A krónikus hasfájás, puffadás, a hasi görcsök nagyon kellemetlen tünetek. Ha a fájdalom tartós, gyakran ismétlődik, akkor fontos utánajárni a tünetek eredetének. Előfordulhat, hogy egy kiadós vacsoránál nyomósabb indok áll a háttérben...

Segítség, folyton fáj a hasam! – 3 komoly ok a háttérben

1. Epekő

Nagyon gyakori betegség, amelyet komoly tünetek, hasfájás kísérhet. Az epekő a máj által elválasztott epét tároló epehólyagban és a közös epevezetékben képződhet. Az epeváladék vizet, epesavas sókat, lecitint, koleszterint és egyéb anyagokat tartalmaz, melyek a máj méregtelenítő funkciója során keletkeznek. Ha az epe összetétele megváltozik, kövek csapódhatnak ki belőle. Különböző nagyságúak lehetnek, előfordulhat, hogy csak por állagú vagy homokszemnyi, de kisebb fürjtojás méretűek is képződhetnek. Kialakulásának oka lehet a túlsúly, a túl zsíros, koleszterinben gazdag, de mozgásban szegény életmód. Az életmódon kívül hajlamosító tényező lehet a genetika, a gyakori epehólyag-gyulladás és a különféle gyomor-, illetve bélműtétek. Az epekő sokáig maradhat tünetmentes, gyakran csak akkor jelentkezik kellemetlen hasfájás, ha túl sokat, túl zsírosat ettünk. Komolyabb esetben azonban epehólyagot eltávolító beavatkozásra lehet szükség, vagy a mostanában elterjedt „kőzúzásos” műtétre, melynek során összeroppantják a kisebb-nagyobb köveket.

Megelőzés:

Az epekő kialakulását nehéz megelőzni, különösen akkor, ha valaki genetikailag hajlamos rá. Ha így van, akkor érdemes koleszterinszegényen táplálkozni, mértékletesen fogyasztani a nehéz, fűszeres, zsíros ételekből, rendszeresen mozogni és minél több folyadékot, lehetőleg tiszta vizet fogyasztani.

 

Milyen étrend ajánlott epebetegség esetén?

 

2. Hasnyálmirigy-gyulladás

Megkülönböztetünk heveny és idült gyulladást: az idült fokozatosan alakulhat ki, amely azonban könnyebben gyógyul, míg a heveny gyulladás fájdalmasabb és nehezebben gyógyítható, akár még belső vérzéssel is járhat. A tünetek nagyon kellemetlenek, erős hasfájás jelentkezhet a felhasban, a has oldalsó részein, sőt a hát környékén is érezhetünk fájdalmat. Ehhez társulhat kellemetlen puffadás, émelygés, gyengeség és láz is. A hasnyálmirigy-gyulladás nagyon komoly kivizsgálást és kezelést igényel, a kimenetele ugyanis akár végzetes is lehet, ha nem megfelelően kezelik. Ha a fent említett tünetek jelentkeznek és nem múlnak el egy-két napon belül, azonnal forduljunk orvoshoz.

Megelőzés:

A hasnyálmirigy-gyulladást úgy előzhetjük meg a leghatékonyabban, ha kiegyensúlyozottan, egészségesen táplálkozunk, kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást, tartózkodunk a túl zsíros és fűszeres ételektől. Természetesen a rendszeres testmozgás tovább javítja egészségi állapotunkat.

 

A dietetikus válaszol: Ilyen a jól felépített hasnyálmirigy-gyulladás elleni diéta

 

3. Reflux

A reflux a tápcsatorna felső szakaszának működési zavara, melynek során a gyomorsavakkal és emésztőnedvekkel elkeveredett gyomor- és nyombéltartalom felfelé visszajut a nyelőcsőbe, ahol kellemetlen tüneteket és végső esetben szervi elváltozásokat, nyálkahártya-gyulladást okoz. Legnyilvánvalóbb tünete a rendszeres, gyakori gyomorégés, a szegycsont mögött jelentkező égő fájdalom, fulladásérzés, émelygés. A reflux lehet krónikus és időnkénti is. utóbbi esetben akkor jelentkezhet, ha valaki túl sokat, túl zsírosat, túl fűszereset, csípőset, szénsavasat eszik vagy túl sok alkoholt fogyaszt. A krónikus, állandósult reflux azonban szinte mindennapos kellemetlenséget okozhat, és akár egy szem alma elfogyasztása után is jelentkezhet. Hajlamosító tényezőnek számít a túlsúly, a magas koleszterinszint, az alkoholizmus, a dohányzás és a mozgásszegény életmód. természetesen a refluxnak biológiai okai is vannak. A reflux, vagyis záróizom-gyengeség összefüggésben lehet rekeszizomsérvvel is. A rekeszizomsérv komoly refluxot okozhat.

Megelőzés:

Olyan ételeket fogyasszunk, amelyek könnyen emészthetők, ezeket is leginkább kis adagokban együk meg. És érdemes kerülni a nyelőcsövet irritáló ételeket, például a teát, kávét, csokoládét és a szénsavas üdítőket.

 

Reflux: Mit tegyél a kellemetlen tünetek ellen? A dietetikus válaszol

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink