A síszezon után a reumatológián meghosszabbodik a sor, és tízből kilencen térdpanasszal fordulnak orvoshoz. Tuza Ritter Bálint személyi edzővel megvizsgáltuk, melyek a leggyakoribb sportsérülések, és azt is, hogy hogyan kerülhetjük el azokat.

Sportsérülések nyomában

A síszezonnak a legtöbben úgy indulnak neki, hogy előtte semmilyen mozgást nem végeztek év közben. Így nem csak az erőnlétük és az állóképességük gyengébb, de az ízületeik is sérülékenyebbek. „Hogy egyszerűen fogalmazzak, a térdünket két dimenzióban tudjuk mozgatni: kinyújtjuk és behajlítjuk. Ennyi. Amikor valamilyen téli sportot űzünk, akkor a legtöbb esetben egy merev lécet erősítünk a lábunkra – ez lehet síléc vagy snowboarddeszka –, és amikor a lendületben a törzsünkkel elcsavarodunk az egyik irányba úgy, hogy a lábfejünk nem követi a mozdulatot a lécek miatt, könnyen keresztszalag-szakadás lehet a vége” – magyarázza szakértőnk.

A térdünk a leggyengébb pont?

A belső oldalszalag-szakadás tipikusan futballistasérülés, legtöbbször akkor jön létre, amikor oldalról elrúgják az ember lábát – és ezzel a térd ismételten a normális Mozgástartományon kívülre kerül. általános probléma, hogy a térdünk nem elég stabil, gondoljunk csak arra, hogy olykor néhány szabályos guggolás is milyen nagy kihívást jelenthet. „A Squash is olyan sport, amely folyamatosan nyírja a térd- és bokaízületeket, hiszen nagyon gyorsan kell irányt váltani, ráadásul a speciális padlón a gumicipőnk megtapad, ez pedig fokozza a terhelést, amit mind-mind az ízületeink nyelnek el” – véli Tuza Ritter Bálint személyi edző. Szerinte az egyik legjobb megoldás az lehet, ha a térdet veszélyeztető sportok előtt minimum 2 hónapon át beépítjük az edzésprogramunkba a térdízület specifikus erősítését, amely stabilizálja az ízületet. ezzel minimalizálhatjuk a sérülés valószínűségét.

A hiba helyrehozható

„Az egyik kliensem profi teniszező volt, de térdsérülése miatt nem tudott többet játszani. Amikor eljött hozzám, egyetlen vágya volt: újra tudjon teniszezni. Szerencsére léteznek olyan módszerek, gyakorlatok, amelyekkel a legtöbb esetben el lehet tüntetni a korábbi sérülésből fakadó térdfájdalmat. Persze nem mindegy, hogy ki hogyan szerezte a sérülését, de általában, a hiedelemmel ellentétben, nem kell egy egész életen át elviselni a fájdalmat és az örökös fáslizást.”

Holtversenyben a gerincsérüléssel

Ha lenne egy hivatalos toplista a sportolás közben szerezhető sérülésekről, a gerincsérv biztosan benne lenne az első háromban. ráadásul ehhez a nyavalyához még az sem kell, hogy komolyabban sportoljunk. „Személyi edzőként kicsit hiányolom a gerinctudatos szemléletet. Ez főleg azoknak jelent problémát, akik ülőmunkát vagy ülő életmódot folytatnak. elég »csak« napi 10-15 órát görnyedt testtartással ülni, 10-20 év múlva garantált a baj.

Olyan ez, mintha elmennénk bevásárolni, és a harisnya, amit felvettünk a lábunkra, kicsit dörzsöli az ujjunkat. De mivel alig érezzük, nem törődünk vele. A kicsi kellemetlenségből egy 3 órás menetelés után elég szép fájdalom alakulhat ki, ami után alig várjuk, hogy megszabaduljunk a cipőtől. A gerincünkkel is ugyanez a helyzet. A nap végére érezzük, hogy kicsit fáj, de este kipihenjük, reggelre kutyabaja. A következő nap végére azonban megint kicsit kellemetlen. ez a sok apróság az évek alatt összeadódik, ráadásul a kevés alvással és sok stresszel nem is hagyjuk a testünket megfelelően regenerálódni.

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink