A futás rendkívül népszerű sport, hiszen nincs szükség hozzá eszközökre, a mozdulatsort mindenki ismeri, ráadásul kiválóan fejleszti az állóképességet. Ám ennek a sportágnak is megvannak a maga kockázatai! Íme, néhány hasznos és praktikus tipp szakértőnktől a balesetmentes futásért.

Néhány kör a futás körül

Kihagyás után

Sokan egész évben rendszeresen futnak, nem számít, ha éppen szakad az eső, fúj a szél vagy esik a hó. A legtöbben viszont télen vagy szögre akasztják a futócipőjüket, vagy a konditermek kényelmes futópadjait választják. Bárhogy legyen is, ha hosszabb kihagyás után újra belevágunk a rendszeres futásba, pár dolgot jó észben tartani. Fontos, hogy figyeljen a fokozatosságra. Edzés nélkül a fizikai edzettségi szintje csökken, az ízületei sokkal kevésbé lesznek terhelhetőek. Viszont még arra emlékszik, hogy milyen jó edzettségi szinten volt, amikor abbahagyta a rendszeres edzést, így hajlamos azt az intenzitást, távolságot, időt megcélozni – akár már az első edzésen –, amit hónapok kemény munkájával ért korábban el.

Emiatt olyan gyakoriak a – főleg túlterhelésből bekövetkező – sérülések. Amikor újra elkezd futni (vagy bármi mást sportolni), az első edzésen semmiképp se törekedjen valamiféle sportteljesítményre, egyszerűen csak érezze jól magát! Aztán szépen fokozatosan, a fejlődés ütemében növelje az intenzitást. Ha már belejött, akkor se feledkezzen meg a fokozatosság elvéről! Hetente csak 10 százalékkal emelje az edzések intenzitását, még akkor is, ha úgy érzi: menne gyorsabban is!

Szabadban vagy futópadon?

Szakértőnk szerint jobb kint futni, hiszen ez a természetes mozgásunk, azonban a futópad megfelelő alternatíva, ha valamiért nem tudunk kimenni a szabadba. A futópad kényelme abban áll, hogy előre meghatározhatjuk a sebességet, és a futás során a gép gondoskodik a fix tempóról. Viszont a teremben nincs légellenállás, vagyis az edzés intenzitása ennyivel csökken. Előnye még az edzőtermi futásnak, hogy az edzés paraméterei pontosan mérhetők és beállíthatók (sebesség, emelkedő), a szabadban erre nincs lehetőség.

Mennyit fussunk?

Túlzásba nem szabad esni. Ha nincs speciális célja, például nem maratonra vagy félmaratonra szeretne felkészülni, akkor a heti 2-3 alkalom, alkalmanként 40-60 perc tökéletesen elég arra, hogy javuljon a közérzete, csökkenjen a stressz- szintje, és gondoskodjon az egészsége megőrzéséről. Fontos, hogy szánjon elég időt a regenerációra: ha még érzi az előző edzés fáradtságát, akkor ne erőltesse túl magát, inkább végezzen laza, átmozgató edzést, sok nyújtással a végén.

Elkerülhető sérülések

A test teljes túlterhelése futáskor meglehetősen ritka. Ennél sokkal gyakoribbak a különböző helyi sérülések: a boka- és térdízületi panaszokon túl nem ritka az izomhúzódás, ami helyes bemelegítéssel csaknem teljesen elkerülhető. Szintén sérülést okozhat a nem megfelelő öltözék. Ha csúszkál a lába a cipőben vagy valahol dörzsöli a bőrét a nadrág, arra komolyan érdemes figyelni. Apróságnak tűnhet, de nem az: nagyon kellemetlen tud lenni, ha fél-egy órán keresztül ugyanott éri irritáció a bőrt.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink