A téli időszakban sok szó esik a vírusokról és a baktériumokról. Sajnos még mindig rengeteg tévhit él az emberekben ezekkel a mikroorganizmusokkal kapcsolatban. A legtöbben bizonytalanok abban, hogy mikor, milyen fertőzésre kell antibiotikumot szedni, nem tudják, érdemes-e antibakteriális szereket használni takarításhoz, kézmosáshoz. Összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.

Vírusok, baktériumok – tények, tévhitek

Tévhit

Az egészséges immunrendszernek nincs szüksége védelemre, különben is, a védőoltások veszélyesek.

Az igazság

A védőoltások erősítik az immunrendszert, és segítik bizonyos fertőző betegségekkel szembeni küzdelmében. Az élő vakcinák ugyanahhoz a fajhoz tartoznak, mint a betegséget kiváltó kórokozó, de ezeket legyengítik (pl. az MMR vakcina). Inaktivált vakcinát úgy hoznak létre, hogy a kórokozót hő- vagy kémiai kezeléssel elpusztítják. Ilyen vakcinát alkalmaznak például járványos gyermekbénulás és influenza ellen. A vakcinák biztonságosak és hatékonyak, védelmet jelentenek sokféle fertőzéssel szemben. Természetesen, mint minden más gyógyszer esetében, a védőoltások alkalmazása során is lehetnek mellékhatások, ezek jelentősége azonban elhanyagolható, annyira ritkák. A betegségek (és szövődményeik) azonban, amelyek ellen a vakcinát alkalmazzák, jelentős kockázatot jelentenek.

Tévhit

Az antibiotikumok szedése a tünetek enyhülésével abbahagyható.

Az igazság

Az antibiotikumoknak időre van szükségük, hogy teljesen leküzdjék a bakteriális fertőzést. Csak az előírt adag pusztítja ki a baktériumokat a szervezetből. Igaz, a tünetek már előbb megszűnhetnek, hiszen a baktériumok nagy része már a kezelés első napjaiban elpusztul. Ha viszont ekkor abbamarad a gyógyszer szedése, a baktériumok ellenállóvá válnak az antibiotikumokkal szemben, és már nem pusztulnának el az adott gyógyszertől. Ugyanez a helyzet az alacsony dózisban szedett antibiotikumok esetében is.

Tévhit

Náthára, megfázásra tökéletes az antibiotikumos kezelés.

Az igazság

A náthát, megfázást vírusok okozzák, az antibiotikumok pedig a bakteriális fertőzések esetén hatásosak. Antibiotikumra akkor van szükség, ha valamilyen szövődmény alakul ki: leggyakoribb a fül, az orrmelléküreg, illetve a légcső baktériumos felülfertőződése.

Tévhit

A meghűlés, megfázás gyógyítható.

Az igazság

A meghűlés, megfázás magától gyógyul 4–10 nap alatt. A tünetek enyhítésére sokféle gyógyhatású készítmény kapható: láz- és fájdalomcsillapítók, köhögéscsillapítók, orrcseppek.

Tévhit

A szuperbaktériumok ellenállnak a kézmosásnak és a takarításnak.

Az igazság

Egyre többet hallani az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok okozta fertőzésekről. A szakemberek véleménye szerint azonban a fertőzésveszély minimálisra csökkenthető a higiénés előírások és szabályok maradéktalan betartásával. Léteznek tehát bizonyos antibiotikumokra rezisztens szuperbaktériumok, így a fertőzések kezelése nehéz, de a megelőzéshez nagyon fontos mind a kézmosás, mind a takarítás.

Tévhit

A nyers tej sokkal egészségesebb.

Az igazság

A nyers tej fogyasztása nem ajánlott a benne lévő baktériumok miatt – bár kétségtelen, hogy tej és tej között is különbség van. A minőség sok mindentől függhet, például az állatok táplálékától, az állattartás körülményeitől, a higiéniától. Kutatások szerint a nem pasztörizált tej semmilyen jótékony hatást nem fejt ki a szervezetben.

Tévhit

A háziállatoktól nem betegedhetünk meg.

Az igazság

A kutyák, macskák sokféle baktériumot, vírust és parazitát hordoznak. Annak érdekében, hogy megóvja a saját és a családja egészségét, mindig mosson kezet, miután megérintette az állatokat

Ezek is érdekelhetnek

Káposztaleves diéta: Gyors fogyás vagy veszélyes módszer?
A káposztaleves diéta egy gyors fogyókúrás módszer, amelyet sokan keresnek, ha pár kilót szeretnének gyorsan leadni. Ha te is kipróbálnád, fontos, hogy tisztában legyél a diéta előnyeivel és hátrányaival, hogy megalapozott döntést hozhass.
Időszakos böjtölés: ha kezdő vagy, erre kell nagyon figyelned
Ha kezdő vagy ebben a módszerben, fontos néhány alapelvet megérteni és betartani a siker érdekében. Íme a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes szem előtt tartani:
3 olcsó diétás recept, amit januárban is imádni fogsz
Fedezd fel három olcsó, de ínycsiklandó diétás receptet, amelyek tökéletesek januári étkezéseidhez! Egyszerűek, táplálóak, és segítenek fenntartani az egészséges életmódot az új évben.
Tisztítsd meg a tested: ezzel a 21 napos egészséges tervvel
Tisztítsd meg a tested és nyerj energiát 21 napos étrendünkkel! Könnyen követhető, finom receptek természetes alapanyagokból. Próbáld ki most!
Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!
Kókuszvíz kávé: A trópusi ízélmény diétás köntösben
Fedezd fel a kókuszvízzel főzött kávé egyedi világát! Ez a hidratáló és kalóriaszegény ital természetes édességével és trópusi ízével tökéletes választás diétázóknak és ínyenceknek egyaránt.
A legjobb téli diétás desszert, ezt a csokikrémet nem lehet abbahagyni
A narancsos csokihab télen is kényeztető és egészséges: C-vitaminban gazdag, erősíti az immunrendszert, kakaója javítja a hangulatot. Diétás verzióban is könnyed, mértékkel fogyasztva tökéletes!
Így vigyázz a bőrödre, ha a hidegben sportolsz
Íme néhány tipp, hogyan óvd a bőrödet, miközben a hidegben sportolsz.

Ajánlataink