Előfordult már, hogy hirtelen megszédült, gyengének érezte magát, miközben csillapíthatatlan édességéhség tört önre? Nagy valószínűséggel az alacsony vércukorszintje okozta a kellemetlen tüneteket. A vércukor megfelelő szinten tartása nemcsak a jó közérzet miatt fontos: a vércukorszint ingadozása, alacsony vagy túl magas szintje hosszú távon súlyos betegségekhez vezethet.

Tartsa szinten a vércukrát!

A szénhidrát-anyagcsere szabályozása

A szervezet működéséhez glükózra van szükség. Étkezés után a szénhidrát cukorrá bomlik, és a vércukorszint emelkedni kezd. A szervezet ilyenkor gyors döntést hoz, hogy az energia mekkora része kerüljön azonnal felhasználásra és mennyit tároljon el a máj-, izom- és zsírszövetekben keményítőként. A vércukorszint szabályozásáért az inzulin nevű hormon felel. Optimális esetben a glükózellátás folyamatos, a vércukorszint egy bizonyos tartományban mozog. Ehhez
olyan szénhidrátokat kell fogyasztani, amelyek lassan és kismértékben emelik meg a vércukorszintet.

A vércukorszint emelkedése

Amikor a vércukorszint megemelkedik, megnő az inzulinkibocsátás is, hiszen a nagyobb mennyiségű cukor feldolgozásához több inzulinra van szükség. Ha az azonnali energiaigény nincs összhangban a bevitt szénhidrát mennyiségével, a maradék vércukor zsírrá alakul. Ezt követően – mivel az inzulin kivonta az összes cukrot a vérből – a vércukorszint leesik.

Alacsony vércukorszint

Az alacsony vércukorszint tünetei: ingerlékenység, éhségérzet, fáradtság, édesség utáni sóvárság. Ilyenkor könnyen előfordul, hogy az ember „túleszi” magát, ami megint csak hirtelen megemeli a vércukorszintet. És minden kezdődik elölről. Alacsony vércukorszintet okozhat az étkezések kihagyása, sok gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása, túlzott fizikai igénybevétel.

Mi az a glikémiás index?

A glikémiás index (GI) egy számérték, amely arra utal, milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben az adott élelmiszerben lévő szénhidrát. A 100-as érték a szőlőcukor „felszívódási sebességét” jelenti, míg a 0 a szénhidrátot nem tartalmazó ételekét. Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, és ezért hosszan tartó telítettségérzetet biztosítanak. Minél alacsonyabb egy étel GI-értéke, annál kevesebb glükózt juttat a véráramba, így a hasnyálmirigynek is kevesebb inzulint kell termelnie ahhoz, hogy a glükóz eljusson a sejtekhez. A magas glikémiás indexű ételek gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek hirtelen megemelik a vércukor- és az inzulinszintet, amit a vércukorszint gyors leesése követ, éhségérzetet okozva.

2-es típusú diabétesz

A túlzott táplálékfogyasztás és az annak következtében kialakuló elhízás esetében túl gyakran ismétlődik a vércukorszint drasztikus ingadozása, amire a hasnyálmirigy egyre érzékenyebben reagál. Ennek első következménye az inzulinrezisztencia, ami azt jelenti, hogy az inzulin nem lesz képes a funkcióját megfelelően kifejteni. ennek ellensúlyozására egyre több inzulin termelődik, ami egy idő után a hasnyálmirigy kimerülését okozza. A szervezet termel ugyan inzulint, de nem elegendőt ahhoz, hogy az a normális vércukorszintet biztosítani tudja.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink