A krónikus hasfájás, puffadás, a hasi görcsök nagyon kellemetlen tünetek. Ha a fájdalom tartós, gyakran ismétlődik, akkor fontos utánajárni a tünetek eredetének. Előfordulhat, hogy egy kiadós vacsoránál nyomósabb indok áll a háttérben...

Segítség, folyton fáj a hasam! – 3 komoly ok a háttérben

1. Epekő

Nagyon gyakori betegség, amelyet komoly tünetek, hasfájás kísérhet. Az epekő a máj által elválasztott epét tároló epehólyagban és a közös epevezetékben képződhet. Az epeváladék vizet, epesavas sókat, lecitint, koleszterint és egyéb anyagokat tartalmaz, melyek a máj méregtelenítő funkciója során keletkeznek. Ha az epe összetétele megváltozik, kövek csapódhatnak ki belőle. Különböző nagyságúak lehetnek, előfordulhat, hogy csak por állagú vagy homokszemnyi, de kisebb fürjtojás méretűek is képződhetnek. Kialakulásának oka lehet a túlsúly, a túl zsíros, koleszterinben gazdag, de mozgásban szegény életmód. Az életmódon kívül hajlamosító tényező lehet a genetika, a gyakori epehólyag-gyulladás és a különféle gyomor-, illetve bélműtétek. Az epekő sokáig maradhat tünetmentes, gyakran csak akkor jelentkezik kellemetlen hasfájás, ha túl sokat, túl zsírosat ettünk. Komolyabb esetben azonban epehólyagot eltávolító beavatkozásra lehet szükség, vagy a mostanában elterjedt „kőzúzásos” műtétre, melynek során összeroppantják a kisebb-nagyobb köveket.

Megelőzés:

Az epekő kialakulását nehéz megelőzni, különösen akkor, ha valaki genetikailag hajlamos rá. Ha így van, akkor érdemes koleszterinszegényen táplálkozni, mértékletesen fogyasztani a nehéz, fűszeres, zsíros ételekből, rendszeresen mozogni és minél több folyadékot, lehetőleg tiszta vizet fogyasztani.

 

Milyen étrend ajánlott epebetegség esetén?

 

2. Hasnyálmirigy-gyulladás

Megkülönböztetünk heveny és idült gyulladást: az idült fokozatosan alakulhat ki, amely azonban könnyebben gyógyul, míg a heveny gyulladás fájdalmasabb és nehezebben gyógyítható, akár még belső vérzéssel is járhat. A tünetek nagyon kellemetlenek, erős hasfájás jelentkezhet a felhasban, a has oldalsó részein, sőt a hát környékén is érezhetünk fájdalmat. Ehhez társulhat kellemetlen puffadás, émelygés, gyengeség és láz is. A hasnyálmirigy-gyulladás nagyon komoly kivizsgálást és kezelést igényel, a kimenetele ugyanis akár végzetes is lehet, ha nem megfelelően kezelik. Ha a fent említett tünetek jelentkeznek és nem múlnak el egy-két napon belül, azonnal forduljunk orvoshoz.

Megelőzés:

A hasnyálmirigy-gyulladást úgy előzhetjük meg a leghatékonyabban, ha kiegyensúlyozottan, egészségesen táplálkozunk, kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást, tartózkodunk a túl zsíros és fűszeres ételektől. Természetesen a rendszeres testmozgás tovább javítja egészségi állapotunkat.

 

A dietetikus válaszol: Ilyen a jól felépített hasnyálmirigy-gyulladás elleni diéta

 

3. Reflux

A reflux a tápcsatorna felső szakaszának működési zavara, melynek során a gyomorsavakkal és emésztőnedvekkel elkeveredett gyomor- és nyombéltartalom felfelé visszajut a nyelőcsőbe, ahol kellemetlen tüneteket és végső esetben szervi elváltozásokat, nyálkahártya-gyulladást okoz. Legnyilvánvalóbb tünete a rendszeres, gyakori gyomorégés, a szegycsont mögött jelentkező égő fájdalom, fulladásérzés, émelygés. A reflux lehet krónikus és időnkénti is. utóbbi esetben akkor jelentkezhet, ha valaki túl sokat, túl zsírosat, túl fűszereset, csípőset, szénsavasat eszik vagy túl sok alkoholt fogyaszt. A krónikus, állandósult reflux azonban szinte mindennapos kellemetlenséget okozhat, és akár egy szem alma elfogyasztása után is jelentkezhet. Hajlamosító tényezőnek számít a túlsúly, a magas koleszterinszint, az alkoholizmus, a dohányzás és a mozgásszegény életmód. természetesen a refluxnak biológiai okai is vannak. A reflux, vagyis záróizom-gyengeség összefüggésben lehet rekeszizomsérvvel is. A rekeszizomsérv komoly refluxot okozhat.

Megelőzés:

Olyan ételeket fogyasszunk, amelyek könnyen emészthetők, ezeket is leginkább kis adagokban együk meg. És érdemes kerülni a nyelőcsövet irritáló ételeket, például a teát, kávét, csokoládét és a szénsavas üdítőket.

 

Reflux: Mit tegyél a kellemetlen tünetek ellen? A dietetikus válaszol

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink