Az egyensúly fejlesztését nem szabad elhanyagolni, nemcsak akkor, ha sokat sportolunk, de úgy általában sem, hiszen sokféle élethelyzetben szükség lehet e képességünkre.

Miért fontos fejleszteni az egyensúlyt?

Általában két lábon állunk a talajon, vagy épp napi nyolc órában ülünk, ezért nem is csoda, ha nem tulajdonítunk túl nagy jelentőséget a jó egyensúlyozó képességnek. Hiszen manapság már nem kell sziklákon és erdőkön keresztülvergődve eljutni valahova: csak beszállunk a kocsiba, felszállunk a tömegközlekedési eszközökre, azt a pár lépést gyalog meg majd csak túléljük valahogy… Az egyensúly fejlesztését azonban nem szabad elhanyagolni! Varga Zoltán személyi edző tippjeivel könnyen felmérhetjük, vajon nekünk is ideje lenne-e elkezdeni egy bosun egyensúlyozni.

TESZTELJÜK!

Azt, hogy milyen szinten is áll az egyensúlyozó képességünk, a következő módon tudjuk tesztelni: álljunk meg egyenesen, majd az egyik térdünket két kezünkkel átkulcsolva húzzuk fel szorosan a mellkasunkhoz. Ha a mozdulat közben illegünk-billegünk, netán még el is esünk, akkor biztosan fejlesztenünk kell az egyensúlyunkat.

HOGYAN?

Azokat a gyakorlatokat, amelyeket két lábon állva végzünk, bilaterális gyakorlatoknak nevezik – a legtöbb pedig ilyen. Ahhoz, hogy eljussunk az unilaterális mozgásformákhoz – tehát amikor kettő helyett csak egy pontra támaszkodunk, gyakorolnunk kell a közbeeső lépéseket. Például a guggolás bilaterális gyakorlat, hiszen két lábbal állunk a talajon. A kitörés már egy lépés az unilaterális feladatok felé, hiszen némi egyensúlyérzéket azért megkövetel. A következő fázisban pedig már el is érkeztünk az egylábas deadlifthez, ahol csak az egyik lábunkra támaszkodhatunk. Kitartással pedig még az egylábas guggolás is elsajátítható.

VISZLÁT, BOKAFICAM!

Ha sok egyensúlyfejlesztő gyakorlatot végzünk a bosun, akkor hosszú távon búcsút inthetünk a bokaficamnak és az apró baleseteknek. Ezen az eszközön egyensúlyozva ugyanis meg tudjuk erősíteni a boka izmait és ízületeit, hozzászoktatjuk őket ahhoz, hogy dolgozniuk kell, amikor a test kiesik az egyensúlyi helyzetéből. Ezáltal hamarabb lesz képes reagálni a megváltozott helyzetre és könnyebben korrigálja is majd azt.

AZ IDEGRENDSZER EDZÉSE

Az egyensúlyi gyakorlatokat talán azért iktatják be kevesebben az edzésükbe, mert azokat nem az izomfejlődésért, de nem is a szép alakért kell végezni, hanem azért, hogy az idegrendszerünk is edzésben maradjon. Ez kőkemény koncentráció, nem izommunka. Persze a tartóizmainkat szépen megerősíti, de itt elsősorban az idegrendszer a lényeg.

KÖNNYEBB HÉTKÖZNAPOK

A napi rutin során igen ritkán fordulhatnak elő olyan helyzetek, amikor egy bosuhoz hasonló ruganyos felületű félgömbön kell egy vasgolyót a kezünkben tartva leguggolni. De az edzés során az a cél, hogy túlstimuláljuk az izmainkat és az idegrendszerünket, hogy a hétköznapokban könnyebb legyen. Például, ha a fejünk fölé ki tudunk nyomni egy 12 kilós kettlebellt, akkor egy 5 literes befőttesüveget simán le tudunk majd venni a kamrapolcról.

HOVA IKTASSUK BE?

Mivel elég nagy koncentrációt igényel, általában az edzés elejére javasolt az egyensúlyi gyakorlatok beiktatása. Azonban néha szerencsésebb mégis a végére tenni ezeket – persze csak ha nem egy nagyon kemény edzésen vagyunk túl –, mert az edzés végére már belerázódunk a gyakorlatokba, a külvilágot is ki tudjuk zárni a fejünkből, vagyis jobb eredményt tudunk elérni egyensúlyozás közben. Ezt is, mint mindent, ami a testünkkel kapcsolatos, saját magunknak kell kitapasztalnunk.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezért fogyott le Alexandra: "30 kiló plusszal nem tudnék a lányom után futni"
Amikor végre szíve alatt hordhatta várva-várt kisbabáját, Alexandra mindent megengedett magának. Aztán szembesült a kilók növekvő számával, így megtette élete első újévi fogadalmát, és azóta nem is tért le a fogyás útjáról.
Hiába sportolsz, nincs változás? Ez a 6 edzéshiba gátolhat a fejlődésben
Van néhány tipikus edzéshiba, amelybe szinte mindenki beleesik, legyen bár kezdő vagy haladó. Talán te is éppen egy ilyen baki miatt nem látod az áhított eredményt...
Villámgyors sminktrükkök a forróságra: ragyogj 2 perc alatt!
Elaludtál vagy rohansz valahova, netán egyáltalán nem szeretsz a sminkeléssel pepecselni? Akkor ezek a praktikák segítenek abban, hogy csupán két perc alatt friss és tökéletes legyen a külsőd!
 Fogyás három fázisban: diétázz dinnyével
Képtelenség ellenállni ennek a zamatos és édes finomságnak nyáron, és szerencsére nem is kell, hiszen még a fogyókúrát is segíti: egy hét alatt akár négy kilótól is megszabadulhatunk!
Miért tökéletes a cukkini egy diétához?
Egy kis nyalánkságot készítenél belőle? Arra is van két nagyszerű receptünk!
10 óriási változás, ha rendszeresen úszol
Kiváló módja annak, hogy tegyünk az egészségünkért: egy óra úszás majdnem annyi kalóriát éget el, mint a futás, anélkül hogy bármilyen negatív hatással lenne a csontokra és az ízületekre.
15 kilót fogyott Brigi, mert rájött, hol nem szabad hibázni
Molnár Brigitta táncosnak készült, de egy sérülés miatt meghiúsult az álma. Miután abbahagyta a sportot, három hónap alatt 15 kilót hízott. Többek között a saját diétázós csalódásai miatt kezdett el táplálkozási tanácsadással foglalkozni.
A legjobb trükkök, hogy ráncmentes maradjon az arc
A szarkalábak, ráncok az öregedés természetes velejárói, hiszen a bőr a kor előrehaladtával veszít rugalmasságából, kollagéntermelése csökken. Néhány tipp, amelyek segítségével késleltethető a ráncok megjelenése.

Ajánlataink