A síszezon után a reumatológián meghosszabbodik a sor, és tízből kilencen térdpanasszal fordulnak orvoshoz. Tuza Ritter Bálint személyi edzővel megvizsgáltuk, melyek a leggyakoribb sportsérülések, és azt is, hogy hogyan kerülhetjük el azokat.

Sportsérülések nyomában

A síszezonnak a legtöbben úgy indulnak neki, hogy előtte semmilyen mozgást nem végeztek év közben. Így nem csak az erőnlétük és az állóképességük gyengébb, de az ízületeik is sérülékenyebbek. „Hogy egyszerűen fogalmazzak, a térdünket két dimenzióban tudjuk mozgatni: kinyújtjuk és behajlítjuk. Ennyi. Amikor valamilyen téli sportot űzünk, akkor a legtöbb esetben egy merev lécet erősítünk a lábunkra – ez lehet síléc vagy snowboarddeszka –, és amikor a lendületben a törzsünkkel elcsavarodunk az egyik irányba úgy, hogy a lábfejünk nem követi a mozdulatot a lécek miatt, könnyen keresztszalag-szakadás lehet a vége” – magyarázza szakértőnk.

A térdünk a leggyengébb pont?

A belső oldalszalag-szakadás tipikusan futballistasérülés, legtöbbször akkor jön létre, amikor oldalról elrúgják az ember lábát – és ezzel a térd ismételten a normális Mozgástartományon kívülre kerül. általános probléma, hogy a térdünk nem elég stabil, gondoljunk csak arra, hogy olykor néhány szabályos guggolás is milyen nagy kihívást jelenthet. „A Squash is olyan sport, amely folyamatosan nyírja a térd- és bokaízületeket, hiszen nagyon gyorsan kell irányt váltani, ráadásul a speciális padlón a gumicipőnk megtapad, ez pedig fokozza a terhelést, amit mind-mind az ízületeink nyelnek el” – véli Tuza Ritter Bálint személyi edző. Szerinte az egyik legjobb megoldás az lehet, ha a térdet veszélyeztető sportok előtt minimum 2 hónapon át beépítjük az edzésprogramunkba a térdízület specifikus erősítését, amely stabilizálja az ízületet. ezzel minimalizálhatjuk a sérülés valószínűségét.

A hiba helyrehozható

„Az egyik kliensem profi teniszező volt, de térdsérülése miatt nem tudott többet játszani. Amikor eljött hozzám, egyetlen vágya volt: újra tudjon teniszezni. Szerencsére léteznek olyan módszerek, gyakorlatok, amelyekkel a legtöbb esetben el lehet tüntetni a korábbi sérülésből fakadó térdfájdalmat. Persze nem mindegy, hogy ki hogyan szerezte a sérülését, de általában, a hiedelemmel ellentétben, nem kell egy egész életen át elviselni a fájdalmat és az örökös fáslizást.”

Holtversenyben a gerincsérüléssel

Ha lenne egy hivatalos toplista a sportolás közben szerezhető sérülésekről, a gerincsérv biztosan benne lenne az első háromban. ráadásul ehhez a nyavalyához még az sem kell, hogy komolyabban sportoljunk. „Személyi edzőként kicsit hiányolom a gerinctudatos szemléletet. Ez főleg azoknak jelent problémát, akik ülőmunkát vagy ülő életmódot folytatnak. elég »csak« napi 10-15 órát görnyedt testtartással ülni, 10-20 év múlva garantált a baj.

Olyan ez, mintha elmennénk bevásárolni, és a harisnya, amit felvettünk a lábunkra, kicsit dörzsöli az ujjunkat. De mivel alig érezzük, nem törődünk vele. A kicsi kellemetlenségből egy 3 órás menetelés után elég szép fájdalom alakulhat ki, ami után alig várjuk, hogy megszabaduljunk a cipőtől. A gerincünkkel is ugyanez a helyzet. A nap végére érezzük, hogy kicsit fáj, de este kipihenjük, reggelre kutyabaja. A következő nap végére azonban megint kicsit kellemetlen. ez a sok apróság az évek alatt összeadódik, ráadásul a kevés alvással és sok stresszel nem is hagyjuk a testünket megfelelően regenerálódni.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink