Hideg időben téli üzemmódba kapcsolunk, talán még az edzőterembe is kevesebbet járunk, a szabad levegőn való sportolás pedig szóba sem jöhet, pedig a mozgásnál nincs jobb módszer a téli depresszió vagy a felszedett pluszkilók ellen. Összeállításunkban az extrém sportok és a száguldás szerelmesei, a fiatalok és az idősebbek, a magányos farkasok és a családosok, baráti társasággal mozgók is megtalálják azt a téli mozgásformát, amely élvezetessé teheti a hidegebb hónapokat.

Szabadtéri sportok hidegben

BOBSKI

Mi lesz akkor, ha a sílécet, a bobot és a szánkót összegyúrják? Egy érdekes, könnyű szerkezetű eszköz, amely a sebesség megszállottjainak lehet az új kedvence, mivel a könnyű súlynak és a jó irányíthatóságnak köszönhetően meredek pályákon is bevethető, és nem is kell hozzá méteres havas felület sem. Térdepelve, ülve, de még fekve is leszánkázhatunk vele a hegyoldalról, attól függően, hogy milyen sebességgel szeretnénk száguldani.

ELŐ A LÉCEKKEL!

Bár idehaza kevés lehetőség adódik síelésre, szerencsére már nem kell túl messze mennünk, hogy síléceket rögzíthessünk a talpunkra. Válasszuk a sífutást, amely remek erőállóképesség-fejlesztő sportág, ráadásul több kalóriát is el tudunk vele égetni, mint gondolnánk. Kitűnő alkalom a karácsonyi bejgli lemozgására.

KÉT LÉC HELYETT EGY DESZKA

Ha félünk a síelés alatt szerezhető sérülésektől, válasszuk inkább a snowboardot, mert míg a két lécre erősített lábmozgás esetén gyakori a térdsérülés, a snowboarddeszka esetében a lábunk olyan pozícióba van rögzítve, amelyből egyszerűen nem tud kifordulni a térdünk. Mozgás közben a vádli-, a hátsó comb- és a négyfejű izmok dolgoznak, a boka és a lábszár stabil, a core izmaira pedig az egyensúlyozáshoz van szükség. Így a teljes testünket át tudjuk mozgatni, miközben még a kardiovaszkuláris rendszerünket is megeddzük.

NORDIC WALKING TÉLEN IS

Egy nagy séta a csípős hidegben olyan a szervezetünknek, mint egy számítógépnek az újratelepítés. Ehhez a mozgáshoz pedig még csak hóra sincs szükség, csupán 2 botra, és már mehetünk is. Egyedül vagy a családdal, barátokkal, esetleg egy nordic walkingklubbal úgy fedezhetjük fel a környezetünket séta közben, hogy még a keringési rendszerünket is megeddzük vele. Ráadásul a botok használata tehermentesíti az ízületeket, így azok is bátran belevethetik magukat a téli kalandba, akiknek enyhe mozgásszervi problémájuk van vagy túl keveset mozognak, illetve azok is, akik úgy gondolják, hogy ők már nem elég fiatalok a sportokhoz.

VAGY INKÁBB KÉT DESZKA?

A dupla hódeszka (dual snowboard) leginkább a big footra hasonlít, bár a két lábra külön csatolható eszköz rövidebb annál. A dual snowboard mindkét vége felfelé kerekített. Nagy előnye, hogy oldalsó helyváltoztatásnál nem kell ugrálni, könnyen lehet lépkedni vele a hóban. Hagyományos kötéssel szerelhető, így minden snowboardkötéssel kompatibilis.

TELEMARK

Ma már ritkaság, és talán épp ezért kicsit extrém is a modern sízés őse. Nevét a technikát kifejlesztő norvég úriember, Sondre Norheim lakóhelyéről kapta, aki Norvégia Telemark nevű tartományában élt. Az itt élők a síléceket nem sportolásra használták, hanem közlekedésre. A léceket tehát úgy alakították ki, hogy könnyen lehessen mozogni velük. A bakancs csak az első kötésnél van rögzítve a léchez, így a sarok szabadon mozog, a léc talpára akasztott fókaszőrrel pedig hegynek felfelé is jól lehet haladni. Ebből már sejthető, hogy a telemarklécekkel nem a hagyományos módon lehet síelni, de mindenképpen érdemes kipróbálni.

CSALÁDI HOKIMECCS

Szórakoztató hétvégi program lehet egy hokimeccs, amiért még messzire sem kell utazni, hiszen idehaza is több pályán próbálhatunk szerencsét. A korcsolyázással ellentétben ennél a mozgásnál a kar izmai is bekapcsolódnak a munkába, hiszen azzal irányítjuk az ütőket. A törzs izmai az egyensúlyért felelnek, a láb izmai pedig a jégen való sikláshoz kellenek.

Ezek is érdekelhetnek

Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.

Ajánlataink