Előfordult már, hogy hirtelen megszédült, gyengének érezte magát, miközben csillapíthatatlan édességéhség tört önre? Nagy valószínűséggel az alacsony vércukorszintje okozta a kellemetlen tüneteket. A vércukor megfelelő szinten tartása nemcsak a jó közérzet miatt fontos: a vércukorszint ingadozása, alacsony vagy túl magas szintje hosszú távon súlyos betegségekhez vezethet.

Tartsa szinten a vércukrát!

A szénhidrát-anyagcsere szabályozása

A szervezet működéséhez glükózra van szükség. Étkezés után a szénhidrát cukorrá bomlik, és a vércukorszint emelkedni kezd. A szervezet ilyenkor gyors döntést hoz, hogy az energia mekkora része kerüljön azonnal felhasználásra és mennyit tároljon el a máj-, izom- és zsírszövetekben keményítőként. A vércukorszint szabályozásáért az inzulin nevű hormon felel. Optimális esetben a glükózellátás folyamatos, a vércukorszint egy bizonyos tartományban mozog. Ehhez
olyan szénhidrátokat kell fogyasztani, amelyek lassan és kismértékben emelik meg a vércukorszintet.

A vércukorszint emelkedése

Amikor a vércukorszint megemelkedik, megnő az inzulinkibocsátás is, hiszen a nagyobb mennyiségű cukor feldolgozásához több inzulinra van szükség. Ha az azonnali energiaigény nincs összhangban a bevitt szénhidrát mennyiségével, a maradék vércukor zsírrá alakul. Ezt követően – mivel az inzulin kivonta az összes cukrot a vérből – a vércukorszint leesik.

Alacsony vércukorszint

Az alacsony vércukorszint tünetei: ingerlékenység, éhségérzet, fáradtság, édesség utáni sóvárság. Ilyenkor könnyen előfordul, hogy az ember „túleszi” magát, ami megint csak hirtelen megemeli a vércukorszintet. És minden kezdődik elölről. Alacsony vércukorszintet okozhat az étkezések kihagyása, sok gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása, túlzott fizikai igénybevétel.

Mi az a glikémiás index?

A glikémiás index (GI) egy számérték, amely arra utal, milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben az adott élelmiszerben lévő szénhidrát. A 100-as érték a szőlőcukor „felszívódási sebességét” jelenti, míg a 0 a szénhidrátot nem tartalmazó ételekét. Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, és ezért hosszan tartó telítettségérzetet biztosítanak. Minél alacsonyabb egy étel GI-értéke, annál kevesebb glükózt juttat a véráramba, így a hasnyálmirigynek is kevesebb inzulint kell termelnie ahhoz, hogy a glükóz eljusson a sejtekhez. A magas glikémiás indexű ételek gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek hirtelen megemelik a vércukor- és az inzulinszintet, amit a vércukorszint gyors leesése követ, éhségérzetet okozva.

2-es típusú diabétesz

A túlzott táplálékfogyasztás és az annak következtében kialakuló elhízás esetében túl gyakran ismétlődik a vércukorszint drasztikus ingadozása, amire a hasnyálmirigy egyre érzékenyebben reagál. Ennek első következménye az inzulinrezisztencia, ami azt jelenti, hogy az inzulin nem lesz képes a funkcióját megfelelően kifejteni. ennek ellensúlyozására egyre több inzulin termelődik, ami egy idő után a hasnyálmirigy kimerülését okozza. A szervezet termel ugyan inzulint, de nem elegendőt ahhoz, hogy az a normális vércukorszintet biztosítani tudja.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink