Halasztás még soha nem fordult elő az újkori olimpiák történetében. Törölni már törölték a világ legrangosabb sporteseményét, 1916-ban az első, 1940-ben és 1944-ben pedig a második világháború miatt nem tartották meg az olimpiát.
A játékoknak jövőre is Tokió ad otthont, az esemény neve is marad Tokió 2020.
„Szörnyű, ami most történik a világban”
A mosatni halasztásra számítani lehetett, több ország jelezte már, hogy nem tartja szerencsésnek, ha a világjárvány idején ilyen nagyszabású sporteseményre kerülne sor. Mások jelezték, ha meg is tartják az olimpiát, nemzetük sportolói nem vesznek részt azon.
– A halasztás természetesen a magyar sportolókat is érzékenyen érintette. „Szörnyű, durva, ami most történik a világban, a munkanélküliség veszélye és a sportélet megállása egy dolog, de most a legfontosabb az egészség – fejtette ki dr. Kiss Gergely háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó. – Mi már önkéntes karanténban vagyunk a családommal, de egy ilyen bejelentés kapcsán sok kérdés merül fel az emberben, hiszen mégiscsak ez a világ legnagyobb sporteseménye – mondta olimpikonunk a Nagy Sportágválasztónak.
„Úgy terveztem, ez lesz az utolsó olimpiám”
Ungvári Miklós olimpiai ezüstérmes judós így nyilatkozott:
– Ez egyet jelent a visszavonulásommal, el vagyok keseredve. – A sportoló egyelőre nem tudott nyilatkozni a jövőről.
A Magyar Judo Szövetség férfi válogatottjának szövetségi kapitánya pedig így reagált a hírre:
– Várható volt, ez van, ezzel kell dolgoznunk. Van, akinek ez nagyon rossz hír, hiszen a magánélet, család, egzisztencia kerül veszélybe, de biztos van, akinek meg segítség – mondja Pánczél Gábor szövetségi kapitány. – Sok fiatal versenyzőnek lesz ezzel lehetősége a fejlődésre, de nyilván ez egyénfüggő, ott is sokak kerülnek most veszélybe.
Cseh László olimpiai ezüst- és bronzérmes úszónak is újra kell terveznie mindent, bár, mint mondta, őt sem érte váratlanul a bejelentés.
– Úgy terveztem, hogy ez lesz az utolsó olimpiám, most meg kell vizsgálnom a lehetőségeimet.
Mennyibe kerül a halasztás?
Nem kevés pénzbe fáj az esemény egy éves csúsztatása: az, hogy jövőre lesz az olimpia, 670 milliárd jenbe, vagyis körülbelül 1,9 billió forintba kerül.