A meditáció olyan ősi gyakorlat, ami segít megismerni önmagunkat, és megteremteni életünkben a Távol-Keleten élők nyugalmát. Különböző pozitív dolgokat várunk tőle, például van, aki nyugalmat, elcsendesedést, más erőt, önkontrollt. Ezek mind fontosak, de közülük talán a legfontosabb a lelki béke megtapasztalása, és a stressz csökkentése. De miben segíthet még nekünk, tesz fel a kérdést a Bors.
Lassítja az öregedést
Az egészséges étkezés és a rendszeres testedzés mellett, a naponta végzett mindfulness gyakorlatok segítenek kiüríteni az elménket a mérgező gondolatoktól, és megbirkózni a stresszel. Ennek köszönhetően szervezetünkben aktivizálódik a telomeráz enzim, amely visszaállítja a megrövidült DNS eredeti hosszát a sejtekben – ezzel lassítva az öregedési folyamatot.
Elhozza a megkönnyebbülést
Az erős fájdalom – legyen szó fej-, hát-, ízületi fájdalomról – gyakran összefügg a lelkiállapotunkkal, ami stresszes helyzetekben emelkedhet. Vizsgálatok bebizonyították, hogy azoknak, akik rendszeresen jógáznak, meditálnak, enyhül a szorongásuk, és könnyebben megbirkóznak a fájdalommal. Ennek az az oka, hogy a meditáció jelentősen csökkenti a fájdalomérzetet az agyban.
Jót tesz a szívnek a meditáció
A rendszeresen végzett meditációs gyakorlatok enyhítik a fájdalomérzetet, hozzájárulnak a nyugodt alváshoz, csökkentik a szorongást, a vérnyomást és ezáltal az érelmeszesedés, illetve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Szakértők szerint már napi 10 perc meditációval jelentős változásokat tapasztalhatunk életminőségünkön.
Fejleszti a koncentrációt
A meditációnak már rövid távon megmutatkoznak pszichés előnyei és fizikai hatásai az egészségünkre nézve. Száműzi a stressz káros következményeit az életünkből, kiegyensúlyozza a hormonháztartást, fejleszti az idegrendszert és javítja a koncentrációt. Már két hét meditáció után mérhetően csökken a munka közbeni elkalandozás mértéke és a zavaró gondolatok száma.
Pozitív hatással van a pszichés betegségekre
A folyamatos aggódás, az állandó megfelelési kényszer hatására stressz-szintünk könnyen megemelkedhet, ami hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. A jól megválasztott technikával azonban hatékonyan javítható a szorongás, a rossz hangulat és a depresszió. A meditáció ugyanis segít abban, hogy nyugodtabban tudjunk reagálni a hétköznapi életben felmerülő kihívásokra.
Első lépések kezdőknek:
- tűzzünk ki egy célt (összpontosítsunk az elménkre)
- keressünk egy csendes, zajmentes helyet (minden zavaró tényezőt iktassunk ki)
- viseljünk laza, kényelmes ruházatot (irodában lazítsunk öltözékünkön)
- tegyük félre a hétköznapi gondgondolatainkat, lazítsuk el a testünket
- a helyes meditációs testtartás elengedhetetlen (üljünk le törökülésbe, kezeink lazán a combokon, a gerinc mindvégig egyenes marad)
- a tudatos légzés technikájával lazítsuk el az elménket – ezzel csökkenthetjük a mentális feszültséget.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Fejben erősen – Kell a mentális edzés is!
- Úton a belső béke felé
- Ötperces meditáció, amit akár ebédidőben is elvégezhetsz
- A nyugalom ösvénye