Tévhit
Az egészséges immunrendszernek nincs szüksége védelemre, különben is, a védőoltások veszélyesek.
Az igazság
A védőoltások erősítik az immunrendszert, és segítik bizonyos fertőző betegségekkel szembeni küzdelmében. Az élő vakcinák ugyanahhoz a fajhoz tartoznak, mint a betegséget kiváltó kórokozó, de ezeket legyengítik (pl. az MMR vakcina). Inaktivált vakcinát úgy hoznak létre, hogy a kórokozót hő- vagy kémiai kezeléssel elpusztítják. Ilyen vakcinát alkalmaznak például járványos gyermekbénulás és influenza ellen. A vakcinák biztonságosak és hatékonyak, védelmet jelentenek sokféle fertőzéssel szemben. Természetesen, mint minden más gyógyszer esetében, a védőoltások alkalmazása során is lehetnek mellékhatások, ezek jelentősége azonban elhanyagolható, annyira ritkák. A betegségek (és szövődményeik) azonban, amelyek ellen a vakcinát alkalmazzák, jelentős kockázatot jelentenek.
Tévhit
Az antibiotikumok szedése a tünetek enyhülésével abbahagyható.
Az igazság
Az antibiotikumoknak időre van szükségük, hogy teljesen leküzdjék a bakteriális fertőzést. Csak az előírt adag pusztítja ki a baktériumokat a szervezetből. Igaz, a tünetek már előbb megszűnhetnek, hiszen a baktériumok nagy része már a kezelés első napjaiban elpusztul. Ha viszont ekkor abbamarad a gyógyszer szedése, a baktériumok ellenállóvá válnak az antibiotikumokkal szemben, és már nem pusztulnának el az adott gyógyszertől. Ugyanez a helyzet az alacsony dózisban szedett antibiotikumok esetében is.
Tévhit
Náthára, megfázásra tökéletes az antibiotikumos kezelés.
Az igazság
A náthát, megfázást vírusok okozzák, az antibiotikumok pedig a bakteriális fertőzések esetén hatásosak. Antibiotikumra akkor van szükség, ha valamilyen szövődmény alakul ki: leggyakoribb a fül, az orrmelléküreg, illetve a légcső baktériumos felülfertőződése.
Tévhit
A meghűlés, megfázás gyógyítható.
Az igazság
A meghűlés, megfázás magától gyógyul 4–10 nap alatt. A tünetek enyhítésére sokféle gyógyhatású készítmény kapható: láz- és fájdalomcsillapítók, köhögéscsillapítók, orrcseppek.
Tévhit
A szuperbaktériumok ellenállnak a kézmosásnak és a takarításnak.
Az igazság
Egyre többet hallani az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok okozta fertőzésekről. A szakemberek véleménye szerint azonban a fertőzésveszély minimálisra csökkenthető a higiénés előírások és szabályok maradéktalan betartásával. Léteznek tehát bizonyos antibiotikumokra rezisztens szuperbaktériumok, így a fertőzések kezelése nehéz, de a megelőzéshez nagyon fontos mind a kézmosás, mind a takarítás.
Tévhit
A nyers tej sokkal egészségesebb.
Az igazság
A nyers tej fogyasztása nem ajánlott a benne lévő baktériumok miatt – bár kétségtelen, hogy tej és tej között is különbség van. A minőség sok mindentől függhet, például az állatok táplálékától, az állattartás körülményeitől, a higiéniától. Kutatások szerint a nem pasztörizált tej semmilyen jótékony hatást nem fejt ki a szervezetben.
Tévhit
A háziállatoktól nem betegedhetünk meg.
Az igazság
A kutyák, macskák sokféle baktériumot, vírust és parazitát hordoznak. Annak érdekében, hogy megóvja a saját és a családja egészségét, mindig mosson kezet, miután megérintette az állatokat