Amíg jól működik, nem is tudjuk, hogy létezik, de veszélyes kis szerv, mert ha meghibásodik, nehéz azonosítani a bajt, viszont minden életfolyamatunkra hatással van.

Pajzsmirigy – kicsi, de nagy bajt okozhat

A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő apró, de fontos szervünk. Ez a lebenyes belső elválasztású mirigy jód és fehérje felhasználásával T3 (trijódtironin) és T4 (tiroxin) hormont termel. Ezek az általános hatású, a test egészére ható hormonok nélkülözhetetlenek, felelnek a szervezet alapanyagcsere-folyamatainak, a központi idegrendszernek, a szívnek, a gyomor-bélrendszernek és a bőrnek megfelelő működéséért, a fehérjeszintézisért.

Szabályozzák a testhőmérsékletet, az oxigén felvételét, ezáltal a táplálék fő elemeinek hasznosulását, a sejtek energiafelhasználását, a magzat idegrendszeri fejlődését, csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését és nagymértékben meghatározzák a lelkiállapotunkat is. A pajzsmirigyhormonok szükségesek tehát a szervezet valamennyi sejtjének fejlődéséhez és normális működéséhez. Mennyiségüket az agyalapi mirigy az úgynevezett pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza.

A táplálkozásunk mindennel, így a pajzsmirigy működésével is szoros kapcsolatban áll. A pajzsmirigy úgy képes előállítani a megfelelő mennyiségű T3 és T4 hormonokat, ha megfelelő mennyiségű jód jut a szervezetbe. Van néhány olyan élelmiszer – például a mogyoróvaj, a leginkább félkész ételekben lévő szójabab és szójaolaj, sőt az étkezési olaj is –, amely gátolja a pajzsmirigy normális működését. Nem segítik a feldolgozott, félkész- és készételek, a hidrogénezett tej, a finomított cukor, finom liszt sem, ahogy a külső környezeti hatások – a rovarirtók, a higany, a fluor – is gátolják a működését.

Jó tudni!

A telítetlen zsírsavakat tartalmazó növényi étolajok ártanak a pajzsmirigyünknek. A hidegen nagyon egészséges olajok – napraforgó, olíva – ómega 3-6-9 zsírsavai a sütés során atomjaikra hullnak, mert nem stabil a szerkezetük. Már 50 fok felett elvesztik jó tulajdonságaikat, csökkentik a pajzsmirigy működését. Könnyen oxidálódnak, avassá válnak, ezért szükséges a finomítás – hidrogénezés –, de ezzel a folyamattal rengeteg transzzsír képződik, amelyek pedig különösen rosszat tesznek a szervezetnek.

Szójabab

Ha a neve nem is ismerős, sűrűn találkozunk vele, pedig jobb elkerülni! Az összes hidro génezett olaj – margarin, főzővaj – szójaolajból készül. Az éttermi és készételek mindig tartalmazzák, a címkéken sokszor látott növényi olajnak is ez az alapja. A pajzsmirigy nem megfelelő működésének súlyos következményei lehetnek. A két leggyakoribb betegsége, amikor túl kevés vagy amikor túl sok hormont termel.

A pajzsmirigy alulműködése (hipotireózis)

Nem mindig látványosak a tünetei annak, ha a pajzsmirigy nem tud megfelelő mennyiségű T3 és T4 hormont termelni. Mivel ezek szinte minden szervre hatnak, a tünetek igen változatosak, amelyek ráadásul lassan alakulnak ki, ezért nehéz felismerni a betegséget. Jellemző, hogy ilyenkor a szervezet szinte teljes működése lelassul. Kezdetben enyhe fáradékonyság, izomgyengeség, a koncentráció romlása jelezheti, később lelassul az anyagcsere, a mozgás, a beszéd és a gondolkodás is. Jellemző az aluszékonyság, a hízás, a szorulás, a fázékonyság is, gyakori az arc puffadása, a testszőrzet ritkulása, a hajhullás, a bőrszárazság is, gyakran a szellemi erő is hanyatlik, romlik a memória.

Csökken a libidó, rossz az étvágy, a testsúly azonban gyarapszik, megemelkedik a koleszterinszint. A hang rekedtessé válik, érzészavar és hallásromlás is bekövetkezhet. Az alulműködés több okból is kialakulhat. Lehet velünk született, előidézheti gyulladásos megbetegedés, jódhiány, röntgensugárzás és egyes gyógyszerek is. Az ötven év feletti nőket fenyegeti leginkább. A betegség a vérből mért hormonszintekkel azonosítható, de sokszor a tünetek más irányba vezetnek, a részletekben elveszhet az igazi ok. Tabletták formájában is beszedhető hormonpótlással lehet kezelni.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink