A koleszterinszint csökkentéséhez – ha csak nem nagy a gond – nem feltétlenül kell gyógyszeres megoldást keresni. Ha időben „elkapjuk” a bajt, elég lehet az étkezésen változtatni, növelni a rostbevitelt, csökkenteni a telített zsírsavakat a diétánkban. Magyarul: kevesebb vörös hús, sajt és fagyi, több gyümölcs és zöldség. Hogy pontosan mit ajánlott enni? Íme, néhány étel, amit érdemes az étrendünkbe illeszteni.

Nem kell a gyógyszer!

A koleszterin nagyobb része a májban képződik, kisebb részét a táplálkozás során visszük be a szervezetbe. Három típusa ismert: az összkoleszterin, a HDL (High Density Lipoprotein – nagy sűrűségű lipopro tein) és az LDL (Low Density Lipoprotein – kis sűrűségű lipoprotein).

HDL: Hétköznapi nevén a „jó” koleszterin, ami az érfalat védi: az ott lerakódott koleszterint bontja le és szállítja vissza a májba.
LDL: Ez az úgynevezett „rossz” koleszterin, ami a májból a sejtekhez jut el. Ha túl sok az így szállított koleszterin, azt a sejtek nem tudják felhasználni, a felesleg pedig lerakódik az érfalakra. Ezzel együtt nő az érelmeszesedés és a szív- és érrendszeri betegségek kockázata.

AVOKÁDÓ

Napi egy avokádó már csökkentheti a szervezet LDL-koleszterinszintjét, ugyanis egyszeresen telítetlen zsírokban, élelmi rostokban, növényi szterinekben gazdag.

EPER

A bogyós gyümölcsök rostokban gazdagok – ezért hatékonyan vehetik fel a harcot az LDL-szint csökkentésében. Egy kutatás szerint, ha 30 napon keresztül legalább 2 csészényi/nagyobb maroknyi epret eszünk, 13 százalékkal csökkenthetjük a rossz koleszterinszintet és növeljük a jó koleszterin mennyiségét a szervezetben. De az sem baj, ha így, ősszel nem jutunk sok eperhez, már egy kevés bogyós gyümölccsel is jó eredményeket érhetünk el.

GRÉPFRÚT

Egy izraeli kutatás szerint, aki legalább egy hónapon keresztül mindennap megeszik egy grépfrútot (kiegyensúlyozott étrend mellett), annak csökken a vérzsírszintje, míg az, aki ugyanezt az étrendet követi, de grépfrút nélkül, az nem tapasztal ilyen pozitív változást. Emellett persze nem szabad elfelejtenünk, hogy ez a savanykás gyümölcs antioxidánsokban és rostokban gazdag. Jobb, ha inkább a vörös húsú grépfrútot választjuk, mint a fehéret, az előbbi ugyanis több antioxidánst tartalmaz. Együk rendszeresen: akár dzsúszként, akár frissen, akár salátával, akár magában.

ZABKÁSA

Általában azok az élelmiszerek, amelyek rostban gazdagok, csökkentik a koleszterinszintet. A zab vízben oldódó rostként még hatásosabb, ezért érdemes minél gyakrabban zabot tartalmazó ételt enni. Még jobb hatást érhetünk el, ha a zabkásánkhoz banánt vagy maréknyi áfonyát adunk.

DIÓ

Érdemes a tetejére diót, mandulát is szórni, ugyanis mindkettő a rossz koleszterin „pusztítója”. A dió csökkenti a vér koleszterinszintjét, hozzájárul, hogy a vérerek egészségesek maradjanak, segít megőrizni a rugalmasságukat.

OLÍVAOLAJ

Az extraszűz olívaolaj LDLcsökkentő antioxidánsokkal van tele: már napi két evőkanálnyival sokat teszünk az egészségünkért. Használjunk napraforgóolaj helyett olívát a salátákhoz dresszingként.

OLAJOS HALAK

Rendkívül egészségesek és finomak. A legjobb, ha ómega 3 zsírsavban gazdag halakat választunk, például makrélát, pisztrángot, tonhalat, heringet, szardíniát, lazacot és laposhalat. Próbáljuk az étrendünk szerves részévé tenni, hetente legalább háromszor-négyszer fogyasztani.

ÉTCSOKI

Flavonoidokban (gyógyhatású vegyületek) gazdag, ami csökkenti a vérnyomást, a vércukorszintet, koleszterinszintet. Naponta egy-egy kocka magas kakaótartalmú (legalább 70%-os) étcsoki kifejezetten egészséges.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink