Létezik számos, kellemetlen tünetekkel járó betegség, melyeket a modern éleformánkkal járó rohanással, stresszel hoznak összefüggésbe, mert egyéb konkrét magyarázatát nem találják. Az IBS, a Crohn- betegség és a colitis ulcerosa kialakulásához valószínűleg több tényező együttes megjelenése szükséges, így genetikai okai is lehetnek. Bár ezek mindegyike rontja az életminőséget, meg lehet tanulni együtt élni velük.

Puffadás, hasi görcsök, bélproblémák

Mi az irritábilis bél-szindróma?

Az irritábilis bél-szindrómát (IBS) 1988-ban írták le először egy római konferencián. Olyan krónikus (vagy legalább 3 hónapig tartó) tünetcsoport, amely a bélműködés zavaraival jár, leggyakrabban hasi fájdalom, a bélmozgások rendszertelensége (a székletürítés ritmusának és a széklet állagának változásai), illetve haspuffadás jellemzi. Fő tünetek:

  • hasi fájdalom
  • hasmenés
  • székrekedés
  • haspuffadás és szelesség
  • nyákos széklet
  • a nem teljes székletürítés érzete

Láz, hidegrázás, fogyás, vérrel kevert széklet, és folyamatos, szűnni nem akaró hasi fájdalom más, súlyosabb betegségekre utalhat. A betegség egyik leggyakoribb oka nagy valószínűséggel a stressz. De lehetséges okai közé tartozik a gyomor-bélrendszer bakteriális fertőzése, antibiotikumos kezelés, a helytelen, nem egészséges táplálkozás is. A gázképződéshez vezető, puffasztó ételek fogyasztása, zsíros ételek, túl sok koffein és alkohol fogyasztása. Az alacsony rosttartalmú táplálék, valamint általában a túl bőséges étkezés szintén hozzájárul a kellemetlen tünetek kialakulásához. Az orvos által irányított diéta elengedhetetlen része a betegség hatékony kezelésének. A magas rosttartalmú ételek fogyasztása (zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék) biztosítja a belek megfelelő feltöltöttségét, és segít a vizet a bélen belül tartani. Célszerű kerülni a hagyományosan is puffasztónak tartott zöldségeket, a hüvelyeseket, káposztaféléket, a könnyen erjedő szénhidrátokat tartalmazó ételeket. Korlátozni kell a sör, az alma- és szőlőlé, a banán, a diófélék és a mazsola fogyasztását. Az élelmiszerekhez adott szorbitol és bizonyos gyógyszerek fokozzák a belekben a gázképződést. Figyelembe kell venni, hogy a nagy mennyiségű rostot tartalmazó táplálék is erősíti a gázképződést. Az irritábilis bél-szindrómában szenvedő betegeknek meg kell tanulniuk többször, kisebb mennyiséget enni, mert ezzel a tüneteik enyhülhetnek. Az irritábilis bél-szindróma krónikus megbetegedés, amely sok kellemetlen, életminőséget rontó tünettel jár, de nem életveszélyes. A legtöbb betegnél jobb és rosszabb időszakok váltakoznak, attól függően, mennyire stresszes időszakot él át a beteg, és mennyire képes betartani az életmódbeli előírásokat.

Colitis ulcerosa

Magyarul fekélyes vastagbélgyulladásnak nevezik. A gyulladás a bélfal rétegei közül csupán a nyálkahártyát érinti, a mélyebb rétegeket nem. A krónikus betegség lefolyása hullámzó, jó és rossz periódusok váltakoznak. A jó periódusban eltűnnek a panaszok, a beteg jól érzi magát. Viszont testi vagy lelki túlterhelés, illetve bél- vagy egyéb fertőzés hatására visszaeshet. A betegség következményeként ízületi gyulladás is kialakulhat, ezért célszerű bélbetegséget kezelő specialistához fordulni. Fő tünetek

  • véres hasmenés
  • hasi fájdalom, mely többnyire a has bal oldalán és a székeléssel kapcsolatban jelentkezik
  • láz, só- és vízvesztés, vérszegénység

A betegség oka ismeretlen. Feltehető, hogy veleszületett, vagy az élet során szerzett hajlamhoz társul valamilyen kiváltó tényező, például fertőzés, lelki vagy testi túlterheltség, mely a lappangó hajlamot felszínre hozza. Az ismeretlen eredetű gyulladás kialakulásában és fenntartásában szerepe van az immunrendszer hibás működésének is. A betegség nem igényel speciális diétát, mert nincs olyan étrendi tényező, mely előidézi a betegséget, vagy rontja az állapotot. Viszont nagyon lényeges, hogy étrendi változtatásokkal javíthatók a betegség tünetei, főleg a hasmenés, hasi görcs. Érdemes kerülni a tejet, a nyers gyümölcsöket, a zöldségeket, az erősen hagymás, fűszeres és zsíros ételeket, a panírozott sülteket. Tünetmentes időszakban ezek az ételek is fogyaszthatók.

Ezt már olvasta?

A Crohn-betegség

A Crohn-betegség (Morbus Crohn) az emésztőrendszer krónikus gyulladásos betegsége. Általában a fiatalokat érinti, de nem ritka gyermekkorban és idős korban sem. 1932-ben írták le először. A gyulladás szakaszosan alakul ki, ép és kóros területek váltakoznak, a gyulladásos folyamat a bélfal összes rétegében fellelhető. Jellemző a betegség jó és rossz periódusainak a váltakozása. A visszaesés oka nem mindig ismert, bél- vagy egyéb fertőzés, bizonyos gyógyszerek (például reuma-ellenes szerek), testi vagy lelki túlterhelés okozhatja. Fő tünetek

  • ha a vékonybelet érinti:
  • fogyás
  • felszívódási zavar
  • hasmenés
  • hasfájás

ha a vastagbelet érinti:

  • véres hasmenés
  • láz

Sajnos ennek a betegségségnek sem ismerik pontosan a kiváltó okát. Kutatók úgy vélik, hogy a betegség ugyan nem örökletes, de létezik egy bizonyos genetikai fogékonyság, amely a bélnyálkahártya ellenálló képességének csökkenését eredményezi. Ha nagyon lefogyna a beteg, akkor a tápanyagokban, vitaminokban gazdag étrend ideális, nem ajánlott a tej fogyasztása, a puffasztó zöldségeket is kerülni kell (kukorica, lencse, bab, káposztafélék, zöldpaprika, cseresznye, hagyma, retek). Továbbá el kell hagyni a szénsavas italokat, alkoholt, kávét, az édességeket, a gyorséttermi ételeket, a zsemlemorzsával panírozott sülteket. A gyümölcsök közül a hasmenéshajlam miatt célszerű elkerülni a szőlőt, a szilvát, viszont a banán szinte mindig fogyasztható. Fontos, hogy a beteg fogyasszon elegendő húst, sajtot, túrót, a vas-, fehérje- és kalciumhiány pótlására. Nyers paradicsomot, uborkát mérsékelten aktív gyulladásban is ehet. Gyakran előfordul, hogy az orvos szükségesnek tartja tápszer felírását is.

Az eszkimó étrend Kutatók észrevették, hogy az Északi-sarkon élő eszkimó törzsek nem betegszenek meg gyulladásos bélbetegségekben: náluk ismeretlen a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa. Az eszkimók igen sok halat fogyasztanak, azon- kívül tengeri emlősállatok húsát is eszik. Az Ómega 3 zsírsavakat tartalmazó halolajról köztudott, hogy sok betegség kezelésében hatásos.

Ezt már olvasta?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink