A tél a megfázás, a nátha igazi szezonja. a napfény, a friss, vitamindús zöldségek és gyümölcsök hiánya legyengíti az immunrendszert, a szervezet védtelenné válik a vírusokkal és baktériumokkal szemben. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogyan lesznek betegek, pedig egy kis odafigyeléssel könnyen csökkenthető a fertőzésveszély.

Kerülje el a betegségeket!

Kézmosás és fertőtlenítés

A megelőzés legfontosabb eleme a gyakori kézmosás. Különösen fontos, hogy tüsszentés, orrfújás után mosson alaposan kezet meleg vízzel és szappannal. Ezzel megakadályozhatja, hogy a kezéről szabad szemmel nem látható kórokozók kerüljenek használati tárgyakra, onnan pedig mások nyálkahártyájára. Használjon papír zsebkendőt, de ha éppen nincs kéznél, akkor se a tenyerébe köhögjön vagy tüsszentsen, hanem inkább a könyökhajlatába. A használati tárgyakat – telefonok, pultok, távirányítók, asztalok, ajtókilincsek – rend szeresen fertőtlenítse antibakteriális törlőkendővel.

A téli időszakban, különösen járványok idején kerülje az egyébként szokásos üdvözlési formákat (kézfogás, puszi), mert ezek is jelentősen növelik a megfertőződés kockázatát. Használjon eldobható szájmaszkot, ha tömegközlekedési eszközökön utazik, orvosi rendelőben várakozik vagy bármikor, ha járvány idején másokkal közeli kontaktusba kerülhet. Zárt terekben rendszeresen szellőztessen.

Pihenés és nyugalom

Alvás alatt az immunrendszer erősödik, ezzel segítve a betegségekkel szembeni védelmet. Az alváshiány legyengíti az immunrendszert, ezért aludjon mindennap legalább 6-8 órát. A szorongás, a stressz számos betegség kialakulásához vezethet, mivel az immunrendszer gyengül, és a szervezet fogékonnyá válik a betegségekre. A feszültség levezetésre alkalmas lehet minden olyan tevékenység, amely pihentet, elűzi a negatív gondolatokat és jókedvre derít.

Sport és vitamindús táplálkozás

Napi 20 perc mozgással sokat tehet az immunrendszere védelméért. A megfelelő és egyénre szabott mozgás erősíti a test védekező mechanizmusát. Edzés után – különösen télen – ajánlott egy frissítő szaunázás. a magas hőmérséklet hatására fokozódik a vérkeringés, a méregtelenítés folyamata gyorsul és javul a szervezet általános állapota. Ügyeljen arra, hogy ne vigye túlzásba az edzést, és a gépeket, eszközöket mindig fertőtlenítse le használat előtt és után, önmaga és mások egészségének védelmében.

Az immunrendszer erősítésének legjobb módja a minőségi táplálkozás. Így biztosíthatja a szervezet működéséhez szükséges rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Egyen mindennap legalább két adag zöldséget és gyümölcsöt és fogyasszon teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket.

A bélflóra egészsége

Az erős immunrendszer egyik legfontosabb előfeltétele az ép bélflóra. a szervezetet jótékony, probiotikus baktériumok milliárdjai védik, amelyek benépesítik a gyomrot és a bélcsatornát. A gyomorbélrendszerben a laktobacillusok és a bifidobaktériumok közvetlenül és anyagcseréjük által is gátolják a kórokozók és gombák elszaporodását, miközben stimulálják az immunrendszert. A védekező- rendszer 70 százaléka a bélcsatorna körül helyezkedik el. a gond az, hogy sok embernek sérült a bélflórája, akár a helytelen táplálkozás (első- sorban a túl sok cukor- és húsfogyasztás), akár a gyógyszerek (antibiotikumok) miatt.

A jótékony baktériumok csökkentése a sejtes immunválasz gyengülését eredményezheti, ezért gondolni kell a védelmükre és a pótlásukra. Fontos, hogy antibiotikumot csak indokolt esetben szedjen, mert a gyógyszerek nem válogatnak, és a hasznos baktériumokat is elpusztítják. Ha megkerülhetetlen az antibiotikum-kúra, szedjen probiotikumot is. Válasszon olyan készítményeket, amelyek többféle, humán eredetű, élő baktériumot tartalmaznak, és van bennük prebiotikum is, amely segíti a jótékony baktériumok elszaporodását.

Ezek is érdekelhetnek

6 gyakorlat, ami a leglátványosabban formálja a testet
Elhatároztad, hogy edzeni kezdesz és szeretnéd, ha ez minél hamarabb meglátszana a testeden? Akkor ezeket az egyszerű gyakorlatokat próbáld ki mindenképpen.
Diéta 40 felett? Mutatjuk, mire kell nagyon figyelned
A 40 év felettiek számára kiemelten fontos a megfelelő étrend és életmód. Fedezd fel, hogyan segíthet a fehérjében gazdag, rostokban bővelkedő és cukorszegény diéta az egészséged és vitalitásod megőrzésében!
Álomsüti téli napokra: diétás mákos pite
Ez a gluténmentes mákos pite tökéletes választás mindenkinek, aki egészséges, de ízletes desszertet keres. Rostokban, fehérjében gazdag, könnyen elkészíthető, és akár diétába is beilleszthető!
A legjobb téli sportok, ha kipróbálnál valami újat
Télen is rengeteg izgalmas sportot próbálhatsz ki, akár a hóban, akár a fagyos pályákon. Fedezd fel a téli kalandokat, legyen szó extrém élményekről vagy könnyed kikapcsolódásról!
Fedezd fel, milyen technológiai előnyöket kínálnak a Nike zokniknak sportolás közben
Mi pörgeti fel legjobban az edzőcipőd? Természetesen egy pár zokni. De nem akármilyen zokni! Válaszd az egyik híres brand, például a Nike zokniját. A híres Swoosh logós kiegészítőnek köszönhetően még eredményesebb leszel sportolás közben.
Diéta és kollagén: így támogasd a megfelelő kollagéntermelést
A kollagén az egyik legfontosabb fehérje a testedben, amely alapvető szerepet játszik a bőröd, az ízületeid, a hajad, a körmeid és az izmaid struktúrájában.
Egészséges vagy sem? A forró fürdő titkai
Nincs is jobb, mint egy pihentető forró fürdővel zárni a napot, vagy éppen így kezdeni a hétvégét, mindezért pedig nemcsak a lelkünk, de a testünk is hálás lesz. Eláruljuk, milyen egészségügyi előnyei vannak a kádban való lazításnak.
Káposztaleves diéta: Gyors fogyás vagy veszélyes módszer?
A káposztaleves diéta egy gyors fogyókúrás módszer, amelyet sokan keresnek, ha pár kilót szeretnének gyorsan leadni. Ha te is kipróbálnád, fontos, hogy tisztában legyél a diéta előnyeivel és hátrányaival, hogy megalapozott döntést hozhass.

Ajánlataink