Kényes egyensúly
A hüvelyfertőzések elleni védelemben a hüvelyben termelődő váladéknak fontos szerepe van: síkossá teszi a hüvelyfalat. A pubertást követően a hüvely saját baktériumfl órával rendelkezik. Ezek közül a lactobacillus a legfontosabb, amely biztosítja a hüvely savas vegyhatását, és védelmet nyújt a kórokozók megtelepedése ellen. Amennyiben a lactobacillusok kipusztulnak – hormonális okok, nem megfelelő táplálkozás, bizonyos gyógyszerek alkalmazása, intim mosakodószerek túl gyakori használata miatt –, a hüvely védtelenné válik, és különböző káros mikroorganizmusok szaporodhatnak el benne.
Kínzó tünetek
A bakteriális vaginosis a hüvely egyik leggyakoribb fertőzése. A lactobacillusok „eltűnése” miatt a hüvely pH-szintje emelkedik, és azok a baktériumok, amelyek egyébként csak elenyésző számban vannak jelen a hüvelyben, elszaporodnak. Tünetei: szürkés, kellemetlen szagú váladék, néha viszketés, égő érzés a hüvelyben, illetve a szeméremtesten. Kezelése metronidazoltartalmú gyógyszerrel és hüvelykrémmel történik. Fontos, hogy időben megkezdődjön a kezelés, mert a fertőzés felfelé terjedhet, méhnyálkahártya-, kismedence-gyulladást okozva. A hüvely másik leggyakoribb fertőzése a gombás hüvelyfertőzés. A tüneteit nem lehet figyelmen kívül hagyni: a hüvelyváladék mennyisége megnő, fehéres-sárgás színű, „túrós” jellegű lesz. Ha a fertőzés hosszabb ideje fennáll, a szeméremtesten erős viszketést, égő érzést okoz. Kezelésére számos hüvelykúp, krém, tabletta áll rendelkezésre, melyek használatát általában szájon át szedhető gyógyszerekkel is ki kell egészíteni.
Természetes védőmechanizmus
Ha a hüvelyflóra egyensúlya felborult, célszerű tejcukrot és lactobacillusokat tartalmazó készítményekkel helyreállítani a hüvely természetes közegét. A hüvely természetes védőrendszerének része a hüvely felszínét borító hámréteg is, amely fizikai akadályt képez a kórokozók behatolása ellen. Ha a női nemi hormonok szintje ingadozik vagy elégtelen (különösen változókorban vagy a menstruáció vége előtt), a védelem károsodhat. Ezért szükség lehet az ösztriolpótlására is, így célszerű olyan készítményt választani, amely ezt a természetes női hormont is tartalmazza. Az ösztriol biztosítja a vérkeringést a hüvely hámszövetében, valamint azt, hogy a hámréteg kellően vastag és rugalmas legyen.
Mikor kell a lactobacillusokat pótolni?
Bizonyos gyógyszeres kezelések után (pl. antibiotikumok), a menstruáció vége előtt vagy menstruáció után kialakuló hüvelyi panaszok (hüvelyi szárazság, viszketés, égő érzés, fájdalom közösülés alatt), enyhe, illetve közepes súlyosságú baktérium- vagy gombás fertőzés esetén, illetve kiújuló hüvelyi fertőzések megelőzésére.