Ha megállunk a fejlődésben
Az első egy hónap gyerekjáték volt. Még új volt minden: az étrendem, az edzéstervem, az edzőm, tele voltam izgalommal és motivációval, és az sem volt hátrány, hogy a legelső hónapban – konkrétan három hét alatt – fejlődtem a leglátványosabban. Aztán a második hónapban a szervezetem elkezdett egyre jobban adaptálódni az új körülményekhez. „Sajnos a testsúlyunk csökkenése nem egy lineáris folyamat” – magyarázta a jelenséget Domonkos Zsolt táplálkozási tanácsadó, személyi edző. A kezdeti lendület után a súlycsökkenés kisebb mértékű lesz, sőt beállhat a többhetes stagnálás is, ami – higgyék el – a legkeményebb időszak. Ilyenkor elgondolkodik az ember, hogy miért csinálja mindezt, mi az értelme, nem is látszik az eredménye. „Teljesen természetes dolog, hogy a szervezetünk így reagál a diétára. Sokan azonban nincsenek ezzel tisztában, ezért feladják, pedig éppen ez az a pont, ahol a leginkább szükség van a kitartásra” – állítja Zsolt, aki bennem is próbálta tartani a lelket ebben az időszakban.
Csapjuk be a szervezetünket!
„Ha mindennap figyeltünk, hogy alacsony legyen a szénhidrátbevitelünk – pihenőnapon például 100 gramm –, és mégsem fogynánk, akkor a legjobb módszer, ha becsapjuk a szervezetünket. Ehhez mindössze arra van szükségünk, hogy többet együnk. Noha első hallásra ez a tanács ellentmond minden eddig ismert diétás fortélynak, a valóságban nagyon is működik. Ha eddig 100 gramm volt a napi szénhidrátbevitelünk, akkor iktassunk be extra szénhidrátnapokat, amikor ezt a mennyiséget megemeljük 250-300 grammra. Ekkor a szervezet azt hiszi, hogy nincs szüksége a raktározásra és az anyagcsere további lassítására, és ismét engedni fogja a fogyást” – hangzik Zsolt receptje a problémára. persze minden jóban van valami rossz, így ebben az esetben is különösen fontos, hogy csak 4-5 naponta engedjük meg magunknak ezeket a bűnös napokat. Túl sokáig sem tarthatjuk fenn ezt az állapotot, hiszen akkor a szervezetünk majd ehhez fog adaptálódni. És van még egy rossz hír: ezeken a napokon is csak összetett szénhidrátokat (pl. rizs) fogyaszthatunk. A tésztát ne vegyük elő.
Nassolni bűn?
Ahogy az előző cikkeinkben már olvashatták, a szigorú versenydiéta csak nagyon kevés nassolnivalót engedélyez a követőjének. pontosabban: natúr mandulát, natúr kesudiót vagy egy kis pohár natúr, zsírszegény joghurtot. Viszont, ahogy telnek a hetek, úgy kezdhetünk sóvárogni a régi finomságaink után. Egyszer annyira rám tört a sütemény iránti vágy – mert épp az orrom előtt volt egy –, hogy a hozzám legközelebb álló embert kellett megkérnem arra, azonnal pusztítsa el azt a cukros valamit a tányérról. rájöttem, megoldást kell találnom arra, hogyan ehetek édességet anélkül, hogy megszegném a diétámat.