A mozdulatok könnyűek, erőfeszítés nélküliek, a test szinte magától mozog, az élmény euforikus – ilyen a sportolás közben megélt flow. E kivételes állapot létrejöttét akarattal nem befolyásolhatjuk, de a feltételeit megteremthetjük, így segítve elő azt.

Egy különleges állapot: flow-élmény a sportban

A mozgás, a sportolás remek lehetőséget kínál a flow-élmény megélésére. A szakemberek a sportolás közben létrejövő flow-állapotnak 9 alapelemét írják le. Minél több megvan ezekből az összetevőkből, annál nagyobb az esélye annak, hogy a flow-t megtapasztaljuk. Az időtlenségnek e csodás állapota akkor jön létre, amikor:

• összhangban vannak a képességeink és a kihívások,

• világosak a céljaink,

• az adott feladatra összpontosítunk,

• vannak visszajelzések és…

• …azokat megfelelően tudjuk kezelni,

• urai vagyunk a helyzetnek,

• a tudatunk és a tevékenység eggyé válik,

• megváltozik az időérzékelésünk és…

• …átéljük a tevékenység adta örömöt, ami arra ösztönöz, hogy újra és újra keressük ezt az élményt.

 

Miért nem sikerül?

Sokan nem élik meg sportolás közben a flow-t. De vajon miért?

– Ennek több oka lehet, akadályt jelenthet például a koncentráció hiánya. A kütyühasználat miatt megszoktuk, hogy egyszerre többfelé figyelünk, ezért nehezebb egy tevékenységben elmélyednünk, feloldódnunk – sorolja az okokat Kiss-Nemes Veronika sportszakpszichológus. – Ha a kihívás mértéke jóval alatta vagy felette van annak a szintnek, amit a képességeink kirajzolnak, akkor vagy görcsössé válunk, vagy unatkozunk, így szintén nem kerülünk flow-állapotba. Gátló erő lehet az is, ha nem tudatosan, hanem rutinszerűen sportolunk. Amikor nincsenek egyértelmű és világos céljaink, ne csodálkozzunk, hogy a flow „elkerül” minket. Ha csak eredmény-, illetve teljesítménycéljaink vannak, az nem elég motiváló. A feladatcélok viszont jobban benne tartanak a tevékenységben. Amikor a teljesítményre fókuszálva szemléljük a tevékenységünket és nem sikerül eredményt elérnünk, csalódottnak érezhetjük magunkat. Míg akkor, ha a feladatcélra koncentrálunk és azt sikerül teljesítenünk, az eredménytől függetlenül jól tudjuk magunkat érezni, s ezzel utat nyithatunk a flow-nak.

A pszichológus szerint az is csökkentheti a flow gyakoriságát, ha a sportoló nem kap elég visszajelzést. Az a tapasztalata, hogy az edzők nem dicsérik eleget a tanítványaikat. Ez sajnos sokkal inkább kiégéshez, illetve a sport abbahagyásához vezet, mint flow-hoz.

 

Tudatossággal, önátadással

A flow létrejöttét azzal is segíthetjük, ha átadjuk magunkat a tevékenységnek, beleengedjük magunkat az élménybe, megengedjük, hogy megtörténjen ez az extatikus állapot. A tudatos jelenlét lényeges, hiszen tengernyi érzelem és gondolat állhat e nagyfokú öröm- és boldogságélmény útjában. E kellemetlen „betolakodók” nem uralnak el bennünket, ha például a testünkre fókuszálunk és a mozdulatainkra, testérzeteinkre figyelünk.

– A sportpszichológusok szokták a hozzájuk forduló sportolók figyelmét edzeni különböző koncentrációs gyakorlatokkal, például egy kép egy bizonyos részletére való fókuszálással – mondja Kiss-Nemes Veronika. – Az autogén tréning elsajátításával is gyakorolhatják azt, hogy a testükre figyeljenek. Közben megtanulják azt is, hogy ha a figyelmük elkalandozik, akkor hogyan tudnak visszatérni a fókuszáltság állapotába. Ennek a tudásnak nagy hasznát vehetik a sportban is.

Aki akár csak egyszer is átélte a flow magával ragadó élményét sportolás során, az újra és újra meg szeretné majd tapasztalni. A szakemberek azt tanácsolják, hogy versenyre hangolódván vagy egyszerűen csak a mozgásra készülvén a sportoló idézze fel magában az élményt, mert így nagyobb eséllyel kerül ismét flow-állapotba. Ha megvan az illetőben a flow újbóli megélését célzó, laza szándék – nem görcsös akarat –, akkor ezzel növelni tudja a megvalósulás esélyét. A flow-állapotnak ugyanis az a lényege, hogy csupán a feltételeket tudjuk megteremteni ahhoz, hogy egyszer csak spontán bekövetkezzen. Aki tudatosan keresi az élet különböző területein ezt az élményt, az valószínűleg könnyebben megéli majd sportolás közben is.

 

Teljesítmény- vagy élményfókusz?

Nem reális az az elvárás, hogy néhány edzés után flow-állapotba kerüljünk, időt kell hagyni arra, hogy ez megtörténjen. Ritkábban éljük át a csúcsélményt, mint ahányszor jólesne. A statisztika azt mutatja, hogy az átlagember a tevékenységeinek körülbelül 20 százalékában tapasztalja meg a flow-t. A sportok közül a futás az, amiben a legkönnyebb megélni a flow-élményt. Itt viszonylag hamar létrejön ez a felemelő állapot, és akár már rövidebb – például 1,5 kilométeres – távon is átélhető.

– A csúcsélmény nem feltétlenül jár együtt csúcsteljesítménnyel, de gyakran van együtt a kettő – állítja a sportpszichológus. – Amikor sportolókkal dolgozunk, azt figyeljük, hogy a saját teljesítményzónájuk hol optimális, vagyis hol van egyensúlyban a szorongás és az önbizalom. Azért fontos ezt tudni, mert ez teszi lehetővé azt, hogy jó érzelmi állapotban versenyezzenek, ilyenkor van a legnagyobb esélyük a csúcsteljesítményre és természetesen a flow megélésére is.

Manapság a sport eredményközpontú, a csúcsteljesítményre helyeződik a hangsúly. Jó volna, ha lenne némi eltolódás az élményközpontúság irányába, és például az edzéseknek lenne olyan része, amikor a sportolók megtapasztalhatják a flow-t.

 

Megelőzi a kiégést, növeli a motivációt

Rövid és hosszú távú előnyei is lehetnek annak, ha valaki gyakran megéli a flow-t sportolás közben. Mivel ez egy stresszmentes állapot, levezeti a feszültséget, feltölt, mentális jóllétet biztosít, megelőzi a kiégést, növeli a motivációt és sportban tartó erő is lehet.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…

Ajánlataink