A mesékben magunkra ismerhetünk, kapcsolatot találhatunk a lelki történéseink, a hétköznapjaink eseményei és a mese sztorija között – így meglelhetjük a megoldást a problémáinkra is.

Egyszer volt, hol nem volt... – A mese gyógyító ereje

 

mese gyógyító ereje hamupipőke

Miben rejlik a mese gyógyító ereje?
Fotó: Shutterstock

 

Régen felnőttek hallgatták a meséket, a mesemondók történetei élni tanították őket. A XIX. században azonban, amikor a nagy mesegyűjtők – például a Grimm testvérek vagy Benedek Elek – összegyűjtötték és lejegyezték a népmeséket, sokan úgy gondolták, hogy e történetek túl durvák, véresek, horrorisztikusak, ezért kilúgozták, finomították őket, s így erejüket vesztve bekerültek a gyerekszobába.

– Nagyon jó példa erre a Békakirály és Vashenrik című mese, amit az emberek abban a változatban ismernek, amelyben a békát meg kell csókolni ahhoz, hogy királyfivá váljon. Az eredeti történetben azonban a béka úgy válik királyfivá, hogy falhoz kell csapni – vezet be a meseterápia rejtelmeibe Csóka Judit klinikai szakpszichológus, meseterapeuta. – Egészen más üzenete van ennek, mint amikor csókolgatjuk azt, amitől undorodunk, amit nem szeretünk. Ha a lányoknak azt tanítjuk, hogy győzzék le az undorukat, a haragjukat és vágjanak jó képet azokhoz a dolgokhoz, amiket nem szeretnek, abból komoly problémák lehetnek felnőttkorukban. Ezt a mesét valószínűleg azért változtatták meg így, mert úgy gondolták, hogy nem illik falhoz csapni a békát, vagyis nem illik kimutatni a dühünket, azokat az érzéseinket, amelyek társadalmilag nem elfogadottak.

 

Bölcsesség, tudás, tapasztalat

Sok tévhit övezi a meséket, például az, hogy ott minden jóra fordul. Pedig nem így van. Sok mesében a megbomlott egyensúly nem azzal áll helyre, hogy mindenki boldogan él, míg meg nem hal, hanem azzal, hogy elnyeri méltó büntetését az, aki rosszul döntött. Egyebek között e tévhitek eloszlatása miatt is fontos, hogy a meseterapeuták újra közelebb hozzák a felnőttekhez a meséket, de leginkább azért, mert ezekben a történetekben sűrűsödik az emberiség bölcsessége, tapasztalata, tudása az életről, így segíthetnek minket jól élni.

 

Módosult tudatállapotban

Egy jól megválasztott mese gyógyító ereje úgy működik, hogy a történet pozitív testi és lelki folyamatokat indíthat el a mesemondóban és a mesehallgatóban egyaránt. Mindketten módosult tudatállapotba – történetmondási, illetve történethallgatási transzállapotba – kerülnek. Ez jól látható az arcon, a szemen, ellazulnak az arc, a test izmai, nyugodtabb, mélyebb légzés alakul ki, a szívritmus lelassul, relaxált állapot jön létre. Miközben a test nyugalmi állapotba kerül, a szellem nagyon éber, befogadóvá válik.

A mesemondó és a hallgató belső képeket lát, melyek alkalmasak arra, hogy a lélek folyamatait ábrázolják és általuk, a segítségükkel lehet aztán később elkezdeni a mesével dolgozni.

 

Magunkra ismerünk

Lényeges, hogy a mesehallgató hogyan reagál az adott mesére, hogyan fogadja, milyen érzéseket, gondolatokat vált ki belőle a történet.

– Lehet, hogy például ki nem állhatja Szélike királykisasszonyt, aki minden kérőjét elutasítja. Ez kiindulópont lehet ahhoz, hogy megfejtsük, vajon miért annyira ellenszenves ez a mesealak a számára, mi az, amiben hasonlít hozzá, amit magában sem szeret, és nem tud elfogadni – mondja a meseterapeuta.

Van úgy, hogy magunkra ismerünk a mesében: „Pont ilyen helyzetbe kerültem én is!”. Kapcsolatot találhatunk a belső, lelki történéseink, illetve a hétköznapokban velünk történt események és a mese története között.

Az a jó, hogy a mesében mindig van valamilyen megoldás is arra az élethelyzetre, amiben éppen vagyunk vagy amit elszenvedünk.

 

Több oldalról megközelítve

A mesék arra is jók, hogy megtanítsanak több szempontból megvizsgálni egy adott helyzetet. Egy meseterápiás csoportban ez a hozzáállás elsajátítható, hiszen itt minden csoporttag másképp látja ugyanazt a történetet. Ez a tudás aztán idővel átvihető a mindennapi életbe is. Egy élethelyzetet – amiben vagyunk éppen vagy amibe a hozzátartozónk került és minket is érint – így több szempontból is képesek leszünk megvizsgálni.

Csóka Judit úgy látja, hogy a csoportos együttlétek azért is nagyon gazdagítóak, mert létrejön egy közösség, egy nagyon erős szeretetkapcsolat a tagok között – a mese összeköti őket. Ez a kapcsolat már önmagában is erőt adó, énerősítő, segítő hatású.

 

Segít a kulcsmondat

Óvatosnak kell lenni a mesék kiválasztásakor, hogy a mese gyógyító ereje valóban működhessen. Mivel a mesék a tudat, a lélek mélyére hatolnak, és ha a hallgató még nem kész a kiválasztott történetre, a rossz meseválasztással egy életre el lehet fordítani őt a meséktől vagy a segítségkéréstől. Ezért fontos az, hogy a meseterapeuta pszichológiailag képzett legyen, nagyon sok mesét ismerjen és a hozzá fordulót is kellően megismerje.

A meséknek indirekt hatásuk van. Amikor egy mesét meghallgat valaki, és megérinti, még hosszú időn keresztül dolgozik benne a történet. Minden mesében vannak olyan kulcsmondatok, amelyek a mese esszenciáját adják. Ha például ez a mondat megragad az illetőben, az segítheti őt bármely élethelyzetében.

 

Reményt adó történetek

– A meséknek nagyon erős hatásuk lehet, akár kómás betegeknél is. Vannak ugyanis a léleknek olyan részei, amelyek nem tudatosak, de mégis érzékelik a mesében rejlő mélységet – állapítja meg a szakember.

Ha betegek vagyunk, vagy elakadtunk egy élethelyzetben, saját magunkon is segíthetünk azzal, ha az adott problémát megvilágító meséket tartalmazó mesegyűjteményt lapozgatunk.

Egy-egy jól megválasztott mese vigasztalást, reményt adhat a betegségben és segíthet minket abban, hogy tudatosabban legyünk jelen a kapcsolatainkban, jobban rálássunk az életünkre – ebben rejlik a mese gyógyító ereje.

Ha körülnézünk a világban, zajt, zűrzavart, diszharmóniát látunk. E felszín mögött azonban ott van a kozmikus harmónia, a teljesség, ami mindannyiunk igazi önvalója, s amihez a mesék is segíthetnek visszatalálni!

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink