkezéssel, komplex szénhidrátokkal lehetséges, és természetesen kerülni kell a cukrokat, amelyek a „rossz” baktériumoknak kedveznek. Étrend-kiegészítőkkel, kúraszerűen pótolhatók. Érdemes minimum 4 hétig szedni ezeket.

Az őszi és tavaszi járványok előtt mindenképp jó bevetni a probiotikum-készítményeket. Ha kialakul egy fertőzés, akkor pedig kerülni kell a cukor- és vasbevitelt, mert az a baktériumok működését támogatja.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink