A reggeli ébredés után mindenki szereti egy kicsit átmozgatni az éjszak elgémberedett izmait. Mindez ösztönös, hiszen szüksége van a testünknek rá. Egészségünk megőrzéséhez, nyújtózkodjunk hát minél többet!

Steching az egészségért: nyújtózkodj egy nagyot!

Az idő múlásával izmaink egyre kötöttebbé válnak, az ízületek egyre nehezebben mozdulnak. Olyan egyszerű tevékenységek is, – amit korábban gond nélkül elvégeztünk- gondot okozhatnak, mint egy cipő befűzése, vagy egy ruha hátsó cipzárjának felhúzás. Erre mind-mind megoldást jelenthet egy rendszeres nyújtó, vagyis stretching program, ami az izmokat újra rugalmassá teszi és ismét könnyebbé válik a mozgást. Ráadásul nem csak testünkre, de lelkünkre is kitűnő hatással lehetnek a gyakorlatoknak. Óriási előnye, hogy szinte bárhol elvégezhetjük, és időnkből is csak néhány percet vesz igénybe.

Milyen kedvező hatásai vannak a stretcing gyakorlatoknak?

Relaxáció:

Naponta kerülünk olyan stresszhelyzetbe, ami az izmok feszültségét okozza.

A gyakorlatok segítségével a izmokat ellazítjuk, ezáltal a stresszt is levezetjük. Hallgassunk mozgás közben relaxációs zenét!

Jobb közérzet:

Az idegrendszerre is kedvező hatással van, hiszen a gyakorlatok közben a figyelmet a légzésre, a nyújtás-ellazulás fázisokra fordítjuk. Ezáltal csökken a belső feszültség, feloldódunk és kikapcsolódunk.

Kiegészít bármilyen sportot

Ezekkel a gyakorlatokkal megelőzhetjük az izomláz kialakulását. Segíti a tejsav és más salakanyagok kiürítését az izomból, ami így gyorsabban regenerálódik, hamarabb képes kipihenni egy-egy fárasztó igénybevételt.

Ráadásul izmaink szebb formálódását is segíti, hiszen az izomrostot körülvevő hártya nyújtása biztosítja az izom megvastagodását, megerősödését.

Vérkeringés:

Nyújtás során megváltozik az izom hossza, tónusa, minek következtében jobb lesz a vérellátás. A szövetek anyagcseréje fokozódik.

Szebb testtartás:

Ülőmunkát végzőknek különösen fontos, hiszen az állandóan feszes izmok helytelen ronda testtartást eredményeznek, ez befolyásolhatja szerveink működését. A hát- és mellizmok nyújtásával szebb, egyenesebb tartást érhetünk el.

Megelőzhetjük és csökkenthetjük a hátfájást:

A comb és a csípőhajlító izmok nagyobb mozgásterjedelme, hajlékonysága, mozgékonysága csökkenti a terhelést a gerincről, ami a hátfájást okozza.

Jó tudni!

Hideg izmot ne nyújtsunk, a stretching gyakorlatokat mindig előzze meg egy 8-10 perces bemelegítés. Kocogjunk, biciklizzünk, vagy végezzünk gimnasztikai gyakorlatok, mint: fejkörzés, karkörzés, törzskörzés, törzshajlítás, térd-, csípőkörzés, guggolás.

Hasznos tippek!

– Kerüljük a hirtelen mozdulatokat,

– A gyakorlatokat lassú tempóban, hajtsuk végre.

– Ne rugózzunk. Tartsuk 15 másodpercig egy helyben, azután nyújtsuk még egy kicsit jobban.

– Ismételjük meg 3-4-szer, de sose nyújtsuk a fájdalomhatáron túl.

– Mindig „belülről kifele” és a nagyobbtól a kisebb fele haladjunk. Vagyis kezdjük a gerinc menti, törzs izmok lazításával. Aztán következzen az alsó, majd a felső végtagok nyújtása.

– Fontos, hogy a nyújtás és a légzés összhangban legyen. A legtöbb esetben gyakorlat aktív szakaszában fújjuk ki a levegőt.

Fotó: shutterstock
Nagyon fontos naponta nyújtani

Nyak:

1. Állj vállszéles terpeszállásba. Tedd a kezed tarkóra összekulcsolt ujjakkal. Hajtsd előre a fejed, gömbölyítsd a hátad felső részét, fújd ki a levegőt.

Belélegezve egyenesedj fel,, majd ismételd meg a gyakorlatot 3-4x.

2. Maradj vállszéles terpeszben, tartsd egyenesen a törzsed. Jobb kar törzs mellett, tenyered fordítsd szembe a talajjal.

Bal kezeddel óvatosan húzd a fejed oldalirányba.

Tartsd 10 másodpercig, majd ismételd meg az ellenkező irányba is.

Ismételjük 3-4x a gyakorlatot.

