Az vagy, amit megeszel – tartja a mondás, és nincs ez másképp iskoláskorban sem. Éppen ezért nem szabad félvállról venni a gyerekek táplálkozásával kapcsolatos problémákat. A legtöbb szülő „csak” a vacsora és a hétvégi menü összeállításával törődik, hiszen hétköznap a gyerekek általában az iskolai menzán esznek. Igen ám, de az ebéden túl még legalább két étkezésről kell gondoskodniuk a szülőknek, ha azt szeretnék, hogy a gyerekük bírja energiával a napot. Néhány jó tanács, hogy mire kell figyelni.

Intelmek szülőknek

Induljon jól a nap

Felmérések szerint a gyerekek majdnem fele reggeli nélkül indul el otthonról. A kihagyott reggelit a gyerekek napközben egészségtelen nassolnivalókkal pótolják, ez pedig szépen lassan súlytöbblet kialakulásához vezet. A következmények ismertek: az elhízott gyerekekből nagy eséllyel kövér felnőttek lesznek, akik már fiatal korukban súlyos problémákkal: magas vérnyomással, cukorbetegséggel, magas koleszterinszinttel és számos mozgásszervi betegséggel küzdenek.

Bizonyított, hogy a jól összeállított, fehérjedús reggeli elfogyasztása után csökken a délelőtti éhségérzet, így elkerülhető a nassolás. A reggeli tehát az egészséges, napi ötszöri étkezés indító eleme, ami ráadásul a gyerek délelőtti tanulási teljesítményét is kedvezően befolyásolja. Fontos, hogy a reggeli változatos legyen, tartalmazzon zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát és fehérjét, azaz pékárut, tejet, tejterméket vagy sovány felvágottat, tojást és természetesen folyadékot.

Otthonról vitt ételek, vagy irány a büfé?

Ha a gyerek otthonról viszi a tízórait és az uzsonnát, könnyebb dolgunk van, és biztosak lehetünk abban, hogy igazán egészséges és minőségi ételhez jut a délelőtt folyamán. A tízórai kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy mit szeret és mit nem. Ne erőltessük, amit nem szeret, de az sem jó, ha mindennap a kedvencét csomagoljuk, hiszen így arra is hamar ráunhat. A mennyiségeknél fontos szempont, hogy mennyi idős a gyerek, mennyit szokott enni, és mennyi ideig van távol az otthonától. A csomagolásnál elsődleges szempont legyen a romlandóság.

A könnyebben romló ételeket lehetőleg már tízóraira egye meg, de az a legjobb, ha tejet, tejterméket, tojást, sonkát nem csomagolunk. Ha a gyerek pénzt kap, és a büféből kell beszereznie a tízóraiját és az uzsonnáját, nagy a csábítás, és előfordulhat, hogy nem a legmegfelelőbb élelmiszereket választja. Ilyenkor a legtöbb, amit tehetünk, hogy megbeszéljük vele, mit vegyen. Szerencsére cukros üdítőitalok, chipsek, édességek már nem kaphatók az iskolai büfékben, viszont joghurtok, gyümölcsök, müzliszeletek, teljes kiőrlésű kekszek igen.

Folyadék nélkül nem megy

A gyerekek folyadékszükségletéről már többször olvashattak lapunkban is. Lényeges, hogy a gyerek eleget igyon a tanítás megkezdése előtt: sokszor nem elegendő az a folyadékmennyiség, amivel nekilátnak a tanulásnak, ez pedig negatívan hat a közérzetükre és a teljesítményükre. A jó folyadékellátottság ugyanis befolyásolja az agyműködést: ekkor az agysejtek bőségesen jutnak friss, oxigénben dús vérhez. Már enyhe mértékű kiszáradás esetén is romlik a rövid távú memória, a fi gyelem és a matematikai képességek. Az iskolás gyerekeknek életkortól, nemtől függően 1,9–2,5 liter folyadékra van szükségük naponta. (Ez már magában foglalja a magas víztartalmú ételekkel, élelmiszerekkel elfogyasztott vízmennyiséget is.)

Az elfogyasztott folyadék nagyobb része ivóvíz legyen, de lehet zöldség- és gyümölcsleveket, teákat, tejeket és tejes italokat is inni. Fontos, a gyereknél mindig legyen víz vagy tea, hogy napközben is tudjon inni. Arra is figyelni kell, hogy a megnövekedett folyadékigényű napokon – azaz, amikor testnevelésóra vagy edzés van – nem elegendő a megszokott mennyiség.

Ezek is érdekelhetnek

5 zseniális hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.

Ajánlataink