A téli időszakban sok szó esik a vírusokról és a baktériumokról. Sajnos még mindig rengeteg tévhit él az emberekben ezekkel a mikroorganizmusokkal kapcsolatban. A legtöbben bizonytalanok abban, hogy mikor, milyen fertőzésre kell antibiotikumot szedni, nem tudják, érdemes-e antibakteriális szereket használni takarításhoz, kézmosáshoz. Összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.

Vírusok, baktériumok – tények, tévhitek

Tévhit

Az egészséges immunrendszernek nincs szüksége védelemre, különben is, a védőoltások veszélyesek.

Az igazság

A védőoltások erősítik az immunrendszert, és segítik bizonyos fertőző betegségekkel szembeni küzdelmében. Az élő vakcinák ugyanahhoz a fajhoz tartoznak, mint a betegséget kiváltó kórokozó, de ezeket legyengítik (pl. az MMR vakcina). Inaktivált vakcinát úgy hoznak létre, hogy a kórokozót hő- vagy kémiai kezeléssel elpusztítják. Ilyen vakcinát alkalmaznak például járványos gyermekbénulás és influenza ellen. A vakcinák biztonságosak és hatékonyak, védelmet jelentenek sokféle fertőzéssel szemben. Természetesen, mint minden más gyógyszer esetében, a védőoltások alkalmazása során is lehetnek mellékhatások, ezek jelentősége azonban elhanyagolható, annyira ritkák. A betegségek (és szövődményeik) azonban, amelyek ellen a vakcinát alkalmazzák, jelentős kockázatot jelentenek.

Tévhit

Az antibiotikumok szedése a tünetek enyhülésével abbahagyható.

Az igazság

Az antibiotikumoknak időre van szükségük, hogy teljesen leküzdjék a bakteriális fertőzést. Csak az előírt adag pusztítja ki a baktériumokat a szervezetből. Igaz, a tünetek már előbb megszűnhetnek, hiszen a baktériumok nagy része már a kezelés első napjaiban elpusztul. Ha viszont ekkor abbamarad a gyógyszer szedése, a baktériumok ellenállóvá válnak az antibiotikumokkal szemben, és már nem pusztulnának el az adott gyógyszertől. Ugyanez a helyzet az alacsony dózisban szedett antibiotikumok esetében is.

Tévhit

Náthára, megfázásra tökéletes az antibiotikumos kezelés.

Az igazság

A náthát, megfázást vírusok okozzák, az antibiotikumok pedig a bakteriális fertőzések esetén hatásosak. Antibiotikumra akkor van szükség, ha valamilyen szövődmény alakul ki: leggyakoribb a fül, az orrmelléküreg, illetve a légcső baktériumos felülfertőződése.

Tévhit

A meghűlés, megfázás gyógyítható.

Az igazság

A meghűlés, megfázás magától gyógyul 4–10 nap alatt. A tünetek enyhítésére sokféle gyógyhatású készítmény kapható: láz- és fájdalomcsillapítók, köhögéscsillapítók, orrcseppek.

Tévhit

A szuperbaktériumok ellenállnak a kézmosásnak és a takarításnak.

Az igazság

Egyre többet hallani az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok okozta fertőzésekről. A szakemberek véleménye szerint azonban a fertőzésveszély minimálisra csökkenthető a higiénés előírások és szabályok maradéktalan betartásával. Léteznek tehát bizonyos antibiotikumokra rezisztens szuperbaktériumok, így a fertőzések kezelése nehéz, de a megelőzéshez nagyon fontos mind a kézmosás, mind a takarítás.

Tévhit

A nyers tej sokkal egészségesebb.

Az igazság

A nyers tej fogyasztása nem ajánlott a benne lévő baktériumok miatt – bár kétségtelen, hogy tej és tej között is különbség van. A minőség sok mindentől függhet, például az állatok táplálékától, az állattartás körülményeitől, a higiéniától. Kutatások szerint a nem pasztörizált tej semmilyen jótékony hatást nem fejt ki a szervezetben.

Tévhit

A háziállatoktól nem betegedhetünk meg.

Az igazság

A kutyák, macskák sokféle baktériumot, vírust és parazitát hordoznak. Annak érdekében, hogy megóvja a saját és a családja egészségét, mindig mosson kezet, miután megérintette az állatokat

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink