Testünk normál hőmérséklete 36-37 C közt mozog, melyet a hipotalamusz szabályoz. 37 C felett hőemelkedésről, 38 C felet pedig lázról beszélünk. Érdemes tudni, hogy maga a láz nem betegség, hanem egy tünet, mely a betegség elmúltával megszűnik. Ez tulajdonképpen a szervezet védekező reakciója, így fontos kideríteni, mi is váltja ki a panaszt.
Oka, legtöbbször valamilyen fertőzés (bakteriális, vírusos, ritkábban gombás), vagy sérülés. Lázas állapotot válthat ki még allergia, daganat, autoimmun betegségek, de akár túlzott stressz és egyéb pszichés problémák is.
Ismeretlen eredetű láz
Olykor előfordulhat, hogy nem találni semmit a hosszasan (min.3 hétig) megemelkedett testhőmérséklet hátterében- ekkor ismeretlen eredetű lázról (FUO, Fever of unknown origin) beszélünk. Természetesen oka ekkor is van, ám felderítése nehézségekbe ütközik. Alaposabb kutakodás után viszont gyakran kiderül, infekció, vagy pl. pajzsmirigy túlműködés okozza. Sajnos az esetek 20-30%-ban nem derül fény a kiváltó problémára, ám még ekkor is előfordulhat, hogy egyszer csak megszűnik a panasz.
Ismeretlen eredetű láz kritériumai
- 38,3 feletti láz
- Minimum 3 hete tart
- 1 hét kórházi /ambuláns kivizsgálás is eredménytelen
Alapos vizsgálatsorozat indokolt
Amennyiben valakinél nem sikerül egyből kideríteni a láz okát, a következő lépcsőket kell követni:
Először is ellenőrizni kell, valóban fennáll-e a lázas állapot (előfordulhat, hogy csupán a lázmérő készülék hibásodott meg, főleg, ha nincs lázra utaló tünet). Ha tényleg magas a testhő, a beteg alapos kikérdezése szükséges életviteléről (stressz, állatok, szexuális élet, utazások stb). A labor,- szerológiai vizsgálatok, vizelet/széklet vizsgálat szintén elengedhetetlen részét képezik az ismeretlen eredetű láz megismerésének. A következő lépcsőfokot a képalkotó eljárások jelentik, mint pl. a hasi/szív UH, RTg (elsősorban tüdő rtg), CT, MR. Az utolsó lépcsőfokot – erősen indokolt esetben- már invazív beavatkozások jelentik (pl. csontvelő vizsgálat). Szerencsére erre az esetek többségében nem kerül sor, ugyanis eddig vagy fény derül a lázat kiváltó betegségre (akár úgy, hogy plusz tünetek jelentkeznek, melyek segítik beazonosítani a kóros állapotot), vagy pedig magától megszűnik a láz- mondja dr. Kárpáti Ágnes, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa, aki hozzátette, hogy az alapos kivizsgálás azért is fontos, mert komoly hematológiai kórképek tünete is lehet a megemelkedett testhő (pl. limfóma, leukémia, myeloproliferatív megbetegedés stb.)
Legfontosabb vizsgálatok:
- Anamnézis
- Fizikális vizsgálat
- Vérkép, kenet, We, CRP,egyéb gyulladásos paraméterek, enzimek (főleg máj), LDH, elektrolitok, Ca!, HIV, CMV, EBV, RF, ANA, savólefagyasztás, tenyésztés, tuberkulinteszt
- Képalkotó vizsgálatok
- Invazív vizsgálatok
Az ismeretlen láz leggyakoribb okai
- Ritkább fertőzések (HIV, malaria, lyme kór, toxoplasma)
- Daganatok (pl. Limfóma, leukémia)
- Autoimmun betegségek (pl. SLE)
- Endokrin zavarok (pl. Pajzsmirigy túlműködés)
- Crohn betegség
- Köszvény
- Gyógyszer okozta láz
Ezek is érdekelhetnek!
- Nem múló izomláz? Az edző válaszol!
- 18 HÉTKÖZNAPI CSELEKVÉS, AMIKKEL KÖNNYEN MEGSZABADUL 100 KALÓRIÁTÓL