Az egyensúly fejlesztését nem szabad elhanyagolni, nemcsak akkor, ha sokat sportolunk, de úgy általában sem, hiszen sokféle élethelyzetben szükség lehet e képességünkre.

Miért fontos fejleszteni az egyensúlyt?

Általában két lábon állunk a talajon, vagy épp napi nyolc órában ülünk, ezért nem is csoda, ha nem tulajdonítunk túl nagy jelentőséget a jó egyensúlyozó képességnek. Hiszen manapság már nem kell sziklákon és erdőkön keresztülvergődve eljutni valahova: csak beszállunk a kocsiba, felszállunk a tömegközlekedési eszközökre, azt a pár lépést gyalog meg majd csak túléljük valahogy… Az egyensúly fejlesztését azonban nem szabad elhanyagolni! Varga Zoltán személyi edző tippjeivel könnyen felmérhetjük, vajon nekünk is ideje lenne-e elkezdeni egy bosun egyensúlyozni.

TESZTELJÜK!

Azt, hogy milyen szinten is áll az egyensúlyozó képességünk, a következő módon tudjuk tesztelni: álljunk meg egyenesen, majd az egyik térdünket két kezünkkel átkulcsolva húzzuk fel szorosan a mellkasunkhoz. Ha a mozdulat közben illegünk-billegünk, netán még el is esünk, akkor biztosan fejlesztenünk kell az egyensúlyunkat.

HOGYAN?

Azokat a gyakorlatokat, amelyeket két lábon állva végzünk, bilaterális gyakorlatoknak nevezik – a legtöbb pedig ilyen. Ahhoz, hogy eljussunk az unilaterális mozgásformákhoz – tehát amikor kettő helyett csak egy pontra támaszkodunk, gyakorolnunk kell a közbeeső lépéseket. Például a guggolás bilaterális gyakorlat, hiszen két lábbal állunk a talajon. A kitörés már egy lépés az unilaterális feladatok felé, hiszen némi egyensúlyérzéket azért megkövetel. A következő fázisban pedig már el is érkeztünk az egylábas deadlifthez, ahol csak az egyik lábunkra támaszkodhatunk. Kitartással pedig még az egylábas guggolás is elsajátítható.

VISZLÁT, BOKAFICAM!

Ha sok egyensúlyfejlesztő gyakorlatot végzünk a bosun, akkor hosszú távon búcsút inthetünk a bokaficamnak és az apró baleseteknek. Ezen az eszközön egyensúlyozva ugyanis meg tudjuk erősíteni a boka izmait és ízületeit, hozzászoktatjuk őket ahhoz, hogy dolgozniuk kell, amikor a test kiesik az egyensúlyi helyzetéből. Ezáltal hamarabb lesz képes reagálni a megváltozott helyzetre és könnyebben korrigálja is majd azt.

AZ IDEGRENDSZER EDZÉSE

Az egyensúlyi gyakorlatokat talán azért iktatják be kevesebben az edzésükbe, mert azokat nem az izomfejlődésért, de nem is a szép alakért kell végezni, hanem azért, hogy az idegrendszerünk is edzésben maradjon. Ez kőkemény koncentráció, nem izommunka. Persze a tartóizmainkat szépen megerősíti, de itt elsősorban az idegrendszer a lényeg.

KÖNNYEBB HÉTKÖZNAPOK

A napi rutin során igen ritkán fordulhatnak elő olyan helyzetek, amikor egy bosuhoz hasonló ruganyos felületű félgömbön kell egy vasgolyót a kezünkben tartva leguggolni. De az edzés során az a cél, hogy túlstimuláljuk az izmainkat és az idegrendszerünket, hogy a hétköznapokban könnyebb legyen. Például, ha a fejünk fölé ki tudunk nyomni egy 12 kilós kettlebellt, akkor egy 5 literes befőttesüveget simán le tudunk majd venni a kamrapolcról.

HOVA IKTASSUK BE?

Mivel elég nagy koncentrációt igényel, általában az edzés elejére javasolt az egyensúlyi gyakorlatok beiktatása. Azonban néha szerencsésebb mégis a végére tenni ezeket – persze csak ha nem egy nagyon kemény edzésen vagyunk túl –, mert az edzés végére már belerázódunk a gyakorlatokba, a külvilágot is ki tudjuk zárni a fejünkből, vagyis jobb eredményt tudunk elérni egyensúlyozás közben. Ezt is, mint mindent, ami a testünkkel kapcsolatos, saját magunknak kell kitapasztalnunk.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.

Ajánlataink