Egészségesen táplálkozni, sokat mozogni – tökéletes kombináció. Már talán közhellyé is vált, hogy ez a hosszú, kiegyensúlyozott élet titka. Mégis előfordul, hogy megbetegít. Paradoxon, de itt is érvényes az igazság: semmit nem szabad túlzásba vinni. Még az egészséges életmódot sem. Mert az orthorexia nervosát nem vehetjük félvállról.

Megbetegít az egészség

Állandóan számolja a kalóriákat, az ételek szénhidrát-, fehérje- és zsírtartalmát. Óraműpontossággal ül le az asztalhoz, számon tartja, hány szem mandulát evett délután. Programjait az edzéshez igazítja, ideges, ha valamiért hamarabb kell leszállnia a futópadról. Nemet mond a baráti találkozókra, nem akarja megkockáztatni, hogy valami egészségtelent egyen vagy igyon. Ha mégis becsúszik valami hiba, lelkiismeret-furdalása van, ostorozza magát.

E tünetek a legjellemzőbbek az orthorexia nervosára, vagyis a megszállott egészségtudatosságra. Ami – mint azt először 1996-ban Stevan Bratman orvos megfogalmazta – ugyanolyan étkezési rendellenesség, mint a bulimia vagy az anorexia. Mit is jelent a megszállottság? Természetesen semmi baj nincs azzal, ha az ember odafigyel arra, hogy mit eszik. Jó, ha a tányér nagy részét zöldségek és nem üres, gyorsan felszívódó szénhidrátok foglalják el, ha a cukorbevitelt igyekszünk minimálisra redukálni, illetve próbálunk minél többet mozogni, sportolni.

A gond ott kezdődik, ha mindez már megszállottságba fordul. Szakértők szerint a normális az, ha – bár figyelünk a táplálkozásunkra – jóízűen, mindenfajta lelkifurdalás nélkül tudunk megenni például egy szelet pizzát. Vagy, ha nem emésztjük magunkat a barátokkal töltött, borozós este után. De ha minden gondolatunk az étkezésünk megszervezése körül forog, ha ettől tesszük függővé egyéb programjainkat, ha családi és baráti találkozóinkat rendre az edzés utánra soroljuk a fontossági sorrendben, érdemes elgondolkodni, lehet, hogy baj van. De miért is gond ez – azonkívül, hogy a társas kapcsolatainknak nem tesz túl jót?

Az orvosok szerint az orthorexia könnyen vezethet kiegyensúlyozatlan táplálkozáshoz. Ha a fogyás és az egészséges életmód jegyében egyre több ételt teszünk tiltólistára, könnyen létfontosságú tápanyagokat vonhatunk meg a szervezetünktől, ami betegségek kialakulásához vezethet. Nem csak kóros soványság, de alvászavar, a koncentrációs képesség csökkenése, hangulatingadozás járhat az orthorexiával. A betegség előrehaladott állapotában előfordulhat, hogy egyre kevesebb és mindössze néhány fajta élelmiszert fogyaszt az orthorexiás (hiszen az egyre szigorúbb kritériumrendszerbe mind kevesebb táplálék fér bele), így vitaminhiány alakulhat ki.

A szervezet legyengül, kevésbé lesz képes ellenállni a különböző betegségeknek. Ugyanakkor kialakulhat depresszió is – nem csoda, hiszen folyamatosan komoly kontroll alatt tartjuk magunkat, és ha valami gikszer becsúszik, erős önostorozásba kezdünk. Rettegünk, hogy valami nem úgy sikerül, ahogyan elterveztük – nem tudjuk betartani az általunk felállított edzéstervet vagy étkezési szabályokat. Szakemberek azt javasolják, ne vegyük félvállról az orthor exiát. „Lejönni róla” akár ugyanolyan nehéz lehet, mint a bulimia, az anorexia vagy egyéb étkezési rendellenesség esetében. Nem ritkán erre külön terápiát javasolnak.

Még több jel, amely arra utal, hogy baj van

Étkezés előtt és után is a mérlegre pattan? Jobb, ha felhagy ezzel a szokásával, hetente egyszer (körülbelül minden héten ugyanabban az időpontban) bőségesen elegendő méredzkednie. Hiszen a mérlegen látott szám nagyon sok mindentől függhet, például a szervezet vízháztartásától. De nők esetében a menstruációs ciklus alatt is igencsak más számot mutathat a mérleg. Ráadásul könnyen elkeseríthet egy nagyobb szám, arra sarkallhat, hogy még keményebben vegye az alapvetően is kemény diétát. Legjobb, ha reggel, éhgyomorra, a mosdó látogatása után áll a mérlegre – ekkor kap reális képet arról, mennyit is nyom valójában.

Ezek is érdekelhetnek

Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen
10 perces diétás barackleves - ennél jobb a melegben nem kell!
A nyár legízletesebb gyógyító gyümölcse a barack. Ez a rostokban gazdag, lédús csemege tisztítja és méregteleníti az egész testet és rengeteg variációban elkészíthető. Most egy levest készítettünk belőle.
Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.

Ajánlataink