BOBSKI
Mi lesz akkor, ha a sílécet, a bobot és a szánkót összegyúrják? Egy érdekes, könnyű szerkezetű eszköz, amely a sebesség megszállottjainak lehet az új kedvence, mivel a könnyű súlynak és a jó irányíthatóságnak köszönhetően meredek pályákon is bevethető, és nem is kell hozzá méteres havas felület sem. Térdepelve, ülve, de még fekve is leszánkázhatunk vele a hegyoldalról, attól függően, hogy milyen sebességgel szeretnénk száguldani.
ELŐ A LÉCEKKEL!
Bár idehaza kevés lehetőség adódik síelésre, szerencsére már nem kell túl messze mennünk, hogy síléceket rögzíthessünk a talpunkra. Válasszuk a sífutást, amely remek erőállóképesség-fejlesztő sportág, ráadásul több kalóriát is el tudunk vele égetni, mint gondolnánk. Kitűnő alkalom a karácsonyi bejgli lemozgására.
KÉT LÉC HELYETT EGY DESZKA
Ha félünk a síelés alatt szerezhető sérülésektől, válasszuk inkább a snowboardot, mert míg a két lécre erősített lábmozgás esetén gyakori a térdsérülés, a snowboarddeszka esetében a lábunk olyan pozícióba van rögzítve, amelyből egyszerűen nem tud kifordulni a térdünk. Mozgás közben a vádli-, a hátsó comb- és a négyfejű izmok dolgoznak, a boka és a lábszár stabil, a core izmaira pedig az egyensúlyozáshoz van szükség. Így a teljes testünket át tudjuk mozgatni, miközben még a kardiovaszkuláris rendszerünket is megeddzük.
NORDIC WALKING TÉLEN IS
Egy nagy séta a csípős hidegben olyan a szervezetünknek, mint egy számítógépnek az újratelepítés. Ehhez a mozgáshoz pedig még csak hóra sincs szükség, csupán 2 botra, és már mehetünk is. Egyedül vagy a családdal, barátokkal, esetleg egy nordic walkingklubbal úgy fedezhetjük fel a környezetünket séta közben, hogy még a keringési rendszerünket is megeddzük vele. Ráadásul a botok használata tehermentesíti az ízületeket, így azok is bátran belevethetik magukat a téli kalandba, akiknek enyhe mozgásszervi problémájuk van vagy túl keveset mozognak, illetve azok is, akik úgy gondolják, hogy ők már nem elég fiatalok a sportokhoz.
VAGY INKÁBB KÉT DESZKA?
A dupla hódeszka (dual snowboard) leginkább a big footra hasonlít, bár a két lábra külön csatolható eszköz rövidebb annál. A dual snowboard mindkét vége felfelé kerekített. Nagy előnye, hogy oldalsó helyváltoztatásnál nem kell ugrálni, könnyen lehet lépkedni vele a hóban. Hagyományos kötéssel szerelhető, így minden snowboardkötéssel kompatibilis.
TELEMARK
Ma már ritkaság, és talán épp ezért kicsit extrém is a modern sízés őse. Nevét a technikát kifejlesztő norvég úriember, Sondre Norheim lakóhelyéről kapta, aki Norvégia Telemark nevű tartományában élt. Az itt élők a síléceket nem sportolásra használták, hanem közlekedésre. A léceket tehát úgy alakították ki, hogy könnyen lehessen mozogni velük. A bakancs csak az első kötésnél van rögzítve a léchez, így a sarok szabadon mozog, a léc talpára akasztott fókaszőrrel pedig hegynek felfelé is jól lehet haladni. Ebből már sejthető, hogy a telemarklécekkel nem a hagyományos módon lehet síelni, de mindenképpen érdemes kipróbálni.
CSALÁDI HOKIMECCS
Szórakoztató hétvégi program lehet egy hokimeccs, amiért még messzire sem kell utazni, hiszen idehaza is több pályán próbálhatunk szerencsét. A korcsolyázással ellentétben ennél a mozgásnál a kar izmai is bekapcsolódnak a munkába, hiszen azzal irányítjuk az ütőket. A törzs izmai az egyensúlyért felelnek, a láb izmai pedig a jégen való sikláshoz kellenek.