Az vagy, amit megeszel – tartja a mondás, és nincs ez másképp iskoláskorban sem. Éppen ezért nem szabad félvállról venni a gyerekek táplálkozásával kapcsolatos problémákat. A legtöbb szülő „csak” a vacsora és a hétvégi menü összeállításával törődik, hiszen hétköznap a gyerekek általában az iskolai menzán esznek. Igen ám, de az ebéden túl még legalább két étkezésről kell gondoskodniuk a szülőknek, ha azt szeretnék, hogy a gyerekük bírja energiával a napot. Néhány jó tanács, hogy mire kell figyelni.

Intelmek szülőknek

Induljon jól a nap

Felmérések szerint a gyerekek majdnem fele reggeli nélkül indul el otthonról. A kihagyott reggelit a gyerekek napközben egészségtelen nassolnivalókkal pótolják, ez pedig szépen lassan súlytöbblet kialakulásához vezet. A következmények ismertek: az elhízott gyerekekből nagy eséllyel kövér felnőttek lesznek, akik már fiatal korukban súlyos problémákkal: magas vérnyomással, cukorbetegséggel, magas koleszterinszinttel és számos mozgásszervi betegséggel küzdenek.

Bizonyított, hogy a jól összeállított, fehérjedús reggeli elfogyasztása után csökken a délelőtti éhségérzet, így elkerülhető a nassolás. A reggeli tehát az egészséges, napi ötszöri étkezés indító eleme, ami ráadásul a gyerek délelőtti tanulási teljesítményét is kedvezően befolyásolja. Fontos, hogy a reggeli változatos legyen, tartalmazzon zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát és fehérjét, azaz pékárut, tejet, tejterméket vagy sovány felvágottat, tojást és természetesen folyadékot.

Otthonról vitt ételek, vagy irány a büfé?

Ha a gyerek otthonról viszi a tízórait és az uzsonnát, könnyebb dolgunk van, és biztosak lehetünk abban, hogy igazán egészséges és minőségi ételhez jut a délelőtt folyamán. A tízórai kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy mit szeret és mit nem. Ne erőltessük, amit nem szeret, de az sem jó, ha mindennap a kedvencét csomagoljuk, hiszen így arra is hamar ráunhat. A mennyiségeknél fontos szempont, hogy mennyi idős a gyerek, mennyit szokott enni, és mennyi ideig van távol az otthonától. A csomagolásnál elsődleges szempont legyen a romlandóság.

A könnyebben romló ételeket lehetőleg már tízóraira egye meg, de az a legjobb, ha tejet, tejterméket, tojást, sonkát nem csomagolunk. Ha a gyerek pénzt kap, és a büféből kell beszereznie a tízóraiját és az uzsonnáját, nagy a csábítás, és előfordulhat, hogy nem a legmegfelelőbb élelmiszereket választja. Ilyenkor a legtöbb, amit tehetünk, hogy megbeszéljük vele, mit vegyen. Szerencsére cukros üdítőitalok, chipsek, édességek már nem kaphatók az iskolai büfékben, viszont joghurtok, gyümölcsök, müzliszeletek, teljes kiőrlésű kekszek igen.

Folyadék nélkül nem megy

A gyerekek folyadékszükségletéről már többször olvashattak lapunkban is. Lényeges, hogy a gyerek eleget igyon a tanítás megkezdése előtt: sokszor nem elegendő az a folyadékmennyiség, amivel nekilátnak a tanulásnak, ez pedig negatívan hat a közérzetükre és a teljesítményükre. A jó folyadékellátottság ugyanis befolyásolja az agyműködést: ekkor az agysejtek bőségesen jutnak friss, oxigénben dús vérhez. Már enyhe mértékű kiszáradás esetén is romlik a rövid távú memória, a fi gyelem és a matematikai képességek. Az iskolás gyerekeknek életkortól, nemtől függően 1,9–2,5 liter folyadékra van szükségük naponta. (Ez már magában foglalja a magas víztartalmú ételekkel, élelmiszerekkel elfogyasztott vízmennyiséget is.)

Az elfogyasztott folyadék nagyobb része ivóvíz legyen, de lehet zöldség- és gyümölcsleveket, teákat, tejeket és tejes italokat is inni. Fontos, a gyereknél mindig legyen víz vagy tea, hogy napközben is tudjon inni. Arra is figyelni kell, hogy a megnövekedett folyadékigényű napokon – azaz, amikor testnevelésóra vagy edzés van – nem elegendő a megszokott mennyiség.

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink