Regenerációra márpedig szükség van
A legtöbbünket büszkeséggel tölt el, ha egy héten háromnál is többször tudunk edzőteremben mozogni, de muszáj észrevennünk, ha elkapott a gépszíj, és olyankor kötelező a lazítás. Sokan nem tudják, de az izmok nem sportolás közben fejlődnek. A pihenés időszakában ugyanis a testünk fel tud készülni a további terhelésekre, ami jobb teljesítményt eredményez. Ez persze nem azt jelenti, hogy vasárnap egész nap a tévé mellett lustálkodhatunk a kanapén és szunyókálhatunk napközben – bár tény, hogy az alvás is nagy szerepet játszik a regenerációban. Amire igazán fontos lenne figyelnünk, hogy ne csak a testünkön, hanem az agyunkon is megnyomjuk a „Kikapcs” gombot.
Legyen topon szellemileg!
Ha önnek is megfordult már a fejében, hogy, bár nagyon szeret sportolni, mégis jobb lenne kihagyni egy-két edzést, megnyugodhat: nem lustult el, csupán csak elfáradt szellemileg. Ahhoz, hogy friss lendülettel vágjon bele minden hétbe és ne leharcoltan fejezze be, iktasson be minőségi kikapcsolódást is a hetébe. Kiss Áron erőnléti edző szerint ezt a következőképp teheti meg: Kétféle regenerációs típus létezik: aktív és passzív. Az aktív szellemi kikapcsolódásba a jóga és egyéb meditációk, vizualizációk, autogén tréningek és különböző stresszoldási technikák tartoznak. A passzív regeneráció az alvást jelenti, ami egy sportoló esetében a legfontosabb, 8-9 órát kell kitennie. A tévézés és az olvasás semmiképp sem sorolható a regenerációs technikák közé, az előbbi még inkább túlpörgeti az idegrendszert.
A testnek is jár a pihenő
Nem tudja, hogy mit csináljon a hétvégén? Ha egy könnyed túrába vág vagy biciklizik egy jót a szabadban, netán kocog vagy úszik egyet, máris aktív regenerálásba kezd a szervezete. Ráadásul ilyenkor együtt lehet a barátaival vagy a családjával, így nem csak a kikapcsolódásra, de rájuk is minőségi időt tud szakítani. A szakember szerint kitűnő aktív időtöltési forma lehet még a jóga, amely rengeteg hasznos gyakorlatot tartalmaz a különböző tartáshibák kijavítására. És a jógával két legyet ütünk egy csapásra, ugyanis szellemi regenerációnak is elsőrangú. Ha pedig labdázni támadna kedve, egy laza röplabda- vagy kosármeccs is éppolyan hasznos lehet, mint egy túra az erdőben.
Lustálkodás helyett válassza a passzív testi regenerációt
Ha nincs kedve kimozdulni a lakásból, vagy épp esik odakint az eső, és szívesebben lazítana a kanapén csücsülve, akkor jó hírünk van: így is tudja regenerálni a szervezetét. Ehhez mindössze csak annyi kell, hogy lógó vagy vízszintes helyett felpolcolt lábbal ejtőzzön a nappaliban. De vigyázzon, ilyenkor se nyúljon a távirányító vagy egy vaskos könyv után, mert azok nem segítik elő a szellemi kikapcsolódást. Helyette inkább hallgasson lassú, könnyed dalokat, ami nem csak testileg, de lelkileg is képes feltölteni. másik jó módszer még a szaunázás, amely jól érezhetően képes ellazítani az izmait.
A szaunában töltött idő ne legyen több 8-12 percnél. Ha célunk a regeneráció elősegítése, akkor maximum háromszori hűtés javasolható. Ha még hatékonyabbak szeretnénk lenni, akkor alkalmazzuk az úgynevezett skót zuhanyt. Ilyenkor az előzetesen már átmelegített testet rövid ideig hideg vízzel lehűtjük, majd újra átmelegítjük, és ezt kétszer megismételjük – javasolja Kiss Áron, aki szerint a legkedveltebb passzív regenerációs módszer a masszázs – és szerintünk is. Persze jólesik otthon pihenni vagy épp szaunázgatni egy kicsit, de az ellazító, kikapcsoló masszázsnak nincs párja, ugye?