Köhögés, tüsszentés, náthás tünetek és láz… Mostanában komoly pánikra ad okot, ha bármelyiket észleljük magunkon vagy a környezetünkben lévő személynél. Megijedni azonban nem feltétlenül kell. Hogyan különböztethetjük meg egymástól a hasonló tüneteket és az egyes betegségeket? Ebben segít dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.
A megfázás tünetei
A náthából jellemzően egy hét-tíz nap alatt gyógyulunk meg. Enyhe köhögéssel jár, légszomjat azonban nem okoz. Jellegzetes tünetei a tüsszögés és orrdugulás, orrfolyás. Előfordulhat torokfájás is és enyhe, rövid ideig tartó hőemelkedés. Előfordulhat izom- és ízületi fájdalom, a fáradtság ebben az esetben inkább csak a rossz közérzetből ered.
Az allergiás nátha
A tavaszi időszakban nemcsak a meghűlés okozhat náthás tüneteket, de az allergia is: jelentkezhet emiatt tüsszögés, orrfolyás és orrdugulás. Ez esetben azonban nem múlnak el a tünetek tíz nap alatt sem – egészen addig nem, ameddig tart az allergén növény pollenszórása. Ez jelenthet több hetet, akár hónapokat is.
A szénanátha önmagában nem okoz légszomjat. Köhögés és légszomj akkor fordulhat elő, ha a légúti allergia mellett asztma is kialakult. Az allergiás náthát egyáltalán nem kíséri láz.
Fáradtság előfordulhat és fejfájás is – ez jellemzően az orrmelléküregek érintettsége miatt. Nem jelentkeznek viszont izom- és ízületi fájdalmak.
Hová forduljon?
A megfázás jól kezelhető tüneti szerekkel. Ilyenkor javasolt a fájdalom- és gyulladáscsökkentő készítmények, torokfertőtlenítő tabletták szedése. Hogy a náthát leküzdjük, pihenésre, bőséges folyadékfogyasztásra van szükség. A szövődmények megelőzése érdekében fontos az orrnyálkahártya lohasztó orrcsepp, orrspray rendszeres használata, de kizárólag a betegtájékoztatóban előírt adagolásban és ideig. Szükség esetén a kezelésről konzultáljon háziorvosával. Ha a nátha szövődményeként orrmelléküreg-gyulladás vagy fülgyulladás jelentkezne, érdemes fül-orr-gégésszel is egyeztetnie.
Ha a náthás tünetek nem múlnak el, vagy arra gyanakszunk, hogy valójában a szénanátha miatt jelentkezhetnek a panaszaink, akkor forduljunk allergológushoz.
Influenza vagy koronavírus
A két betegség tünetei sokban hasonlítanak. A tünetek mindkét esetben egy-két, a koronavírus esetén akár három hétnél tovább is tarthatnak. Mindkettő száraz köhögést okoz, a koronavírus esetében jellemző a nehézlégzés és a magas láz. Ez a WHO adatai alapján a láz a koronavírus leggyakoribb tünete, mely a betegek 88%-ánál megfigyelhető. Ezt követi a száraz köhögés (68%), a fáradtság (38%) és a hurutos köhögés (33%). Előfordulhat még ízületi fájdalom, torokfájás, fejfájás és hidegrázás is.
Hová forduljon?
Hirtelen jelentkező láz, köhögés, légszomj esetén hanem maradjon otthonában/tartózkodási helyén! Mielőbb keresse meg telefonon háziorvosát, illetve hívja a Nemzeti Népegészségügyi Központ oldalán megadott, 06 80 277 455 vagy 06 80 277 456 telefonszámot információs telefonszámokat.
Forrás: Fül-orr-gégeközpont / www.fulorrgegekozpont.hu