A tél a megfázás, a nátha igazi szezonja. a napfény, a friss, vitamindús zöldségek és gyümölcsök hiánya legyengíti az immunrendszert, a szervezet védtelenné válik a vírusokkal és baktériumokkal szemben. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogyan lesznek betegek, pedig egy kis odafigyeléssel könnyen csökkenthető a fertőzésveszély.

Kerülje el a betegségeket!

Kézmosás és fertőtlenítés

A megelőzés legfontosabb eleme a gyakori kézmosás. Különösen fontos, hogy tüsszentés, orrfújás után mosson alaposan kezet meleg vízzel és szappannal. Ezzel megakadályozhatja, hogy a kezéről szabad szemmel nem látható kórokozók kerüljenek használati tárgyakra, onnan pedig mások nyálkahártyájára. Használjon papír zsebkendőt, de ha éppen nincs kéznél, akkor se a tenyerébe köhögjön vagy tüsszentsen, hanem inkább a könyökhajlatába. A használati tárgyakat – telefonok, pultok, távirányítók, asztalok, ajtókilincsek – rend szeresen fertőtlenítse antibakteriális törlőkendővel.

A téli időszakban, különösen járványok idején kerülje az egyébként szokásos üdvözlési formákat (kézfogás, puszi), mert ezek is jelentősen növelik a megfertőződés kockázatát. Használjon eldobható szájmaszkot, ha tömegközlekedési eszközökön utazik, orvosi rendelőben várakozik vagy bármikor, ha járvány idején másokkal közeli kontaktusba kerülhet. Zárt terekben rendszeresen szellőztessen.

Pihenés és nyugalom

Alvás alatt az immunrendszer erősödik, ezzel segítve a betegségekkel szembeni védelmet. Az alváshiány legyengíti az immunrendszert, ezért aludjon mindennap legalább 6-8 órát. A szorongás, a stressz számos betegség kialakulásához vezethet, mivel az immunrendszer gyengül, és a szervezet fogékonnyá válik a betegségekre. A feszültség levezetésre alkalmas lehet minden olyan tevékenység, amely pihentet, elűzi a negatív gondolatokat és jókedvre derít.

Sport és vitamindús táplálkozás

Napi 20 perc mozgással sokat tehet az immunrendszere védelméért. A megfelelő és egyénre szabott mozgás erősíti a test védekező mechanizmusát. Edzés után – különösen télen – ajánlott egy frissítő szaunázás. a magas hőmérséklet hatására fokozódik a vérkeringés, a méregtelenítés folyamata gyorsul és javul a szervezet általános állapota. Ügyeljen arra, hogy ne vigye túlzásba az edzést, és a gépeket, eszközöket mindig fertőtlenítse le használat előtt és után, önmaga és mások egészségének védelmében.

Az immunrendszer erősítésének legjobb módja a minőségi táplálkozás. Így biztosíthatja a szervezet működéséhez szükséges rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Egyen mindennap legalább két adag zöldséget és gyümölcsöt és fogyasszon teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket.

A bélflóra egészsége

Az erős immunrendszer egyik legfontosabb előfeltétele az ép bélflóra. a szervezetet jótékony, probiotikus baktériumok milliárdjai védik, amelyek benépesítik a gyomrot és a bélcsatornát. A gyomorbélrendszerben a laktobacillusok és a bifidobaktériumok közvetlenül és anyagcseréjük által is gátolják a kórokozók és gombák elszaporodását, miközben stimulálják az immunrendszert. A védekező- rendszer 70 százaléka a bélcsatorna körül helyezkedik el. a gond az, hogy sok embernek sérült a bélflórája, akár a helytelen táplálkozás (első- sorban a túl sok cukor- és húsfogyasztás), akár a gyógyszerek (antibiotikumok) miatt.

A jótékony baktériumok csökkentése a sejtes immunválasz gyengülését eredményezheti, ezért gondolni kell a védelmükre és a pótlásukra. Fontos, hogy antibiotikumot csak indokolt esetben szedjen, mert a gyógyszerek nem válogatnak, és a hasznos baktériumokat is elpusztítják. Ha megkerülhetetlen az antibiotikum-kúra, szedjen probiotikumot is. Válasszon olyan készítményeket, amelyek többféle, humán eredetű, élő baktériumot tartalmaznak, és van bennük prebiotikum is, amely segíti a jótékony baktériumok elszaporodását.

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink