Sz. Anett közel 20 éve dolgozik az egészségügyben nővérként. Soha nem volt elégedetlen a sorsával, mindig is a betegek szeretete, a gyógyultak öröme vitte előre. Néhány hete azonban az ő élete is alaposan megváltozott… Közben a barátai, ismerősei, szomszédai is rengeteget kérdeznek tőle a koronavírus tüneteivel, kezelésével kapcsolatban, többnyire ugyanazokat. Összegyűjtötte és meg is válaszolja a leggyakrabban feltett kérdéseket.
„Azt mondják, a koronavírus enyhe tüneteivel nem kell orvoshoz menni. De miért?”
A tapasztalat azt mutatja, hogy a fertőzöttek nagy részénél a tünetek csak enyhék, és nem igényelnek orvosi beavatkozást. A láz csillapítása, a hidratálás, a pihenés a legtöbb esetben elegendő. Mást a kórházban sem tudunk tenni, és az ágyakra, a kollégáim szakértelmére azoknak van szüksége, akiknél a vírus komoly gondokat okoz.
„Hogyan enyhíthetem a panaszaimat otthon?”
Szükség lehet lázcsillapítókra, cink- és C-vitamin-pótlásra. Fontos, hogy elegendő folyadékot fogyasszon a beteg. Felesleges extra adag vitaminokat, mindenféle csodaszereket magukba tömni, a friss zöldségek, gyümölcsök leve ezeknél sokkal többet használ.
„Mikor nem elegendő már az otthoni kezelés a koronavírus esetében?”
A csillapíthatatlan láz, a légszomj, a nehézlégzés mindenképpen a koronavírus azon tünetei, amelyek miatt azonnal segítséget kell kérni!
„Annyi fantasztikus tippet hallottam ismerősöktől… Valamelyik használható?”
Két „kedvencem” van: a vízivás és a légzés. Nos, inni és lélegezni mindenképpen kell. Előfordul, hogy bizonyos légzőgyakorlatok segítenek, de ha pusztán a vízivás és a légzés elég lenne a gyógyuláshoz, nem halnának meg naponta több ezren a világon a koronavírus miatt.
„Hogyan kerülhetem el a fertőzést?”
A legfontosabb teendő továbbra is korlátozni a másokkal való fizikai kontaktust, betartani a járványügyi korlátozás szabályait. Ez még azoknak is nehéz, akik a járvány előtt is otthon dolgoztak, hiszen attól még a társadalmi életük nem a lakásukban zajlott: jártak társaságba, moziba, részt vettek munkaebédeken, megbeszéléseken és így tovább. A másik fontos dolog, amiről sajnos hajlamosak az emberek elfeledkezni, hogy a gyermekeket sem szabad összeengedni. Egyre több helyen látom, hogy az udvaron, utcán együtt bandáznak a gyerekek.
„Mit tehetek idős hozzátartozóimért, szomszédaimért?”
Úgy gondolom, rájuk továbbra is nagyon fontos vigyázni. De azért, mert nem látogathatják őket, telefonálni lehet. Segíteni kell a bevásárlásban, a gyógyszerek kiváltásában. A távolságtartás nem egyenlő a társadalmi elszigeteltséggel. Sok idős ember szívesen használja a technikát a magány enyhítésére: interneten néznek múzeumi tárlatokat, találnak olyan csoportokat, amelyekhez csatlakozhatnak. Ha kell, ebben is segítsenek nekik.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- Nátha, allergia, influenza vagy koronavírus? Ezek a tünetek!
- Érzelmi reakciók a járvány idején – hogyan maradjon nyugodt?
- Így tartsd tisztán a szájmaszkot járvány idején