Korábban úgy gondolták, hogy az izomlázat a tejsavtermelődés okozza. A legújabb elméletek szerint azonban a panaszokért több tényező együttesen felelős: egyrészt a rossz vérellátottság, az oxigénhiány, az anyagcseretermékek felszaporodása és az ennek következtében kialakult savas környezet, másrészt az izomrostokban keletkezett mikroszkopikus szakadások.
Megelőzés és nyújtás
Gyengéd nyújtással csökkentheti az izomfájdalmakat, de a legjobb természetesen a megelőzés. Súlyzós edzéseket követően végezzen rövid ideig aerob mozgást, hogy a vére újra feltöltődjön oxigénnel és tápanyagokkal, így segítve a gyógyulást. Az izomlázat megelőzheti, ha fokozatosan terheli a szervezetét. A testmozgás utáni nyújtás nagyon fontos része az edzésnek. Lazítja az izmokat, csökkenti a görcsök és a fájdalom kialakulásának esélyét.
Hűtés vagy melegítés?
Sokakban fölvetődik a kérdés, hogy az izomfájdalom hűtéssel vagy melegítéssel csökkenthető-e. Szakemberek szerint az azonnali hűtés gyors megkönnyebbülést hoz, csökkenti a gyulladást, de a továbbiakban a vérkeringés fokozására a melegítés a jó. A hideg borogatást a legegyszerűbb a mélyhűtőben található fagyasztott zöldségekkel (például borsóval) végezni, de a jégakku vagy jégkocka is megteszi. Ne tegye közvetlenül az érintett területre a jeget, előtte csomagolja puha törülközőbe.
Keserűsós és almaecetes fürdő
A keserűsóban lévő magnézium segít ellazítani az izmokat, csökkenti a gyulladást és a duzzanatot. Keverjen el két csésze keserűsót egy kád meleg vízben, és áztassa magát 20 percig. Almaecetes fürdőhöz keverjen el egy kád meleg vízben 2 csésze almaecetet néhány csepp borsmentával. Az almaecet káliumtartalma fokozza a sejtek regenerálódását, a borsmenta nyugtató, lazító hatású.
Vitaminok és ásványi anyagok
A c-vitamin kollagéntermelő hatású, ami segít a szövetek, a bőr, a vérerek regenerálódásában – viszonylag már kis mennyiségben is. Izomláz kezelésére napi 60 mg c-vitamin elegendő, amelyhez könnyen hozzájut: egyen pár szem narancsot, egy kis tányérnyi párolt brokkolit vagy egy fél sárgadinnyét. Az izomrostok sérülésekor egy kreatin-foszfokináz nevű enzim kerül a véráramba, komoly fájdalmakat okozva. Az e-vitamin felgyorsítja a vérkeringést, segítve ennek az enzimnek a távozását a szervezetből. A kukorica, a csonthéjasok, a zöld leveles zöldségek e-vitamin-tartalma magas. A magnézium elengedhetetlen az idegek, izmok zavartalan működéséhez, regenerálódásához. A tökmag, a napraforgómag, a spenót és a lazac gazdag magnéziumforrás.
Masszírozás
A túl nagy terhelés apró szakadásokat okoz az izomszövetekben, ami immunreakciót (gyulladást) vált ki. A szervezet így próbálja a sérült sejteket megjavítani. A masszázs csökkenti a gyulladást előidéző citokin termelését, ami a fájdalomért felelős, és javítja a sejtek regenerálódását, elősegítve az izmok nagyobb igénybevételhez való alkalmazkodását.
Gyógynövények
Jó néhány gyógynövény segít az izomláz tüneteinek csökkentésében. A levendulaolajat tartalmazó krémek enyhítik a fájdalmat, oldják az izomfeszültséget és gyulladáscsökkentő hatásúak is. A boróka remek izomlazító, a körömvirágkrém enyhíti az izomfájdalmakat. a cickafarkfű alkoholos kivonata is rendkívül jó izomlazító.
Meggylé és koffein
A meggylé gyulladáscsökkentő hatása régóta ismert. Bizonyított, hogy az izomfájdalom mértéke alacsonyabb azoknál, akik ezt a gyümölcslevet isszák. A meggylében található antioxidánsok ugyanis gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásúak, ráadásul mellékhatásoktól sem kell tartani. A koffein blokkolja az adenozint, amely kulcsfontosságú az energiatovábbításban, így a fájdalmat is csökkenti. Ahhoz, hogy ez a hatás érvényesülhessen, naponta átlagosan 400 mg koffeint (3-4 csésze kávét) kell fogyasztani.