Figyeljen a fehérjebevitelre!
A fehérje fontos része a kiegyensúlyozott étrendnek, túlzásba vitt fogyasztása viszont problémákat okozhat. A protein egyensúlyban tartja a vér pH-értékét, részt vesz a hormonképzésben, hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez, elengedhetetlen az izomépítéshez és a regenerálódáshoz. A legjobb fehérjeforrások a sovány húsok, a hal, a tojás, az alacsony zsírtartalmú tejtermékek és a hüvelyesek.
Igyon zöld teát!
A zöld tea hasznosságát a benne található katechin vegyületeknek köszönheti. Ezek a vegyületek fontos antioxidánsok, még a C- és az E-vitaminnál is erősebb hatással. Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásuk bizonyított, védik az erek egészségét és igen hatékony rákellenes anyagokként tartják őket számon. Igyon meg naponta három csésze zöld teát, lassan kortyolgatva.
Jógázzon!
A rendszeres testmozgás egészségre gyakorolt jótékony hatásai ismertek. Ha azonban terv nélkül, hozzáértő segítség nélkül edz, előfordulhat, hogy túlterheli a szervezetét. Ilyenkor a teljesítmény romlani kezd, a szervezet pedig fájdalommal reagál és sérülés, gyulladás lesz az eredmény. A kemény edzések között menjen el jógázni. A jóga segít a regenerálódásban és csökkenti a fájdalmat.
Használjon egészséges olajokat!
A legtöbb háztartásban olyan növényi étolajokat használnak, amelynek nagyon magas az ómega 6 zsírsav-, és alacsony az ómega 3 zsírsavtartalma. Az ómega 6 zsírsavakból felhevítve gyulladást okozó anyagok szabadulnak fel, amelyek így elősegítik gyulladásos betegségek kialakulását. Használjon makadámia-, avokádó- vagy kókuszolajat, esetleg extraszűz olívaolajat, hogy elkerülje a gyulladást okozó vegyületek rombolását.
Csökkentse a cukorfogyasztást!
A túlzott cukorbevitel nemcsak elhízást, fogszuvasodást, de gyulladást és különböző krónikus betegségeket is okozhat. Rengeteg cukrot tartalmaznak az üdítők, a különböző gyümölcsitalok, a sütemények, desszertek, rágcsálnivalók. Figyeljen az összetevők listájára, hiszen a cukornak sokféle neve van, például kukoricaszirup, dextróz, fruktóz, szirup, maltóz, szacharóz.
Kerülje a stresszt!
Azok, akikben viszonylag kis nehézségek is gyakran váltanak ki dühöt vagy szorongást, hajlamosak a gyulladásos válaszra, vagyis kimutathatóan nő egy gyulladást okozó molekula mennyisége. Ez a hajlam sebezhetővé teszi az ilyen embereket a gyulladásos betegségekkel szemben. Tanuljon meg különböző stresszkezelési módszereket és sportoljon rendszeresen.
Ápolja baráti kapcsolatait!
A magány gyulladást okozhat a szervezetben, így az alapvetően egészséges életmódot folytató, de egyedül élő embereknél is kialakulhat magas koleszterinszint vagy valamilyen szívbetegség. Találkozzon rendszeresen a barátaival, járjanak el szórakozni, sportolni.
Mellőzze a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását!
A mesterséges élelmiszeradalék-anyagok, mint például az aszpartám és a mononátrium-glutamát (MSG) gyulladásos válaszokat váltanak ki. Korlátozza a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását, és használjon gyógy- és fűszernövényeket a különböző adalékanyagok helyett.
Iktassa ki étrendjéből a finomított gabonaféléket!
A finomított gabonaszemek mindenféle rosttól, vitamintól és ásványi anyagtól mentesek. Rendszeres fogyasztásuk felgyorsíthatja például a rák, a koszorúér- vagy a cukorbetegség lefolyását. Számos termék tartalmaz fi nomított gabonát ízfokozóként, a cukor, a só, a mesterséges aromák mellett. Fogyasszon teljes kiőrlésű, adalékanyag-mentes lisztből készült termékeket.