A futás rendkívül népszerű sport, hiszen nincs szükség hozzá eszközökre, a mozdulatsort mindenki ismeri, ráadásul kiválóan fejleszti az állóképességet. Ám ennek a sportágnak is megvannak a maga kockázatai! Íme, néhány hasznos és praktikus tipp szakértőnktől a balesetmentes futásért.

Néhány kör a futás körül

Kihagyás után

Sokan egész évben rendszeresen futnak, nem számít, ha éppen szakad az eső, fúj a szél vagy esik a hó. A legtöbben viszont télen vagy szögre akasztják a futócipőjüket, vagy a konditermek kényelmes futópadjait választják. Bárhogy legyen is, ha hosszabb kihagyás után újra belevágunk a rendszeres futásba, pár dolgot jó észben tartani. Fontos, hogy figyeljen a fokozatosságra. Edzés nélkül a fizikai edzettségi szintje csökken, az ízületei sokkal kevésbé lesznek terhelhetőek. Viszont még arra emlékszik, hogy milyen jó edzettségi szinten volt, amikor abbahagyta a rendszeres edzést, így hajlamos azt az intenzitást, távolságot, időt megcélozni – akár már az első edzésen –, amit hónapok kemény munkájával ért korábban el.

Emiatt olyan gyakoriak a – főleg túlterhelésből bekövetkező – sérülések. Amikor újra elkezd futni (vagy bármi mást sportolni), az első edzésen semmiképp se törekedjen valamiféle sportteljesítményre, egyszerűen csak érezze jól magát! Aztán szépen fokozatosan, a fejlődés ütemében növelje az intenzitást. Ha már belejött, akkor se feledkezzen meg a fokozatosság elvéről! Hetente csak 10 százalékkal emelje az edzések intenzitását, még akkor is, ha úgy érzi: menne gyorsabban is!

Szabadban vagy futópadon?

Szakértőnk szerint jobb kint futni, hiszen ez a természetes mozgásunk, azonban a futópad megfelelő alternatíva, ha valamiért nem tudunk kimenni a szabadba. A futópad kényelme abban áll, hogy előre meghatározhatjuk a sebességet, és a futás során a gép gondoskodik a fix tempóról. Viszont a teremben nincs légellenállás, vagyis az edzés intenzitása ennyivel csökken. Előnye még az edzőtermi futásnak, hogy az edzés paraméterei pontosan mérhetők és beállíthatók (sebesség, emelkedő), a szabadban erre nincs lehetőség.

Mennyit fussunk?

Túlzásba nem szabad esni. Ha nincs speciális célja, például nem maratonra vagy félmaratonra szeretne felkészülni, akkor a heti 2-3 alkalom, alkalmanként 40-60 perc tökéletesen elég arra, hogy javuljon a közérzete, csökkenjen a stressz- szintje, és gondoskodjon az egészsége megőrzéséről. Fontos, hogy szánjon elég időt a regenerációra: ha még érzi az előző edzés fáradtságát, akkor ne erőltesse túl magát, inkább végezzen laza, átmozgató edzést, sok nyújtással a végén.

Elkerülhető sérülések

A test teljes túlterhelése futáskor meglehetősen ritka. Ennél sokkal gyakoribbak a különböző helyi sérülések: a boka- és térdízületi panaszokon túl nem ritka az izomhúzódás, ami helyes bemelegítéssel csaknem teljesen elkerülhető. Szintén sérülést okozhat a nem megfelelő öltözék. Ha csúszkál a lába a cipőben vagy valahol dörzsöli a bőrét a nadrág, arra komolyan érdemes figyelni. Apróságnak tűnhet, de nem az: nagyon kellemetlen tud lenni, ha fél-egy órán keresztül ugyanott éri irritáció a bőrt.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink