Egészségesen táplálkozni, sokat mozogni – tökéletes kombináció. Már talán közhellyé is vált, hogy ez a hosszú, kiegyensúlyozott élet titka. Mégis előfordul, hogy megbetegít. Paradoxon, de itt is érvényes az igazság: semmit nem szabad túlzásba vinni. Még az egészséges életmódot sem. Mert az orthorexia nervosát nem vehetjük félvállról.

Megbetegít az egészség

Állandóan számolja a kalóriákat, az ételek szénhidrát-, fehérje- és zsírtartalmát. Óraműpontossággal ül le az asztalhoz, számon tartja, hány szem mandulát evett délután. Programjait az edzéshez igazítja, ideges, ha valamiért hamarabb kell leszállnia a futópadról. Nemet mond a baráti találkozókra, nem akarja megkockáztatni, hogy valami egészségtelent egyen vagy igyon. Ha mégis becsúszik valami hiba, lelkiismeret-furdalása van, ostorozza magát.

E tünetek a legjellemzőbbek az orthorexia nervosára, vagyis a megszállott egészségtudatosságra. Ami – mint azt először 1996-ban Stevan Bratman orvos megfogalmazta – ugyanolyan étkezési rendellenesség, mint a bulimia vagy az anorexia. Mit is jelent a megszállottság? Természetesen semmi baj nincs azzal, ha az ember odafigyel arra, hogy mit eszik. Jó, ha a tányér nagy részét zöldségek és nem üres, gyorsan felszívódó szénhidrátok foglalják el, ha a cukorbevitelt igyekszünk minimálisra redukálni, illetve próbálunk minél többet mozogni, sportolni.

A gond ott kezdődik, ha mindez már megszállottságba fordul. Szakértők szerint a normális az, ha – bár figyelünk a táplálkozásunkra – jóízűen, mindenfajta lelkifurdalás nélkül tudunk megenni például egy szelet pizzát. Vagy, ha nem emésztjük magunkat a barátokkal töltött, borozós este után. De ha minden gondolatunk az étkezésünk megszervezése körül forog, ha ettől tesszük függővé egyéb programjainkat, ha családi és baráti találkozóinkat rendre az edzés utánra soroljuk a fontossági sorrendben, érdemes elgondolkodni, lehet, hogy baj van. De miért is gond ez – azonkívül, hogy a társas kapcsolatainknak nem tesz túl jót?

Az orvosok szerint az orthorexia könnyen vezethet kiegyensúlyozatlan táplálkozáshoz. Ha a fogyás és az egészséges életmód jegyében egyre több ételt teszünk tiltólistára, könnyen létfontosságú tápanyagokat vonhatunk meg a szervezetünktől, ami betegségek kialakulásához vezethet. Nem csak kóros soványság, de alvászavar, a koncentrációs képesség csökkenése, hangulatingadozás járhat az orthorexiával. A betegség előrehaladott állapotában előfordulhat, hogy egyre kevesebb és mindössze néhány fajta élelmiszert fogyaszt az orthorexiás (hiszen az egyre szigorúbb kritériumrendszerbe mind kevesebb táplálék fér bele), így vitaminhiány alakulhat ki.

A szervezet legyengül, kevésbé lesz képes ellenállni a különböző betegségeknek. Ugyanakkor kialakulhat depresszió is – nem csoda, hiszen folyamatosan komoly kontroll alatt tartjuk magunkat, és ha valami gikszer becsúszik, erős önostorozásba kezdünk. Rettegünk, hogy valami nem úgy sikerül, ahogyan elterveztük – nem tudjuk betartani az általunk felállított edzéstervet vagy étkezési szabályokat. Szakemberek azt javasolják, ne vegyük félvállról az orthor exiát. „Lejönni róla” akár ugyanolyan nehéz lehet, mint a bulimia, az anorexia vagy egyéb étkezési rendellenesség esetében. Nem ritkán erre külön terápiát javasolnak.

Még több jel, amely arra utal, hogy baj van

Étkezés előtt és után is a mérlegre pattan? Jobb, ha felhagy ezzel a szokásával, hetente egyszer (körülbelül minden héten ugyanabban az időpontban) bőségesen elegendő méredzkednie. Hiszen a mérlegen látott szám nagyon sok mindentől függhet, például a szervezet vízháztartásától. De nők esetében a menstruációs ciklus alatt is igencsak más számot mutathat a mérleg. Ráadásul könnyen elkeseríthet egy nagyobb szám, arra sarkallhat, hogy még keményebben vegye az alapvetően is kemény diétát. Legjobb, ha reggel, éhgyomorra, a mosdó látogatása után áll a mérlegre – ekkor kap reális képet arról, mennyit is nyom valójában.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink