Egész évben alig várjuk a nyarat, hogy végre kimozdulhassunk, viszont a nagy meleg könnyen megnehezítheti a szabadban töltött időt. Ilyenkor az edzésre jobban fel kell készülni. Bár az egészséges emberi szervezet általában jól bírja ilyenkor is a terhelést, nem árt odafigyelnünk pár dologra, amivel segíthetünk testünknek a hőséget és az ezzel járó megbetegedéseket leküzdeni. Kérd ki az orvosod véleményét – Amennyiben most kezded el az edzést vagy gyógyszert szedsz, nem árt konzultálni erről az orvosoddal. Kezdőként sokkal kevesebb terhelést bír el a szervezeted, néhány gyógyszer pedig befolyásolhatja tested hőszabályozását.
- Viselj nedvszívó anyagot – Bár a pamut kényelmes, nem segít sokat az izzadság felszívásában. Olyan ruhadarabokat válassz, amik kifejezetten sportoláshoz vannak kifejlesztve.
- Védd a bőröd – Használj még felhős napokon is minimum 15 faktoros krémet, hogy megóvd bőrödet a leégéstől. Lehetőség szerint olajmenteset kenj magadra, így a bőröd ugyanúgy tudja szabályozni a tested hőmérsékletét. A vízálló krém edzés közben pedig nem fog a szemedbe folyni. A helyes öltözék, egy napszemüveg, esetleg egy könnyű kalap sokat segít az ártó sugarak ellen.
- Igyál gyakran – a hidratálás nagyon fontos edzés előtt, közben és utána is, ezért mindig legyen nálad hideg víz. Ha több, mint egy órát fogsz mozogni, válassz elektrolitban gazdag sportitalt.
- Legyen tökéletes az időzítés – a napsütés, páratartalom és a levegő szennyezettségi szintje napközben a legmagasabb, ezért ebben az időszakban a legnagyobb a kiszáradás, leégés és a napszúrás kockázata. Ideális választás az edzéshez a 10 óra előtti vagy az este 7 utáni időszak.
- Ellenőrizd a levegő minőségét – Mielőtt kimennél a szabadba, érdemes tájékozódni a levegő összetételéről. Extrém hőség vagy magas szmog szint esetén csökkenteni kell a terhelést és az edzés időtartamát. Egy könnyű séta vagy biciklizés vagy egy kis kertészkedés bőven elég az ilyen napokon.
- Szokj hozzá a meleghez – Még a legfittebb emberek is nehezen tolerálják a magas hőmérsékletet és páratartalmat. Érdemes az első napokban csak pár percig kint tartózkodni, aztán folyamatosan növelhetjük az időtartamot, így testünk is könnyebben hozzászokik a meleghez.
- Keress árnyékos helyeket – parkban, árnyékos fák közt sokkal jobban tolerálja szervezeted az edzést, mint a tűző napon.
- Ellenőrizd a pulzusod – ha hirtelen a magasba szökken a szívverésed, lassíts vagy állj meg egy kicsit, hogy elkerüld a túlzott erőfeszítést.
- Figyelj a testedre – ha érzed, hogy a meleg miatt nem érzed jól magad, fejezd be az edzésedet. Ilyenkor hallgatni kell a tested jelzéseire, ne erőltesd tovább magad.
- Tudd, hogy mikor ne menj ki – ha a hőmérséklet tartósan 30 fok felett van, inkább klimatizált helyiségben végezd a napi gyakorlatokat – akár otthon, akár egy fitnesz teremben.
- Kerüld a nagyfokú hőmérséklet változást – nem lesz jó hatással a szervezetedre, ha a nagy hőségből hirtelen bemész egy klimatizált helységbe. Inkább próbáld fokozatosan lehűteni magad odakint, mielőtt ilyen helyre lépsz be.
- Mártózz egyet – az úszás vagy vízi torna ideális választás nyáron, mert kellemesen hűsít és nem terheled túl magad. Azonban ne felejts el inni, ugyanúgy fontos a hidratálás még a vízben is.
- Nagy melegben mindig figyelni kell arra, hogy ne terheljük túl magunkat és inkább a biztonságos és hatékony edzésre koncentráljunk. A nyár nagyon sok szabadidős feltöltődést kínál, nem érdemes kockáztatni, inkább használjuk ki és élvezzük a természetet!