Az vagy, amit megeszel – tartja a mondás, és nincs ez másképp iskoláskorban sem. Éppen ezért nem szabad félvállról venni a gyerekek táplálkozásával kapcsolatos problémákat. A legtöbb szülő „csak” a vacsora és a hétvégi menü összeállításával törődik, hiszen hétköznap a gyerekek általában az iskolai menzán esznek. Igen ám, de az ebéden túl még legalább két étkezésről kell gondoskodniuk a szülőknek, ha azt szeretnék, hogy a gyerekük bírja energiával a napot. Néhány jó tanács, hogy mire kell figyelni.

Intelmek szülőknek

Induljon jól a nap

Felmérések szerint a gyerekek majdnem fele reggeli nélkül indul el otthonról. A kihagyott reggelit a gyerekek napközben egészségtelen nassolnivalókkal pótolják, ez pedig szépen lassan súlytöbblet kialakulásához vezet. A következmények ismertek: az elhízott gyerekekből nagy eséllyel kövér felnőttek lesznek, akik már fiatal korukban súlyos problémákkal: magas vérnyomással, cukorbetegséggel, magas koleszterinszinttel és számos mozgásszervi betegséggel küzdenek.

Bizonyított, hogy a jól összeállított, fehérjedús reggeli elfogyasztása után csökken a délelőtti éhségérzet, így elkerülhető a nassolás. A reggeli tehát az egészséges, napi ötszöri étkezés indító eleme, ami ráadásul a gyerek délelőtti tanulási teljesítményét is kedvezően befolyásolja. Fontos, hogy a reggeli változatos legyen, tartalmazzon zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát és fehérjét, azaz pékárut, tejet, tejterméket vagy sovány felvágottat, tojást és természetesen folyadékot.

Otthonról vitt ételek, vagy irány a büfé?

Ha a gyerek otthonról viszi a tízórait és az uzsonnát, könnyebb dolgunk van, és biztosak lehetünk abban, hogy igazán egészséges és minőségi ételhez jut a délelőtt folyamán. A tízórai kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy mit szeret és mit nem. Ne erőltessük, amit nem szeret, de az sem jó, ha mindennap a kedvencét csomagoljuk, hiszen így arra is hamar ráunhat. A mennyiségeknél fontos szempont, hogy mennyi idős a gyerek, mennyit szokott enni, és mennyi ideig van távol az otthonától. A csomagolásnál elsődleges szempont legyen a romlandóság.

A könnyebben romló ételeket lehetőleg már tízóraira egye meg, de az a legjobb, ha tejet, tejterméket, tojást, sonkát nem csomagolunk. Ha a gyerek pénzt kap, és a büféből kell beszereznie a tízóraiját és az uzsonnáját, nagy a csábítás, és előfordulhat, hogy nem a legmegfelelőbb élelmiszereket választja. Ilyenkor a legtöbb, amit tehetünk, hogy megbeszéljük vele, mit vegyen. Szerencsére cukros üdítőitalok, chipsek, édességek már nem kaphatók az iskolai büfékben, viszont joghurtok, gyümölcsök, müzliszeletek, teljes kiőrlésű kekszek igen.

Folyadék nélkül nem megy

A gyerekek folyadékszükségletéről már többször olvashattak lapunkban is. Lényeges, hogy a gyerek eleget igyon a tanítás megkezdése előtt: sokszor nem elegendő az a folyadékmennyiség, amivel nekilátnak a tanulásnak, ez pedig negatívan hat a közérzetükre és a teljesítményükre. A jó folyadékellátottság ugyanis befolyásolja az agyműködést: ekkor az agysejtek bőségesen jutnak friss, oxigénben dús vérhez. Már enyhe mértékű kiszáradás esetén is romlik a rövid távú memória, a fi gyelem és a matematikai képességek. Az iskolás gyerekeknek életkortól, nemtől függően 1,9–2,5 liter folyadékra van szükségük naponta. (Ez már magában foglalja a magas víztartalmú ételekkel, élelmiszerekkel elfogyasztott vízmennyiséget is.)

Az elfogyasztott folyadék nagyobb része ivóvíz legyen, de lehet zöldség- és gyümölcsleveket, teákat, tejeket és tejes italokat is inni. Fontos, a gyereknél mindig legyen víz vagy tea, hogy napközben is tudjon inni. Arra is figyelni kell, hogy a megnövekedett folyadékigényű napokon – azaz, amikor testnevelésóra vagy edzés van – nem elegendő a megszokott mennyiség.

Ezek is érdekelhetnek

Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.
Zsírégető saláta? Csak a megfelelő öntet kell hozzá, mutatjuk a receptet
Könnyű, természetes, és pár perc alatt elkészül – próbáld ki, és szeretni fogod!

Ajánlataink