Szemészeti szűrés
Sokaknak szeptemberben tűnik fel, hogy nem látnak jól közelre, már „nem elég hosszú a kezük” az olvasáshoz, íráshoz, monitorhasználathoz, vagy épp ellenkezőleg: azt veszik észre, hogy nem tudják tisztán kivenni a távoli körvonalakat, hunyorognak, hogy élesítsék a képet. Fontos tudni, hogy a látásproblémák nem csak testi panaszokat – például fejfájást – okozhatnak, de teljesítményromlást is. Épp ezért kell a „gyanús” jelek felfedezésekor minél hamarabb szemészorvoshoz fordulni.
A problémák így idejében kiszűrhetők és orvosolhatók. Az éles látás pedig jelentősen növelheti az önbizalmat és javíthatja a teljesítményt. Szív- és érrendszeri betegségek, diabétesz, belgyógyászati problémák esetén az éves szemészeti szűrés elengedhetetlen.
Bőrgyógyászati szűrés
A bőrrák gyakorisága folyamatosan nő. A bőrdaganatok kétharmada a napsugarak káros hatásaira vezethető vissza. A bőrdaganatok könnyen észrevehetők, de felismerésüket nehezíti, hogy nem emlékeztetnek rosszindulatú bőrelváltozásra. Napfény hatására az összes pigmentáció aktiválódik, így nyár végén az anyajegyek sötétebbek lehetnek, számuk is növekedhet. Később is ugyanolyan pigmentreakciók mennek végbe a pigmentált helyeken, mint a bőr más területein, vagyis, ahogy a napsütötte barnaság kopik, úgy világosodhatnak az anyajegyek is.
Ezért érdemes a napozás után 1-2 hónapot várni, és október, november környékén felkeresni a bőrgyógyászt. A bőrgyógyászati vizsgálat mindössze néhány percet vesz igénybe, kellemetlenséggel nem jár: a bőrgyógyász speciális nagyítóval ellenőrzi az anyajegyeket.
Gasztroenterológiai szűrés
Ahogyan sűrűsödnek a munkahelyi, iskolai tennivalók, úgy növekszik a gyomorégés, a refl ux gyakorisága is, ugyanis a stressz ronthatja a tüneteket. Refluxról akkor beszélünk, ha a gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, sőt akár a garatba, szájüregbe is felkerül. Az egyik leggyakoribb tünet a gyomorégés, amit rossz szájíz, szájüregi égés és kellemetlen szájszag is kísér. Az égő érzés a mellkas középvonalában jelentkezik, a gyomorszájtól egészen a torokig tarthat. Kisugározhat a nyak, az áll, a karok és a lapocka felé is. Az éjszakai saváttörésnek nevezett jelenség nemcsak a pihenést zavarja meg, de az éjszakai savas visszafolyás veszélye lehet, hogy a folyadék a légcsőbe és a tüdőbe jut, és visszatérő tüdőgyulladást, illetve hörghurutot okoz.
A krónikus köhögés, torokfájás és torokgyulladás mögött is rejtőzhet refluxbetegség. Már a legkisebb, tartósan jelentkező panasznál is érdemes orvoshoz fordulni, de fogyás vagy hányás esetén mindenképpen. A kivizsgálás történhet gyomortükrözés és 24 órás nyelőcső-pH-méréssel. Kevésbé használható a hasi ultrahangvizsgálat a reflux igazolására, de egyéb hányásos, hasfájásos panaszok kizárása miatt ez is elengedhetetlen.
Fogászati szűrés
Sokan a fagylalt, jégkrém fogyasztása közben veszik észre, hogy a fogaik érzékenyek a hidegre, és ehhez gyakran társul a melegre való érzékenység is. Ez mindenképpen figyelmeztető jel, hiszen a fogszuvasodás lassú folyamata során tulajdonképpen áttörik a zománc – ez pedig érzékenységet válthat ki. Amennyiben az üregképződés tovább halad, a szuvasodás érinti a fog belső állományát, a dentint is, és ha eléri az idegeket, a fájdalom már súlyosabb lehet, és ekkor már külső behatás nélkül is érezhetjük.
A rendszeres fogorvosi szűrés tehát elkerülhetetlen – különösen, ha az óvintézkedések ellenére is fennáll az érzékenység. Egyes esetekben segíthet az érintett terület fluoridgéllel való kezelése, vagy más, úgynevezett deszenzitizáló módszer. Ugyanakkor az is kiderülhet, hogy a háttérben fogszuvasodás, repedt fog vagy megkopott tömés áll, ezeket természetesen kezelni kell.