Törzs:

1. Párhuzamos lábfejekkel állj, enyhén hajlítsd a térded, kulcsold az ujjakat a térdhajlatban. Óvatosan gömbölyítsd a hátad, és húzd púposan fel, a kezeddel pedig tarts ellen, közben lélegezz ki. Felegyenesedve végy nagy levegőt, majd ismételd a gyakorlatot 3-4x.

2. Ülj török ülésbe, jobb oldalon támaszkodj az alkarodra, bal karod emeld magas tartásba és hajolj el jobb oldalra anélkül, hogy előre vagy hátra dőlnél. Fújd ki lassan a levegőt 10 mp-en keresztül, majd ellenkező oldalra is végezd el a gyakorlatot. Ismételd 3-4x.

3. Feküdj hanyatt a talajon, nyomd előre a sarkad, lábfejed feszítsd vissza, karok magas tartásban. Nyújtózz meg mintha kötéllel húznának két irányba, és közben lélegezz be. Ismételd meg 3-4x.

4. Fordulj át a hasadra, mell vonalában tenyerelj a talajra, lassan told a törzsed fel. Medencét végig szorítsd a talajhoz. Végy nagy levegőt, tartsd bent, tekinteted irányítsd a mennyezetre. Tartsd 10 másodpercig, engedd visza a törzset a talajra, közben fújd ki a levegőt. Ismételd a gyakorlatot 3-4x.

Láb:

Combfeszítő:

Párhuzamos lábfejekkel állj egyenesen, hajlítsd a jobb térded, közelítsd a sarkad a fenekedhez. Jobb kézzel fogd meg a jobb lábfejed és húzd fel. Térdeid zárd össze, farizmot feszítsd meg, told előre a medencét. Tartsd 10 másodpecig, majd óvatosan engedd vissza, és végezd el a gyakorlatot az ellenkező oldalra is.

Combhajlító:

Ülj a talajra. Tartsd egyenesen a törzsed, nyújtsd ki a jobb lábad, bal talpad érintsd oldalt a jobb térdedhez. Hajolj előre, érintsd meg a bal lábfejed. Lélegezz ki lassan 10 másodpercen keresztül, majd egyenesedj fel, végy nagy levegőt. Ismételd meg 4x, majd hajtsd végre a gyakorlatot az ellenkező irányba is.

Belső comb:

Ülj a talajra, tapaszd össze a két talpad, húzd közel a sarkad a fenekedhez amennyire tudod.

Könyököddel és alkaroddal told a lábszárad lefele, törzsed tartsd egyenesen, és dönts előre.

Külső comb + derék:

ülj a talajra, nyújtsd a jobb lábad, a bal lábad tedd rajta keresztül a talajra.

Jobb karral told a bal combod jobbra, fordítsd a törzsed balra.

Popsi:

Ülj a talajra, hátu kéztámasz, húzd fel a két térded, tedd keresztbe a jobb bokát a bal combon.

Ülj olyan közel a sarkadhoz, amennyire tudsz, és közelítsd a vállakat a lábszárhoz. Told a törzsed a jobb lábszár irányába.

Vádli:

Állj szembe a fallal kb. fél méterre. Lépj hátra hosszan jobb lábbal.

Tenyerelj a falra a vállad magasságában. ( mint a sportszelet reklámban.)

Told el a falat” úgy, hogy a hátul lévő lábad sarkát leszotítod a talajra.

Kar

Bicepsz:

Állj vállszéles terpeszben, tartsd egyenesen a hátad.

Kulcsold aj ujjakat a hátad mögött, tartsd egyenesen a hátad, és húzd fel hátul a karokat amennyire tudod.

Tipp: Ha nem elég laza a karod ehhez a gyakorlathoz és nem ér össze hátul, fogj egy gumiszalagot vagy egy törölközőt amilyen szüken sikerül, és így hajtsd végre..

Tricepsz:

Állj vállszéles terpeszállásban, emeld a jobb karod magastartásba, innen süllyeszd a kezed a két lapocka közé. Bal kezeddel húzd a könyököd lefelé.

Tipp: Ugyanezzel a kéztartássak nyújtott ülésben is elvégezhetjük a gyakorlatot, hátunk mögött egy székre efltéve a kezeket.

Váll:

Állj vállszéles terpeszbe, bal karod tartsd vízszintesen a tözs előtt keresztben, jobb alkarral húzd közel a mellkashoz.

Tipp:

Egy gumiszalag vagy törölközősegítségedre lehet a bicepsz, combhajlító vagy a mélyhátizom nyújtásánál, ha nem éred el az előírt pontokat.

Ha módodban áll nyújts a szabadban. A friss levegőn fokozottabb oxigénmennyiség mellett a gyakorlatok egészségértéke is jelentősebb.Ha otthon nyújtassz, előtte alaposan szellőztess ki, és tégy be egy relaxációs cd-t!

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink